2024. július 16., kedd

Mind teljesebb házi ápolás

Költségvetési tétellé kell tenni az idősek otthoni gondozásának finanszírozását

Az idősek házi betegápolása és gondozása négy évvel ezelőtt indult a kishegyesi községben és az idén a munkáért községi elismerést vehetett át a szolgálat nevében Zsidai Erzsébet, ft. Dobai István a Caritas nevében, és Kocsis Margit, a kishegyesi program koordinátora. A szolgálat fokozatosan alakult ki, ahogyan Zsidai Erzsébet, a Kishegyesi Nők Fórumának elnöke mondja, maguk is keresték az utat, a megoldási lehetőségeket az idősek gondozásának problémáira.

Zsidai Erzsébet

– Négy évvel ezelőtt, 2008-ban keresett meg bennünket a szabadkai egyházmegye Caritas szervezete, mivel hallottak róla, hogy mi már korábban is foglalkoztunk az idősek gondozásával alkalomszerűen. A Caritas ugyanis tartományi pályázatot nyert erre a célra, és szerették volna Szabadkán kívülre helyezni ezt a tevékenységet. Ekkor indult el a házi betegápolás. Időközben kidolgoztuk a község szociális-védelmi stratégiáját, és miután a község ezt el is fogadta, 2010-ben megindítottuk a falugondnoki szolgálatot is. Ugyanebben az évben a szolgálat munkája kiterjedt a község mindhárom településére, és 2011-ben a szolgálat már hét embert foglalkoztatott, három kisegítő háziasszonyt, három falugondnokot és egy egészségügyi nővért –mesélt a kezdetekről Zsidai Erzsébet, a Kishegyesi Nők Fórumának elnöke.

A szolgálat fokozatosan fejlődött, ahogy az elnöknő mondja, minden évben megpróbáltak többet és valami újat is adni.

– Minden évben voltak változtatások. Először csak Kishegyesen működtünk, majd a szolgálat tevékenysége kiterjedt mindhárom településre. Azután jött a falugondnoki szolgáltatás. Azután, hogy egy pályázaton autót is nyertünk, a betegeket is tudtuk szállítani. Az idén az az újdonság, hogy hétvégeken is nyújtunk szolgáltatást, ha arra van igény. Programokat is szervezünk gondozottainknak, teadélutánokat és kirándulásokat is. Sokuk számára ez az egyedüli kikapcsolódási lehetőség. Ami a pénzellátást illeti, a költségek fedezését mindig a pályázatokon nyert pénzből tudtuk megoldani. A község minden évben egymillió dinárt ad erre a célra, az induláskor a Caritas segített, azután szereztünk pénzt a tartományi illetékes titkárságok pályázatain a Szociális Újítások Alapjától, ebből működtettük a falugondnoki szolgálatot. Az egészben az egymás közötti együttműködés volt a legfontosabb. Ha a község pályázhatott, akkor a község pályázott, ha a szervezetek, akkor mi vagy a Caritas. Az idén a BCIF Alapítványnál nyertünk pénzt és ezzel májusig megoldódott a falugondnoki szolgálat működtetése. Jelenleg egyébként hat ember van állandó munkaviszonyban, három a Női Fórumnál három pedig a Caritasnál. A gondozottak is hozzájárulnak a szolgáltatás fenntartásához, 100 dinárt fizetnek óránként a gondozóknak, és a szállítást is minimálisan megfizettetjük. Nagyon szeretnénk elérni, hogy a pénzellátás költségvetési tétellé váljon, és ne kelljen mindig pályázni, legyen biztos anyagi alapja a szolgálat működtetésének – vélekedett az elnök asszony.

A szolgáltatásokat jelenleg 20–30 idős személy igényli rendszeresen az egész község területén.