2024. november 24., vasárnap

Tájékoztatni – minden csatornán

Jurij Giacomelli: A médiának alkalmazkodnia kell a megváltozott szokásokhoz a siker érdekében

Nagy hibát követett el a nyomtatott sajtó a kilencvenes években és azután, amikor az internet egyre nagyobb térhódítása volt a jellemző: minden létező tartalmat, ami a nyomtatott kiadványban megjelent, élve a korszerű technológia adta lehetőségekkel, teljesen ingyen kínált a világhálón – hívta fel a hallgatóság figyelmét a Magyar Szó székházában nemrégiben megtartott kisebbségi médiával foglalkozó tanácskozáson Jurij Giacomelli, a szlovéniai Giacomelli media szaktanácsadó cég alapító igazgatója.

Elmondta, hogy a sajtó kissé megkésve döbbent rá erre a hibára, s amikorra megérett az a gondolat, hogy a fejlesztéseket, a fennmaradást veszélyezteti ez a lépés a példányszám csökkenése miatt, akkorra az olvasók már hozzászoktak, hogy ahhoz, amit másnap megvásárolhatnak, még aznap ingyenesen is hozzájuthatnak. A következő gond tehát az volt: hogyan lehet elkezdeni megfizettetni azt, amit addig teljesen ingyen kínáltak. Ezzel a gonddal még ma is számos médium küzd. A nyomtatott sajtónak és az internetes felületnek a kapcsolata azért is aktuális téma, mert a Magyar Szó is megújult honlappal lép a nyilvánosság elé december 21-én. A Magyar Szó honlapjának fejlesztését Giacomelli pozitív példaként említette.

Jurij Giacomelli: Az internet mára már teljesen megváltoztatta a szokásokat (Ótos András felvétele)

Mire kell egy médiaháznak odafigyelnie akkor, amikor fel akarja venni a versenyt a piacon, sikeres akar lenni az új évezred nehéz feltételei között?

– Nagyon oda kell figyelnie arra, hogy melyek a célközönsége igényei, s főleg arra, hogy milyenek a szokásai. Erre van szükség akkor is, amikor webfelületek kidolgozásával foglalkozunk. Meg kell értenünk, hogy szélesebb értelemben az internet mára már teljesen megváltoztatta a szokásokat, s az, akinek a szokásai még nem változtak meg, az is hamarosan el fog jutni erre a pontra, csak idő kérdése.

Nem lehet megakadályozni, hogy a nyomtatásban megjelenő lap olvasottsága ne csökkenjen folyamatosan, tíz-tizenöt éven belül el is veszítheti jelentőségét

Amikor az internetről és a médiáról beszélünk, nem csak a számítógépen történő újságolvasásra kell gondolnunk. Ma már sokan három-négy kisebb-nagyobb készülékkel járnak, laptopokat, okostelefonokat vagy táblagépeket használnak. Ebben az új világban az a fontos, hogy a médiumoknak védjegyük legyen, „brand”-ként jelenjenek meg a piacon, így nyerhetik csak el az olvasóknak a bizalmát, bármilyen készülékről is érjék el az interneten megtalálható tartalmakat.

Meg lehet-e találni, valósítani a nyomtatott és internetes kiadás közötti egyensúlyt?

– Abszolút meg lehet találni. Minden médiumnak gondot kell viselnie egy ideig még a nyomtatott kiadásról is. Az újság azonban ma már nem alapja a nyilvánosság tájékoztatásának.

Nem számít elég gyorsnak?

– Ma már az internet sem számít eléggé gyorsnak. A Twitter megjelenésével például a web is elveszítette a dobogó legfelső fokát. A mikroblogon ugyanis szinte azonnali információközlési lehetőség adatik meg. Újságot az ember ma akkor olvas, amikor több szabadideje van. Ezért találkozunk mindenütt azzal a helyzettel, hogy a hétvégi számok eladási adatai messze felülmúlják a hétköznapi kiadásokét. A médiumoknak bátraknak kell lenniük, változtatniuk kell az olvasókkal szembeni kapcsolatukon, hozzáállásukon. E kapcsolat minden létező csatornájáról gondot kell viselniük: a weboldalról, a közösségi portálokról, valamint a nyomtatott kiadásról is. Nem lehet megakadályozni, hogy a nyomtatásban megjelenő lap olvasottsága ne csökkenjen folyamatosan, tíz-tizenöt éven belül el is veszítheti jelentőségét – ezt el kell fogadnunk. Ez alatt az idő alatt kell megteremteni a megfelelő viszonyt a célközönséggel a többi létező csatornán.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás