2024. november 25., hétfő

Tilos a közvélemény felzaklatása

Mezőgazdasági minisztérium: Az idén még egyetlen kukoricaimportból sem mutattak ki aflatoxint
(Fotó: Ótos András)A Magyar Szó pénteki számában írt arról, hogy a rákkeltő aflatoxinok megengedettnél nagyobb aránya miatt az idei kukoricatermés 68 százaléka nem alkalmas emberi fogyasztásra. Az SGS Group, a világ egyik legnagyobb élelmiszer, illetve az élelmiszer előállításához szükséges nyersanyag vizsgálatával foglalkozó szervezetének belgrádi laboratóriumában ehhez kapcsolódóan már 375 vizsgálatot végeztek el. Az elemzés kimutatta, hogy az idén termett kukoricának csupán 32 százaléka való emberi fogyasztásra.

Lapunk a mezőgazdasági minisztériumnak még múlt csütörtökön elküldte kérdéseit a témához kapcsolódóan. A válasz egy közlemény formájában érkezett meg hétfőn.

„A határátkelőhelyeken az illetékes ellenőrök minden egyes Szerbiába érkező kukoricaszállítmányt ellenőriznek aflatoxinok jelenlétére. Ebben az évben még egyetlen küldeményből sem mutatták ki a szóban forgó mérget. Szeretnénk emlékeztetni arra, hogy az élelmiszer-biztonságról szóló törvény értelmében a Szerbiában termelt kukorica ellenőrzésének tekintetében elsősorban a termelőket terheli a felelősség. Az előírások szerint az élelmiszerrel és a növényi táplálékkal foglakozó szubjektumoknak belső szinten kell megszervezniük a folyamatos ellenőrzést” – áll a közleményben.

Az idei szárazság és magas hőmérsékletek miatt, amelyek ideális körülményeket biztosítottak az aflatoxinok képződéséhez, az illetékesek pontos és konkrét vizsgálati eredmények kimutatására törekednek, biztosította a közvéleményt a minisztérium, hozzátéve: ezek a vizsgálatok mutathatják majd ki, hogy fertőzött-e az idei kukoricatermés, és ha igen, akkor mekkora mértékben.

A mezőgazdasági minisztérium emellett felszólította a tájékoztatási eszközöket, hogy ne közöljenek megalapozatlan és nem tényszerű nyilatkozatokat, hiszen ezek felzaklatják a közvéleményt és súlyosan veszélyeztetik Szerbia, a jelentős kukoricaexportőr, gazdasági érdekeit.

A fertőzéssel kapcsolatban még október 10-én érkezett az első utalás. Akkor Olaszországból a fertőzés miatt visszaküldtek egy szerbiai kukoricaszállítmányt. Az Európai Unió RASFF élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó sürgősségi riasztórendszere azonnal nyilvánosságra hozta honlapján az esetet.

Lapunk megtalálta a szóban forgó figyelmeztetést, amelyből kiderül, hogy a 764 450 kilogrammnyi, kukoricából készített, állattáp Szerbiából Horvátországon át érkezett Olaszországba. A honlapon feltüntetett értesítésből kiderül, hogy határátkelőn az illetékesek nyolc mintát vettek a szállítmányból. A mintákból az aflatoxin B1-et mutatták ki, amely a legmérgezőbb az aflatoxinok családjában.

A nyolc minta eredménye a következőképpen alakult (mikrogramm/kilogramm): +/- 126,5, +/- 13.8, +/- 161,1, +/- 17.6, +/- 57.1, +/- 6,2, +/- 80.8, +/- 8,8.

Az európai előírások értelmében az emberi fogyasztás tekintetében a kilogrammonkénti maximum 2 mikrogramm aflatoxin jelenléte nevezhető biztonságosnak.

A riasztórendszer figyelmeztetéséből az is kiderül, hogy értesítették a szerbiai illetékeseket a szállítmány mérgezettségéről.

Kérdések a minisztériumnak

A következő kérdéseket küldtük el múlt héten a mezőgazdasági minisztériumnak:

Megfelel-e a valóságnak az állítás, hogy az idei kukoricatermésnek csupán a 32 százaléka alkalmas emberi fogyasztásra?; Ha igen, milyen lépéseket kívánnak megtenni az illetékesek?; Mikor értesült minderről a minisztérium?; Miért nem értesítették minderről a közvéleményt?; Értesültek-e az RASFF riasztásáról?; Olyan értesüléseink is vannak, hogy az utóbbi tíz napban minden külföldre exportált kukoricát visszaszállítottak Szerbiába, igaz-e ez?; Mit tesz az állam az emberi fogyasztásra alkalmas kukoricával, kiviteli tilalmat rendelnek-e esetleg el?; Megfelelnek-e a valóságnak azok az állítások, hogy az emberi fogyasztás szempontjából biztonságos kukoricát már eladták külföldre?; Megtörténhetett-e, hogy a mérgezett kukoricát már élelmiszerré dolgozták fel és valamilyen formában a szerbiai emberek asztalára kerülhet?; Lesz-e az országban elegendő kukorica, tekintettel arra, hogy a kedvezőtlen időjárásviszonyok miatt nagyon kevés termett belőle?.

„Az SGS Group független és pártatlan”

Az SGS Group hétfőn közleményben fordult a közvéleményhez. A közleményből egyebek mellett az derül ki, hogy az első laboratóriumi elemzést az olaszországi eset után rendelték megbízóik. Ezt követőn több külföldi és hazai megbízó fordult hasonló kéréssel a laboratóriumhoz. Minden egyes megrendelő megbízhatónak tartotta a vizsgálatok eredményét – fogalmaztak az SGS Groupban.

„Vállalatunk független és pártatlan. A lehető legkomolyabb szakmai mércéket követjük a laboratóriumi vizsgálatok során. A közvéleményt etikai mércéinkkel összhangban tájékoztattuk a témával kapcsolatos tényállásról” – olvasható egyebek mellett a közleményben, amelynek folytatásában kiemelik, hogy egyes tájékoztatási eszközök szenzációhajhász módon kezelték az intézmény igazgatójának elsődleges nyilatkozatát.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás