2024. július 17., szerda

Amy Winehouse

PORTRÉ

Azok, akik június 18-án ott voltak Belgrádban korunk egyik legnagyobb soul-énekesének utolsó önálló koncertjén, többnyire nem voltak tisztában azzal, hogy történelmi pillanat részesei. Amy Winehouse színpadi vergődését füttykoncerttel jutalmazták, többen a belépőjegyre költött pénzüket emlegették, majd dühösen távoztak. „De mégis mit vártak? ’Jó estét, Belgrád, gyerünk, kezeket a magasba!? ’ Ezt nevezték volna Önök ’fellépésnek’?” – tette fel a kérdést a koncert harmadnapján megjelent jegyzetében Biljana Srbljanović, a legismertebb kortárs szerb drámaíró a fanyalgók seregének. „Először is, Amy Winehouse nem énekesnő. Svetlana (Ražnatović) az énekesnő. Amikor őt kísérték el a dutyiba, a közönség maximálisan ’ki lett elégítve’. Amy ezzel szemben egy istennő, a mindenség hírnöke, aki az élet terhe alatt vergődik, de Belgrád, sajnos, nem értette meg, hogy a történelem megejtő pillanatának volt a tanúja” – írta Srbljanović a koncert kapcsán.

A botrányba fulladt fellépés már sejttette, hogy a fiatal díva élete végállomása felé tart, ha nem lesz képes legyőzni káros szenvedélyeit, melyek teljesen elhatalmasodni látszottak rajta. A szerbiai fellépést követően a művésznő menedzsmentje azonnal lemondta a 12 helyszínesre tervezett európai turnét, amely során útba ejtették volna a budapesti Sziget Fesztivált is. Belgrád után még egyetlen alkalommal mutatkozott színpadon: halála előtt három nappal meglepetésvendégként lépett fel keresztlánya, a tizenöt éves soul-tehetség, Dionne Bromfield koncertjén a londoni Roundhouse-ban.

Amy Jade Winehouse 1983-ban született Londonban. Ötszörös Grammy-díjas angol soul-, jazz- és rhythm and blues-énekesnő, dalszövegíró. Zsidó származású muzsikuscsaládban nőtt fel Észak-Londonban. Első gitárját 13 évesen kapta, 16 éves korára pedig már tökélyre fejlesztette énekhangját, miután soul-énekes barátja elküldte a demófelvételt egy ügynökségnek. 2003-ban debütált Frank című albumával, melynek dzsesszes hangulatú dalai elnyerték a közönség szeretetét, és a kritikusok figyelmét is kiharcolta. Második és egyben utolsó önálló nagylemeze 2006-ban jelent meg Back To Black címmel, élén a provokatív Rehab című szerzeménnyel, melyben arról énekel, hogyan utasította vissza az alkoholelvonót, amelyre menedzserei küldték volna, s miért választott az incidens után új menedzsereket. Ez az album hozta meg számára a nemzetközi elismertséget és a világraszóló sikert.

Csodálatos hangja és időnként a hatvanas éveket idéző méhkas-frizurája mellett magánéletével hívta fel magára a brit pletykalapok figyelmét, amelyek élvezettel foglalkoztak étkezési zavaraival, mániás depressziójával, a testét borító tetoválásokkal, valamint drog- és alkoholproblémáival. Az énekesnőt már 2008-ban figyelmeztették orvosai, hogy tüdőtágulata van, és meghal, ha nem hagyja abba a drogozást. Az énekesnőnél még korai, kezelhető stádiumban fedezték fel a betegséget, amely azonban már nem volt visszafordítható. Öndestruktív életvitelének az idén próbált megálljt parancsolni, az elvonókúra azonban nem hozta meg a hozzá fűzött reményeket. Július 23-án holtan találták londoni lakásában. Az ok valószínűleg drogtúladagolás, a toxikológiai vizsgálat még tart.

A művésznő többmilliós, egyes becslések szerint 23 millió eurós vagyont hagyott maga után, amely halálát követően – a dalok után járó jogdíjak folytán – csak növekedni fog. Az élet iróniája, hogy ezt az összeget valószínűleg Amy volt férje, a pillanatnyilag börtönben ülő Blake Fielder-Civil örökli majd. A brit jogrendszer ugyanis úgy rendelkezik, hogy az elhalálozott vagyona – végrendelet híján – a házastársra száll, abban az esetben is, ha már korábban elváltak. Sokan állítják, hogy a problematikus ex-férj volt az, aki rászoktatta Amyt a keményebb drogok fogyasztására…

Amy Winehouse nem az első előadóművész, aki pont 27 évesen távozott az élők sorából. Robert Johnson, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison és Kurt Cobain mellett most már ő is a tagja a hírhedt 27-esek klubjának.