A Szervezett Bűnözéssel Megbízott Ügyészség szerint a gyanúsítottak különböző útépítő vállalatok magánosítása során visszaéltek helyzetükkel és legalább 30 millió eurót szereztek törvénytelenül. Mindannyiukat 48 órás előzetes letartóztatásba helyezték.
A nyomozás eddigi eredménye szerint Miroslav Mišković az egyik ügylet során 1,5 millió euró haszonra tett szert. Ezt megelőzően, 2005-ben, a PZP Niš a Preduzeće za puteve Beograd vállalat magánosításának céljából 3 százalékos évi kamat mellett 23 millió eurót kölcsönzött Mišković Cipruson bejegyzett cégétől, a Hemslade Trading Limitedtől. A szerződésben meghatározott kamat mellett a PZP Nišnek 25 millió eurót kellett volna visszafizetnie Mišković cégének, ehelyett azonban 26,5 millió eurót fizettek ki.
Marko Mišković a PZP Niš részvényei 47,59 százalékának eladása során ármanipulációval a gyanú szerint nagyjából 18 millió euróra tett szert.
A nyomozás eddigi eredménye szerint Đurašković, aki a több magánosított útépítő vállalatot csoportosító Nibens group, valamint a Sher korporacija tulajdonosa, a Nemetali Topola mészbánya részvényeinek adásvétele során visszaélve helyzetével legalább 12 millió euróra tett szert.
KIBOGOZHATATLAN SZÁLAK
A Nibens group első vállalata a magánosított PZP Niš volt. Đurašković 2005-ben közbeszerzési pályázaton a Preduzeće za puteve Vranje tulajdonosa lett, majd egy hónappal később megvásárolta a PZP Kragujevacot, majd szinte azonnal a PZP Beograd, az ország legnagyobb útépítő vállalatának a tulajdonosává is vált. Utóbbi vásárlásban Mišković vállalata volt a partnere. Đurašković utoljára a legnagyobb vajdasági útépítő vállalatot, a Bačka putot vásárolta meg és ezzel szinte a szerbiai utak urává vált.
Mišković 2006-ban kilépett a tulajdonosi struktúrából. Ezek után a Nibens group tulajdonosai a Sher korporacija és Marko Mišković Virgin-szigeteken bejegyzett vállalata voltak. Az aktuális cégnyilvántartás szerint Marko Mišković vállalatának már nincsen részesedése Đurašković vállalatában, azt azonban nem tudni, hogy mikor lépett ki a tulajdonosi struktúrából.
Đuraškovićot tavaly egyszer már letartóztatták, akkor a Fabrika maziva Kruševac vállalatban elkövetett visszaélések gyanúja miatt.
„BRUTÁLIS TŐKEKIVONÁS”
Miljko Radisavljević szervezett bűnözéssel megbízott ügyész megerősítette, hogy a gyanúsítottak kihallgatása még szerdán megkezdődött. A nyomozás az ügyben nagyjából egy évvel ezelőtt kezdődött – mondta Radisavljević, hozzátéve: a büntetőeljárás mellett pénzügyi vizsgálatot is indítanak a letartóztatottak ellen, hogy kiderüljön vagyonuk származása.
– Egy hatalmas rendszerről van szó, ezért összetett pénzügyi vizsgálatra lesz szükség. Ezt nem lehet rövid időn belül befejezni. Ügyészségünknek lesz elegendő ereje megküzdeni ezzel az üggyel, függetlenül attól, hogy Szerbia legnagyobb mágnásairól van szó. Remélem, hogy sikerül bebizonyítanunk: az útépítő vállalatokkal való üzletelés mögött a tőke brutális kivonása áll. A gyanú szerint a magánosítás alatt álló vállalatokból kivonták azok összes vagyonát és törvénytelen haszonra tettek szert. Ki kell még derítenünk, hogy a PZP Nišbe fektetett pénz valóban a Delta Bank eladásából származott-e, vagy esetleg más forrásokból, amelyekről jelenleg még nem állíthatjuk azt, hogy törvénytelenek lennének – részletezte Radisavljević.
ILIĆ ELŐRE MEGMONDTA
A PZP Niš alkalmazottai szerdán kijelentették: ők már korábban is figyelmeztettek, hogy a vállalat háza tájékán valami bűzlik.
Mirko Janković, a vállalat Önálló Szakszervezetének elnöke közölte, hogy ujjal azonban mégsem mutogathattak senkire sem.
– Hosszú ideje voltak gyanúink. Ezekről azonban nem beszélhettünk a közvéleménynek. Minden egyes havi bért sztrájkkal kellett kiharcolnunk. Arra azonban nyíltan figyelmeztettünk, hogy a tulajdonunkban lévő részvénycsomag nagysága folyamatosan csökken. Ma 50 százalékkal kisebb, mint volt. A kisrészvényeseket megkísérelték rábeszélni részvényeik eladására. Aki nem kívánta eladni részvényét, annak mégis pénzt utaltak át ezen a címen a számlájára – magyarázta Janković.
Az államhatalom sorából először Velimir Ilić építésügyi és városfejlesztési miniszter reagált a letartóztatás hírére, közölve: „Mindig is ellene voltam, hogy Mišković kivegye részét az útépítési üzletből.” A szóban forgó magánosítások idejében Ilić közlekedési miniszter volt a Koštunica-kormányban.
– Biztosan mindenki emlékszik kijelentésemre: „Mišković, fogd vissza magad, nem lehet ezt így csinálni.” Egy és ugyanaz az ember nem foglalkozhat útépítéssel, repülőgépiparral, agrárbanki ügyletekkel, biztosítással, kereskedelemmel és nem lehet mindenhol monopolhelyzetben. Ez nem vezet sehová sem. Mindig is tudtam, hogy a magánosított útépítő vállalatok problémákat generálnak. És így is lett: legalább 1000 ember került az utcára. Elveszítettük a vállalatokat, amelyek korábban vezető szerepet töltöttek be az útépítés és a karbantartás terén – hangsúlyozta Ilić.
Vuk Drašković, a Szerb Megújhodási Mozgalom elnöke szerint minél előbb ki kell vizsgálni, hogy Mišković valóban megfenyegette-e Vučićot. Terrorral fenyegetni súlyosabb bűncselekmény, mint visszaélni a magánosításokkal – véli Drašković.
A Liberális Demokrata Párt csak akkor hisz majd a szerb kormány őszinte szándékaiban, ha elfogadják a párt deklarációját a rendszerbeli korrupcióellenes harcról, mondta a liberális Zoran Ostojić, hozzátéve: nem jó, hogy a korrupcióellenes harcot politikai pontszerzés céljából folytatják. Arra pedig, hogy itt politikai pontszerzésről van szó, az a legjobb bizonyíték, hogy a bulvárlapok többet tudnak az ügyről, mint maga az illetékes ügyész, fejtegette Ostojić, mondván: a bulvárlapokat hivatalos közlönnyé léptették elő.
– Az LDP megalakulása óta hajtogatja, hogy a monopolisták kirabolják a népet. Az LDP akadályozta meg, hogy Mišković a valamikori amerikai nagykövet segítségével lekerüljön a feketelistáról. Pártunk 2007-ben kérte a Szerbiai Képviselőháztól egy vizsgálóbizottság megalakítását. Ennek a bizottságnak a Delta holding ügyleteit kellett volna felülvizsgálnia. Emlékezzenek arra, hogy ellenzékként akkor azok az emberek is ellenezték a vizsgálatot, akik most hatalmon vannak – összegezte Ostojić.
Petar Petković, a Szerbiai Demokrata Párt sajtófelelőse szerint Mišković letartóztatása sorsdöntő pillanat. A bűnözés és a korrupció fenyegetést jelentenek, hangsúlyozta Petković, mondván: ez volt az utolsó pillanat, hogy az illetékesek megtegyék a szükséges lépéseket.
Mišković letartóztatása nemcsak Szerbiában és a régióban számított vezető hírnek, hanem az európai Unióban is. Az Európai Bizottság elismerését Peter Stano, Štefan Füle bővítési biztos sajtófelelőse tolmácsolta.
– Nem szeretnénk elmerülni a részletekben, ugyanakkor álláspontunk szerint a korrupcióellenes küzdelem egyike a legnagyobb kihívásoknak Szerbia számára. Az EB figyelmesen követi Belgrád intézkedéseit ezen a téren. A korrupció ellen csakis átfogóan és következetesen lehet küzdeni, nem szabad szelektíven hozzáállni a feladathoz. Bátorítónak találjuk a szerb kormány korrupcióellenes intézkedéseit. Reméljük, hogy a Korrupcióellenes Akciótervet és a Korrupcióellenes Stratégiát is minél előbb véglegesítik és elfogadják. Tekintettel arra, hogy a korrupcióval való leszámolás mennyire fontos Szerbia európai integrációjának tekintetében, a folyamatot a lehető legmagasabb szinten kell megvalósítani – nyilatkozta Stano.
FENYEGETÉS ÉS CÁFOLAT
Miroslav Mišković állítólag azt mondta az őt letartóztató rendőröknek, hogy Aleksandar Vučić kormányalelnök nem éli meg az estét, amikor a Szerbiai Rádió és Televízió stúdióvendégeként kellene az ügyről nyilatkoznia. A gyanúsított ügyvédjei később ezt megcáfolták, szerintük Mišković az alábbiakat mondta: „Ha nem tartóztatnának le, akkor Vučićnak nem lenne miről beszélnie az SZRTV-ben.”
Vučić minderre reagálva azt írta a Facebook közösségi portálon a profiljára, hogy senki sem győzheti le Szerbiát, még Miroslav Mišković sem.
– Magáról az ügyről az ügyészségnek kell nyilatkoznia. Annyit mondhatok, hogy ez az ügy egyike annak a huszonnégynek, amelyen az illetékes munkacsoport dolgozik. Nincsen itt szó semmiféle titokról. A huszonnégy ügyben Miroslav Mišković neve több helyütt is visszaköszön, jelenleg a Nibens group ügye aktuális, de a Delreal és a C market ügyén is dolgoznak – nyilatkozta a sajtónak Vučić.