2024. november 23., szombat

Mi az a CAD-CAM?

Egy csúcsminőségű fogtechnikai eljárás – vidékünkön elsőként Szabadkán
Ha számítógép végzi a mintavételt, az sokkal pontosabb , mint a hagyományos úton készülő

A folyamatot többé-kevésbé mindannyian ismerjük. „Baj” esetén elmegyünk a fogorvoshoz, aki megvizsgálja a problémát, fogat húz, gyökeret kezel, szuvasodást kezel, fogat csiszol, majd mintát vesz. Következik a híd vagy korona elkészítése, a szomszédos fogak lecsiszolása, végül a fogpótlás felhelyezése. Tapasztalatból azt is tudjuk, hogy ez a folyamat általában hetekig, rosszabb esetben hónapokig tart. Pontosabban tartott. Eddig.

Juhász Gabriella fogtechnikus szabadkai autorizált laboratóriumában járunk, ahol a látogatót olyan gépek és berendezések látványa fogadja, amelyekről a laikust könnyen meg lehetne győzni, hogy a NASA valamelyik űrkutatási programjának eszközei. Mint kiderül, ez a CAD-CAM rendszer.

--Jelen pillanatban ez jelenti a csúcstechnológiát a fogpótlások terén – magyarázza a fogtechnikus. – A CAD betűszó azt jelenti, „Computer Aided Design”, azaz számítógépvezérelt tervezés, a CAM pedig a „Computer Aided Manufactoring” azaz a számítógépvezérelt gyártás rövidítése. Ebből már persze kiderül, ennek a rendszernek az alkalmazása azt jelenti, hogy a fogpótlás művelete elejétől a végéig számítógépes technikával történik, ami kizárja a manuális hibalehetőségeket, mivel ezek a robotgépek mindössze 0,02 mikron nagyságú eltérést engedélyeznek.

Mi a különbség a hagyományos és az itt alkalmazott eljárás között?

-- Az eljárás első szakasza nyilván mindkét esetben ugyanaz: a fogorvos előkészíti a pótlásra szoruló területet, majd lenyomatot vesz róla. De már ebben a második szakaszban is lehet különbség a két eljárásmód között, a lenyomatvétel ugyanis történhet hagyományos módon, de szájkamera segítségével is, ebben az esetben nem lenyomat, hanem egy digitális mintavétel készül. Akár így, akár úgy, a lenyomat bekerül a számítógépbe (hagyományos mintavétel esetén egy háromdimenziós scanner segítségével történik az adatátvitel), és innen kezdve mindent a számítógép végez. A program alkalmazásával történik a modellálás, majd a fogpótlás mikronpontosságú kidolgozása a frézgépben. További lényeges különbség az alkalmazott alapanyag is, a fogpótlásokat ugyanis cirkónium-oxid tömbökből vágják ki a gép gyémántkései.

A pácienst nyilván két dolog érdekli elsősorban ezen a ponton. Az egyik az, hogy mik ennek az eljárásnak az előnyei a hagyományos megoldásokkal szemben, a másik pedig az, hogy mindez mennyibe kerül. Kezdjük az előbbivel.

-- Az egyik legnagyobb előny kétségkívül a gyorsaság. Ezzel az eljárással, a lehetséges pótlástípustól függően akár még aznap, de legfeljebb 2 nap alatt elkészíthető a fogpótlás, amely azonnal terhelhető! A tökéletes ragasztás rendkívüli tartósságot garantál, az alkalmazott technológia és anyag megkíméli az egészséges foganyagot, teljesen fémmentes, ennélfogva nem oxidálódik, biokompatibilis, nincsenek feljegyzett allergiakeltő hatásai, csak egyetlen kezelést igényel és tökéletes külsőt garantál.

Ezt hallva nyilván sokat úgy gondolják, mindez egy vagyonba kerül…

-- Ez az eljárás valamennyivel drágább, mint a hagyományos megoldások, de az ár-minőség arányt szemlélve azt hiszem, nyugodtan mondhatom, ez egy rendkívül kedvező lehetőség. Egy földpátkerámiából készült korona ára 60, a cirkónium-oxidból készült koronáé vagy hídtagé pedig 70 euró.

Mennyire elterjedt ez a rendszer a világban és Szerbiában?

--A tudomány és az alkalmazott technológia mai szintjén ez a világ legfejlettebb fogpótlási rendszere, és szinte minden téren nagyrészt kiszorította a fémeket a gyógyászatban, vidékünkön pedig jelenleg a miénk az egyetlen CAD-CAM technológiával felszerelt fogtechnikai laboratórium. Ebből az újító és úttörő szerepünkből következik az egyik legfontosabb célkitűzésünk is: a technológia hivatalos oktatói és prezentátorai szeretnénk lenni, nagy valószínűséggel ezt a célt már az ősz folyamán el is érjük.

Ez a világ legfejlettebb fogpótlási rendszere. Vidékünkön jelenleg Juhász Gabrielláé az egyetlen CAD-CAM technológiával felszerelt fogtechnikai laboratórium

Mit kell tennie annak a páciensnek, aki azt szeretné, hogy ilyen módon készüljön el a fogpótlása?

-- A fogorvosának kell elmondania, hogy ő már hallott, olvasott erről a rendszerről, és hogy ő ezt szeretné kérni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás