Sok háztulajdonos, aki korábban nem fizetett vagyonadót, meglepve vehette át az idei adóvégzést, amely szerint adókötelessé vált. Az ok: az állam megszigorította a vagyonadó elszámolásának módját és sok kedvezményt eltörölt. Ennek következményeit főként a régi, több évtizeddel ezelőtt épült házak tulajdonosai érzik meg a zsebükön, akik a kedvezmények miatt korábban nem vagy csak minimális vagyonadót fizettek. Bár az újabb házak tulajdonosai is többet fizetnek. A szigorításokról és a vagyonadó elszámolásának módjáról az adai önkormányzatban érdeklődtünk.
– A vagyonadóra vonatkozó köztársasági törvény az idén megváltozott, sokkal szigorúbb lett. Eddig a törvény előirányozta, hogy az adóalap csökkenése, vagyis az amortizáció akár 70 százalék is lehet, ezentúl ez nem lehet több 40 százaléknál. A lakosság így 30 százalékkal több adót fizet, hiszen megnövekedett az adóalap – magyarázta Tóth Sándor, az adai önkormányzat helyi adó és adminisztrációs szolgálatának vezetője. – A másik lényeges változás, hogy 2010 végéig a háztartásban élők száma alapján adókedvezményben részesültek a családok: a háztulajdonos után 40 százalék, valamint a többi családtag után további 10-10 százalék kedvezmény járt, összességében ez legfeljebb 70 százalék lehetett. Ez 2011-től lecsökkent 50 százalékra. Eszerint egy adott ingatlanban élő személy 50 százalékkal kevesebb adót fizet, mint az a személy, akinek lakatlan az ingatlana, mert külföldön tartózkodik életvitelszerűen vagy két házat birtokol. Az utóbbiak számára nincs kedvezmény, hanem teljes egészében ki kell fizetni az adó összegét. Az adózásnál a házak és a lakások értékének meghatározását a vagyonadóról szóló törvény szabályozza. Eszerint az önkormányzatok minden évben hoznak egy határozatot, amelyben megállapítják a négyzetméterenkénti ingatlanárat, amely az adai községben jelenleg 39 900 dinár, vagyis mintegy 400 euró. A törvény értelmében ugyanis az összeg megállapításánál azt kell figyelembe venni, hogy mennyibe kerül egy új ház négyzetmétere. Esetünkben ezt az összeget a községi közigazgatás vezetője határozta meg osztályunk javaslata alapján, miután kikértük a helyi építőipari cégek árjavaslatait. Mindez megjelent a községi hivatalos lapban is. Az adai községben megszabott összeg megegyezik a szomszédos községek átlagával. Bár ez Belgrádban 1500 eurót is kitehet, de az újságok szerint akár 7500 euró is lehet, mivel ott jóval többe, ötször-tízszer annyiba kerül az ingatlanok négyzetmétere, mint a környékünkön – közölte az osztályvezető.
A szerbiai önkormányzatok döntő többsége 2009 óta számolja el és fizetteti meg a vagyonadót. Korábban ezt az adóhivatal végezte, mégpedig az 1993–1994-ben létrehozott adatbázis révén, amelyet az ún. PPI-2-es űrlapon benyújtott lakossági vagyonbevallása alapján alakítottak ki, tudtuk meg Tóth Sándortól, aki hozzátette, az adatbázist folyamatosan bővítik, mert nagyon hiányos volt. Mint mondta, a vagyonadó meghatározásánál a négyzetméterenkénti mintegy 400 eurós összeg képezi a kiindulási alapot, azonban figyelembe veszik az adott ház építésének időpontját, nagyságát és tucatnyi szempont alapján minősége szerint is besoroljuk, valamint az alapján, hogy melyik zónában helyezkedik el. A kkt határozat értelmében Ada és Mohol központja képezi az első zónát, a periféria a másodikat, a tanyavilág pedig harmadikat. Zónánként 20 százalékkal csökkent az ingatlanok értéke. A Törökfaluban lévő ház 40 százalékkal kevesebbet ér, mint bármelyik másik az első zónában. Az osztályvezető megjegyezte, hogy fenti szempontok figyelembevételével határozzák meg az ingatlanok értékét. Példaként megemlítette, hogy egy átlagos, 100 négyzetméteres adai családi ház esetében a 4 millió dináros alapból kiindulva az adóalap végül 800 000 dinár tesz ki, amely után 0,4 százalék vagyonadót kell fizetni. Azonban ha a házat lakják, akkor ezért további 50 százalékos adócsökkentés jár. Így egy család átlagosan 1500 dinár vagyonadót fizet évente.
Tóth Sándor megjegyezte, hogy a vagyonadó meghatározásakor létezik alsó ingatlanérték-határ, ami sok éve változatlan. Eszerint, ha az ingatlan utáni adóalap nem éri el a 400 000 dinárt, akkor nem kell vagyonadót fizetni. Az adai községben is ez sok esetben előfordult, különösen az ötven évnél idősebb házak esetében: – Az adai községben mintegy 10 000 ház található, ezek közül tavaly mintegy 3500 után fizettek vagyonadót, vagyis mindössze 35 százalékuk. Idén ez a szám már 5500-re emelkedett, mivel az amortizáció és a kedvezmények csökkenése miatt olyanoknak is fizetniük kell, akiknek korábban nem kellett. A vagyonadó teljes egészében a községi önkormányzat költségvetését gyarapítja – mondta Tóth Sándor.