2024. július 17., szerda

Előrehozott választás mint kampány

A parlamenti ellenzék újból rendkívüli választásról beszél
Nálunk a választási kampány négy évig tart (Fotó: Beta)

Amellett, hogy egyes pártok már látványosan megkezdték választási kampányukat, a Szerbiai Képviselőházban újra megkezdődött a találgatás azzal kapcsolatban, hogy mikor lesznek választások. Lapunknak nyilatkozva Đorđe Vuković, a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) programigazgatója elmondta, szerinte az előrehozott választásokból nem lesz semmi, a választások kiírásának dátuma körüli találgatás csupán az ellenzéki pártok kísérlete arra, hogy befolyásosnak tüntessék fel magukat.

Választásokra akkor fog sor kerülni, amikorra azt a törvény megszabja, nyilatkozta a minap Jelena Trivan, a Demokrata Párt alelnöke. Branko Ružić, az SZSZP képviselője szerint azonban elképzelhető, hogy 2012 márciusában már kiírják a választásokat. – A jelen választási ciklus május 15-én fog véget érni, de elképzelhető, hogy a választásokat március végén fogják megtartani – vélekedett a szocialista képviselő. Mint megjegyezte, nem kell félni a választásoktól, legyen az januárban, februárban, vagy akár márciusban. Szavai szerint pártjuk már az előző választások befejezésekor megkezdte jelen választási kampányát és reméli, hogy a következő kormány folytatja az eddig lefektetett célok megvalósítását. Kiemelte, az SZSZP csak azokkal a pártokkal tud tárgyalni, akik e célok folytatása mellett döntenek.

Miroslav Markićević, az Új Szerbia parlamenti frakcióvezetőjének helyettese még korábbra helyezi a választások idejét. Mint megjegyezte, olyan bizalmas információhoz jutott, amely szerint január második felében megtartják a választásokat.

Miroslav Markićević szerint a hatalmi koalíció kénytelen lesz ekkora kiírni az előrehozott választásokat, erre utal többek között az is, hogy visszavonták a parlamenti eljárásból a vagyon-visszaszármaztatási törvényt, valamint az, hogy egyes módosítási indítványokról éjszakába nyúló tárgyalásokat tartanak. – A mandátum lejárta előtt mindig ez történik a bonyolult koalíciókkal – vélekedett a frakcióvezető-helyettes, majd hozzátette, hogy a januári választásokat az IMF vezetőinek azon nyilatkozatai is befolyásolják, miszerint februárban új takarékossági feltételeket fognak megszabni.

A választások dátumáról szóló találgatások helyett sokkal fontosabb az, hogy milyen hangulatban kezdődik el a kampány, valamint a pártok milyen programokat kínálnak a polgároknak, vetette fel Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke. – Abnormális egy társadalom vagyunk, ha megengedjük magunknak azt a luxust, hogy ilyen hangulatban kezdjünk el kampányolni – mondta az LDP elnöke és hozzátette, hogy a szerbiai pártok sokkal inkább mérgezik Szerbiát, teljes káoszba lökve az országot, mint azt a jelen helyzetben meg szabadna tenni.

Szavai szerint értelmetlenség folyton a választások dátumáról beszélni, miközben inkább arról kellene vitát folytatni, hogy milyen kormányra van szüksége az országnak. Mint megjegyezte, ma már nem a parlament és a kormányülések hoznak döntéseket, hanem a kabinetek.

Az Egységes Szerbia és a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának képviselői szerint a választásokat tavaszra írják ki, pontosan akkor, amikorra azt a törvény meghatározza. Petar Petrović, az ESZ képviselője szerint pártjuk felkészült a választásokra és koalíciós partnerük továbbra is az SZSZP és a SZENYP lesz.

– Koalíciónk stabil, nem gondolunk más partnert keresni – szögezte le a képviselő.

Pillanatnyilag nincs veszélyben a hatalmi koalíció, és ez bebizonyosodik majd a hétfői parlamenti szavazáson is, fejtette ki Momo Čolaković, a SZENYP parlamenti frakcióvezetője. Szavai szerint a parlamentben azt lehet látni, hogy megkezdődött a választási kampány, miközben egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a pártok közötti különbségek.

A választások dátuma nem a parlamenti ellenzéktől függ, és a hatalom akkorra fogja kiírni a választásokat, amikor az megfelel neki, vélte Aleksandar Martinović, a Szerb Radikális Párt frakcióvezető-helyettese. Szavai szerint a radikálisok egyedül fognak indulni a választásokon és a Szerb Haladó Párttal még a kampány alatt sem kívánnak együttműködni.

– Az elmúlt napok tapasztalata azt mutatja, hogy a hatalmi koalíció sem ideológiáját, sem programját tekintve nem egységes – mondta a frakcióvezető helyettese.

Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője szerint tavasszal, a törvény szerinti időben fog sor kerülni a választásokra. Mint lapunknak megjegyezte, annak, hogy februárban, márciusban vagy áprilisban lesz, nincs túl nagy jelentősége, ugyanis az a fontos, hogy a kormány teljes egészében kitölti a mandátumát, amire 2000 óta nem volt példa.

– Annak a kérdésnek, hogy egyes Belgrád-központú pártok szeptember végén mit mondanak arról, hogy mikor kerül sor választásokra, semmilyen jelentőséget nem tulajdonítok. Mindez csupán politikai játszma és figyelemterelés Koszovóról, valamint a parlamenti eljárásban lévő törvényekről – vélekedett lapunknak Pásztor Bálint.


CSUPÁN KAMPÁNY

Az előrehozott választásokból nem lesz semmi, a választások kiírásának dátuma körüli találgatás csupán az ellenzéki pártok kísérlete arra, hogy befolyásosnak tüntessék fel magukat, nyilatkozta lapunknak Đorđe Vuković, a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) programigazgatója. – Elképzelhető, hogy a hatalmi koalíció tagjai között egyes törvényekkel kapcsolatban nézeteltérések vannak, de nem hinném, hogy ezek mélysége kormánydöntést eredményezne. A parlamenti ellenzék, mint a választások közeledtével mindenkor, fogást próbál találni a jelen kormányon, amely minden bizonnyal a mandátuma végéig az ország élén fog maradni – vélekedett a programigazgató.

Mint megjegyezte, az ellenzék a választások időpontjával, valamint a Demokrata Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség közötti ellentétek felnagyolásával tulajdonképpen választási kampányt folytat, miközben a hatalmi koalícióban tulajdonképpen erőfelmérés történik. – Ugyanez volt a történet három, kettő és egy évvel ezelőtt is, amikor a hatalmi koalícióban valamelyik törvénnyel kapcsolatban nem értett egyet a hatalmi koalíció minden tagja, de az előző kormány mandátuma alatt is előrehozott választásokról beszéltek ilyen esetekben – magyarázta Vuković.

Szavai szerint az, hogy egyes pártok már elkezdték választási kampányukat, nem tekinthető túl korainak, kiváltképp ha figyelembe vesszük, hogy Szerbia az úgynevezett gyenge demokráciák közé tartozik. – Nálunk a választási kampány tulajdonképpen négy évig tart. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy az elmúlt években szinte egy tucat helyi választásra is sor került, amelyeken a kampányok szinte köztársasági szinten folytak – érvelt a programigazgató.

Mint megjegyezte, a választásokat akkor fogják kiírni, amikor a kijelölik a képviselőjelölteket, mindaz, ami azelőtt történik, csupán politikai játszma.