2024. november 25., hétfő

„Az állammal nem lehet kiegyezni”

Megkezdték Miroslav Mišković kihallgatását

Az embert, aki korábban „kormányokat állított össze és politikusokat juttatott hatalomra” – Miroslav Mišković (Fotó: Beta)

A Szervezett Bűnözéssel Megbízott Ügyészség csütörtökön kora este kezdte meg kihallgatni a szerdán őrizetbe vett Miroslav Miškovićot. Fiát, Marko Miškovićot és Milo Đuraškovićot korábban, a nap folyamán már kihallgatták. A Nibens group ügyében letartóztatott másik hét személyt szerdán hallgatta meg az ügyészség.

Miljko Radisavljević szervezett bűnözéssel megbízott ügyész megerősítette, hogy Mišković üzletelése a Nibens grouppal még mindig vizsgálat tárgya. Jelenleg a pénzügyi kimutatásokat nézik át az ügyészség munkatársai – részletezte Radisavljević, mondván: egyebek mellett azt szeretnék kideríteni, hogy Miroslav Mišković milyen módon jutott a Nibens groupba fektetett 23 millió euróhoz.

Nikola Selaković igazságügyi miniszter szerint valami korábban elképzelhetetlen dolog történt: „Letartóztatták az embert, aki korábban kormányokat állított össze és politikusokat juttatott hatalomra.”

A szerbiai emberek inkább elhitték volna, hogy egy minisztert tartóztat le a rendőrség, mint hogy Miroslav Miškovićot, fejtegette Selaković, hozzátéve: az állam a törvényesség és hatáskörei védelmének az oldalára állt.

– A gyanú szerint a letartóztatottak 30 millió eurót sajtoltak ki állami tulajdonban lévő útépítő vállalatokból. Ne legyen félreértés: állami pénzekről van szó. Egyértelmű, hogy az új összetételű kormány a korrupcióellenes harc mellett kötelezte el magát. Olyan országban élünk, ahol bizonyos csoportosulások fokozatosan és a lehető legkülönfélébb módon szereztek maguknak hatalmas vagyont. A korrupcióellenes harcot az Európai Bizottság is dicséretesként értékeli. Most derül csak ki, hogy mielőtt az új kormány hatalomra lépett volna, Szerbiában bizonyos csoportok állami védettséget élveztek. Az új hatalom bebizonyította: elegendő politikai akaratunk van leszámolni a korrupcióval – magyarázta Selaković.

Milorad Veljović, a rendőrség igazgatója megerősítette, hogy más megkérdőjelezhető magánosítások ügyében is folyamatban van a nyomozás. A rendőrség hosszú ideje dolgozik törvényes keretek között ezeken az ügyeken, hangsúlyozta Veljović, hozzátéve: „Szó sincsen politikai befolyásról, a törvénnyel összhangban jár el a rendőrség.”

– A rendőrséget egyetlen pillanatig sem befolyásolta a politika. A Belgrádi Kikötő, a Fabrika Maziva Kruševac (FAM Kruševac) és a C-market ügyében szintén nyomozunk. Erre a szerb kormánytól kaptunk utasítást. Eljuttatták a rendőrséghez a megkérdőjelezhető és gyanús magánosítások listáját, munkacsoportokat alakítottunk, amelyeknek nagyjából 100 tagja van. A munkacsoportok reggeltől estig dolgoznak ezeken az ügyeken. Történelmi pillanat ez a mostani: a rendőrség esélyt kapott a bizonyításra, hogy senki sem erősebb az államnál – részletezte a rendőrség igazgatója.

Az újságírói kérdésre, hogy Miroslav Mišković az őt letartóztató rendőrök előtt valóban megfenyegette-e Aleksandar Vučić szerb kormányalelnököt, Veljović közölte: az őrizetbe vételkor jelenlevő rendőrök ezt mondták. Hogy Mišković indulatból mondta-e ezt, vagy sem, azt nem tudni, a fenyegetést mindenféleképpen kivizsgálják, nyomatékosította Veljović.

Emlékeztetésképpen, a szerdán 48 órás őrizetbe vett Miroslav Mišković, a Delta holding tulajdonosa, Marko Mišković, a Mera investment found tulajdonosa, Milo Đurašković, a Nibens group tulajdonosa, Milutin Gašević és Zoran Mihailović, a Preduzeće za puteve Niš volt igazgatói, Risto Ristić, a Sher korporacija igazgatója, Dejan Jevtić, a PZP Niš részvényesei közgyűlésének elnöke, Zoran Kaitović, a PZP Niš részvényese, Predrag Filipović, a Delta broker igazgatója és Raško Zdravko, a Konzit becslője a gyanú szerint különböző útépítő vállalatok magánosítása során visszaéltek helyzetükkel és legalább 30 millió eurót szereztek törvénytelenül.

A VOLT BIZALMAS VALLOMÁSA

Milka Forcan, aki sok éven át számított Miroslav Mišković jobb kezének, mint a Delta holding volt alelnöke. Ő nem hiszi, hogy valamikori főnökét politikai okokból kifolyólag tartóztatták le. Konkrét ügyletek vezettek a letartóztatáshoz, mondta Forcan.

– A történtek meglepték magát Miškovićot, a közvéleményt és jómagamat is. Tévedtek azok az elemzők, akik szerint Mišković erősebb, mint valaha volt, és hogy számára valójában nagyon is megfelelt az új összetételű kormány. Egyébként semmit sem tudok a Delta holding kapcsolatáról a Nibens grouppal. Az útépítő vállalatok magánosítása és a Mišković nevéhez köthető egyéb megkérdőjelezhető magánosítások a Delta rendszerén kívül valósultak meg. Ezek az ügyletek nem szerepeltek a Delta pénzügyi kimutatásaiban, éves mérlegeiben. Mišković és ügyvitele addig nem volt megkérdőjelezhető, amíg a Delta holding kereteiben a valós üzlethez tartotta magát. A gondok akkor kezdődtek, amikor a magánosítás folyamatában a Delta olyan vállalatok tulajdonosává vált, amelyeknek semmi köze azon területhez, amelyben a Delta aktív volt. Mišković sokak bizalmával visszaélt, így alkalmazottaiéival és az enyémmel is. Az sem volt jó, hogy Mišković nevét az utóbbi két évben szinte kizárólag a politikával és nem üzleti tevékenységével kapcsolatban emlegették – nyilatkozta Forcan a B92 RTV-nek.

VUČIĆ NEM FÉL

Aleksandar Vučić a Szerbiai Rádió és Televízió szerda esti Svedok (Tanú) című műsorában kijelentette: „A polgárok bizonyítékot kaptak, hogy a szerb állammal senki sem egyezhet ki.”

Vučić azt mondta, büszke, még akkor is, ha a letartóztatásnak esetleg kedvezőtlen következményei lehetnek rá nézve. Az a legfontosabb, hogy mi a jó Szerbia számára, szögezte le Vučić, aki egyébként megérti, hogy őrizetbe vételének pillanatában Mišković idegességében azt mondta, amit mondott.

– Nem ő az első és az egyetlen, aki ilyesmit mondott velem kapcsolatban. A fenyegetések nem zavarnak. Az viszont nagyon is zavar, hogy a szerbiai emberek pénzét ellopták. Az államnak lehetővé kell tennie, hogy a rendőrség és az ügyészség nyomásgyakorlás nélkül végezhessék munkájukat. A Nibens group ügyében tiszta a helyzet: állami pénzt pumpáltak ki a rendszerből. Szerbiában nem lehetnek többé olyan emberek, akik felhívják ezt, vagy azt a minisztert és utasításokat adnak ki számukra. Sok szerbiai üzletember hatalma nem tudásából, vagy gazdasági tevékenységéből ered. Sokan az állam háta mögött termelték tőkéjüket. Ezért van az, hogy a korábbi kormányok volt miniszterei ma gazdagabbak, mint a legtöbb szerbiai vállalat – nyilatkozta Vučić.

A kormányalelnök reményét fejezte ki, hogy a Mišković vállalatában dolgozó hétezer ember nem veszíti el munkahelyét.

DULIĆ ÜGYE VISSZAKÜLDVE

A Szervezett Bűnözéssel Megbízott Bíróság csütörtökön kiegészítés céljából visszaküldte a Szervezett Bűnözéssel Megbízott Ügyészségnek az Oliver Dulić volt környezetvédelmi miniszter elleni vádiratot. A bíróság kéri az ügyészséget, hogy Dulić pénzügyi helyzetére is bővítse ki a vizsgálatot, hogy kiderülhessen: haszonhoz jutott-e a vádiratban szereplő bűncselekmény elkövetése által, és ha igen, mekkorához.

A bíróság ezenfelül kérte az ügyészséget, hogy pontosítsanak Dulić, valamint a másik két vádlott, Nebojša Janjić, Dulić volt tanácsadójának és Zoran Drobnjak, a Putevi Srbije igazgatójának a hatásköreivel kapcsolatban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás