2024. július 17., szerda

Továbbra is kérdéses a csatlakozási tárgyalások megkezdése

Az EU tagállamainak külügyminiszterei továbbra is megosztottak Szerbia tekintetében
Az Európai Unió Tanácsa (Miniszterek Tanácsa) várhatóan kedden késő este dönt arról, hogy az Európai Unió mikor is tűzze ki Szerbia vonatkozásában a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját.

Az elemzők és a beavatottak szerint két forgatókönyv lehetséges: a Miniszterek Tanácsának határozatában vagy csak egy bátorító és elismerő mondat kap majd helyet a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd vonatkozásában, vagy a megfogalmazás, hogy ha az ország a továbbiakban is a felvázolt feltételekkel összhangban jár el, akkor 2013 júniusában kitűzhetik Szerbia számára a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját.

A Szerbiával kapcsolatos megosztottság kedden is jellemző volt: Németország, Hollandia és Nagy-Britannia továbbra sem értenek egyet az időpont kitűzésével, míg Ausztria, Olaszország és Ciprus Szerbia mellett sorakoztak fel ebben a tekintetben.

Carl Bildt svéd diplomáciai vezető azok közé tartozik, akik szerint a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd során a vártnál jelentősebb eredményt sikerült felmutatniuk a feleknek. Ugyanakkor továbbra sem világos, hogy Szerbia elnyeri-e a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját, vagy sem – tette hozzá Bildt.

Karl Viktor Erjavec szlovén külügyminiszter szerint Szerbiának pont arra a visszajelzésre lenne szüksége, amelyet a csatlakozási tárgyalások dátumának kitűzése jelentene.

Az utóbbi időszak felmentő hágai ítéletei Szerbia számára olyan kedvezőtlen üzeneteket jelképeznek, amelyek hátrányosan befolyásolják a Belgrád és Prishtina közötti kapcsolat erősödésének folyamatát – fejtette ki Erjavec, aki szerint Macedóniával is minél előbb meg kell kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat.

Erato Kozakou-Marcoullis, Ciprus külügyminisztere kedden délután még azt mondta, hogy az unió tagországainak külügyminiszterei nem jutottak közös álláspontra Szerbia tekintetében.

– A Nyugat-Balkánhoz kapcsolódó kérdéseket kell még megvitatnunk. Az álláspontokról többé-kevésbé egyeztettünk, csak néhány nyitott kérdés megoldása maradt hátra. Remélem, hogy ismét sikerül nyomatékosítanunk az EU bővítési szándékát – nyilatkozta Kozakou-Marcoullis.

Guido Westerwelle, a német diplomácia vezetője a Belgrád és Prishtina közötti dialógus folytatásának fontosságát nyomatékosította, mondván: Az EU szemszögéből a területi integritás nem kérdéses.

Vesna Pusić horvát külügyminiszter azok közé a diplomáciai vezetők közé tartozik, akik szerint Szerbiának el kellene nyernie a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját, vagy legalább egy lehetséges időkeretet kellene meghatározni az ország vonatkozásában.

A magasra helyezett feltételek mellett kedvező politikai visszajelzésekre is szükség van, véli Pusić, hangsúlyozva: az EU ezzel az Európa-párti politikai vezetőknek segítene.

A Szabad Európa Rádió brüsszeli tudósítója szerint hétfőn még a jövő év júniusát emlegették a csatlakozási tárgyalások megkezdésének tekintetében, ez a lehetőség azonban szinte teljesen lekerült napirendről, főleg Németország és Nagy-Britannia ellenállása miatt.

Hasonlóan nyilatkozott Dejan Anastasijević, a Tanjug tudósítója, mondván: Németország, Nagy-Britannia és Hollandia szerint meg kell várni a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd jövőbeni alakulását és csak azután emlegetni bármiféle dátumot.

Milica Delević, a Szerbiai Képviselőház Európai Integrációs Bizottságának elnöke a B92 TV-nek nyilatkozva kifejtette: akármi is történik az integráció tekintetében, Szerbiának folytatnia kell a nyitott kérdések megoldását. Van néhány kérdés, amelyekkel a szerb államvezetésnek szembesülnie kell, ilyen a múlt, vagy Koszovó, fejtegette Delević, hozzátéve: Szerbia valóban jelentős lépéseket valósított meg a Belgrád és Prishtina közötti tárgyalások tekintetében, most már csak a megállapodások alkalmazása maradt hátra.

Az EU elismerően kíván nyilatkozni Szerbia lépéseiről, hamarosan kiderül, hogy milyen módon – fogalmazott Delević, aki szerint az EU-nak nincsenek olyan tagállamai, amelyek nem kívánják köreikben látni Szerbiát, csak mindegyik tagállam más módon tartja helyénvalónak kifejezni elismerését a Belgrád és Prishtina közötti párbeszéd terén tett lépések tekintetében.

Aleksandra Joksimović, a Külpolitikai Központ civil szervezet elnöke bízik benne, hogy Brüsszel a csatlakozási tárgyalások dátumának kitűzésével fejezi ki elismerését Szerbia igyekezetéért. A Belgrád és Prishtina közötti korábbi megállapodások alkalmazásának elkezdése egyike volt a leglényegesebb feltételeknek és Szerbia ezt az akadályt tökéletesen vette – magyarázta Joksimović, hozzáfűzve: az aktuális szerb államvezetés bebizonyította, hogy nem tér el az ország külpolitikai stratégiai céljától, vagyis az európai integrációtól.

– Az aktuális kormánynak a megalakulása óta eltelt néhány hónap alatt kevés ideje volt a megállapodások alkalmazásának elkezdésére, vagy új, fontosabb kérdések megnyitására. Hamarosan kiderül, hogy az eddigi igyekezet elegendő lesz-e a csatlakozási tárgyalások megkezdése időpontjának kitűzéséhez, vagy újabb eredményeket kell felmutatni a Belgrád és Prishtina közötti tárgyalásokban. A telekommunikációhoz és energetikához kapcsolódó kérdések megoldása különösen fontos – részletezte Joksimović.

Predrag Simić, a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karának professzora szerint csoda történne, ha Brüsszelben kitűznék a csatlakozási tárgyalások megkezdésének dátumát. Simić szerint a dátum kitűzése az európai vezetők következő ülésén lesz érdemben téma tárgya.

A Jarinjén és Merdarén megnyitott integrált határátkelőhelyeket előrelépésként fogják értékelni, ugyanakkor nem valószínű, hogy ez elegendő lesz, érvelt Simić, hozzátéve: Németországnak, Nagy-Britanniának és Hollandiának feltehetőleg még időre lesz szüksége az új összetételű szerb kormány őszinte szándékainak és kapacitásának felméréséhez.