Augusztusban új mammográfot helyeznek üzembe, egy éve hemodialízis-osztállyal bővült a kórház, a sebészet területén csökkent a várólista, az ultrahang-diagnosztika terén megfelelő készülékeik és szakembereik vannak. Nagy szükség lenne egy számítógépes tomográf készülékre, azaz CT-re, valamint új röntgenkészülékekre.
A közelmúltban dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár a zentai kórházba látogatva arról beszélt, hogy a kórház az utóbbi időben méltánytalanul lemaradt a felújítások terén, és néhány alapdiagnosztikai eszköz is hiányzik, és ezen sürgősen változtatni kellene. Hogy pontosan milyen eszközök hiányoznak, és valójában milyen a kórház felszereltsége, arról dr. Vasas Mihállyal, a zentai kórház igazgatójával beszélgettünk.
AMI HIÁNYZIK
– Egy számítógépes tomográf készülékre, azaz CT-re nagyon nagy szükségünk lenne, ennek hiánya tényleg nehezíti a munkánkat a diagnosztikában. Néhány hónappal ezelőtt megegyeztünk a nagykikindai kórházzal, hogy amíg nem lesz CT-gépünk, addig a kórházi betegeinket Nagykikindára visszük vizsgálatra. Ez természetesen ingyenes, mentőautóval mi szállítjuk el a betegeket. Ez áthidaló megoldásnak jó, de az a célunk, hogy mielőbb legyen saját készülékünk, és a vonzáskörzetünkbe tartozó betegeket mi magunk tudjuk megvizsgálni. Egy CT egyébként háromszázezer euróba kerül, ezt egy kórház önerőből nem tudja megvenni. Jelenleg a Tartományi Egészségügyi Titkárság koordinálásával a Temesvári Kórházzal közösen egy európai uniós pályázaton veszünk részt. Ha nyernénk, lenne CT-készülékünk. A tízszázalékos önrészt a zentai önkormányzat biztosítaná, az előfinanszírozást pedig a tartomány végezné. Az év végére kiderül, nyertes-e a pályázatunk vagy sem. Ha esetleg ezen a vonalon nem sikerülne CT-géphez jutnunk, mi akkor is bízunk abban, hogy 2012 végéig meglesz. A röntgendiagnosztika területén vannak még gondjaink. Ez azt jelenti, hogy a meglévő röntgenkészülékeink kiváló minőségűek, csak régiek, és gyakran javításra szorulnak. Ez nekünk azért nagy gond, mert a javíttatásukra igen sokat költünk, az lenne az ideális, ha újakra cserélhetnénk őket. Egy ilyen készülék ára százötvenezer és kétszázezer euró között mozog. Szeretném elmondani, hogy az ilyen készülékek vásárlása soha nem önerőből történik, hanem központi finanszírozású, tehát nem mi döntünk arról, mikor lesz ilyen vagy olyan gépünk. A tartományi titkár úr egyébként a segítségéről biztosított bennünket, úgyhogy mi bizakodóak vagyunk – mondta az igazgató.
ÚJÍTÁSOK
– Igaz, hogy vannak hiányosságok, de a zentai kórház egy jó hírű kórház, és ezt a hírnevet nem véletlenül érdemelte ki – folytatta dr. Vasas Mihály. – Ami az utóbbi idők újításait illeti, egy olasz donáció révén egy évvel ezelőtt hemodialízis-osztállyal bővültünk, és ez a kísérőszakmák fejlődését is magával hozta. Ennek köszönhetően ma a betegeink egy részét már nem kell Nagykikindára szállítanunk köznyelven szólva művesekezelésre, a kezelést itt, a zentai kórházban kapják meg. Ha minden személyi feltétel adott lesz, két váltásban fogadjuk a művesekezelésre jelentkezőket. Az emlőrákszűrés terén is vannak újdonságok. A zentai kórházban már tíz éve működik a mammográfia, és ez azt eredményezte, hogy az emlőrákkezelés nálunk a kornak megfelelő szinten történik. A beavatkozások jó részét itt, Zentán végezzük el, a betegeknek csak kis hányadát kell Kamenicára küldenünk. Ebben a hónapban egy új mammográfkészüléket helyezünk üzembe, ez a japán kormány adománya. Ezzel az új készülékkel bekerülünk a szerbiai emlőrákszűrési programba, ami azt jelenti, hogy minden 45 év feletti nőt vizsgálatra hívunk. Az ultrahang-diagnosztikánk nagyon jó, ehhez megfelelő számú és minőségű gépünk van, és a szakembereink is kiválóak. A pozitívumok közé sorolom, hogy a sebészet területén sikerült lecsökkentenünk a várólistákat, és a többi szakterületen is erre törekszünk, valamint ki szeretném hangsúlyozni, hogy a patológiai osztályunk országos szinten elismert – mondta dr. Vasas.
CT kellene a zentai kórháznak (fotó: Gergely József)
A zentai kórházban egyébként 70%-os az ágykihasználtság, ami jónak számít. A kórház vonzáskörzetébe tartozik Ada, Magyarkanizsa, Csóka, Törökkanizsa és Zenta község, de érkeznek betegek Óbecse és Topolya községből is.