Az 1920-as években Szabadkán, a villanytelep mögött működött egy kefefakészítő üzem. Több mint száz alkalmazottja volt, és a helyi Steinfeld család működtette. Épületét ugyan a második világháború idején lebombázták, a kefefa- és az ecsetkészítés mesterségét mégis elsajátították az utódok. Steinfeld Gábor a nyolcvanas években a szlovén Pelikan cég számára készített ecseteket, ma azonban szinte csak a művészek vásárolnak tőle.
– Öregapám 1928-ban indította be üzemét, akkor még kefefakészítő volt, a második világháború után tért át az ecsetek készítésére – meséli Steinfeld Gábor, miközben kertvárosi műhelyébe vezet bennünket. – Azután apám, majd én folytattam a szakmát. A gyerekeim is ismerik minden csínját-bínját, de annyira nincs rá kereslet, hogy nem érdemes ezzel foglalkozni. Nem lehet belőle megélni, nem úgy, mint annak idején. A háború után kisebb lett az ország, s ezáltal a piac is, ráadásul behozták a kínai ecseteket. Ma már csak a művészek vásárolnak tőlem, és esetleg egy-két tanár, aki még fontosnak tartja, hogy a gyerekek megfelelő eszközzel fessenek az óráján – mondja.
Steinfeld a nyolcvanas években a szlovén Pelikannak szállította az ecseteket, s később ez a cég hordta szét az országban. Vagyis nagy a valószínűsége, hogy az akkor iskolapadban ülők nagy része a szabadkai Steinfeld üzem által gyártott ecsetekkel tanult meg festeni, csak azokon éppen a Pelikan felirat szerepelt.
– A második világháború előtt Vajdaság területén több mint kétszáz kefés dolgozott, akik súroló- és körömkefét, glancolót, partvist, porkefét és csíkhúzót készítettek. Azoknak készítette nagyapám a fát. Az ecsetkészítés tulajdonképpen az úgynevezett kefés szakmának a csúcsa – magyarázza Steinfeld Gábor, aki annak idején sok időt töltött apja műhelyében, minden érdekes volt a számára, akkor leste el a mesterség apró fogásait. Ecsetkészítéssel azonban csak 1983-ban, apja nyugdíjba vonulása után kezdett el foglalkozni, addig ugyanis a villanytelepen dolgozott.
– Egy ecset készülhet mókusszőrből, nyestszőrből, disznósörtéből, marhafülszőrből, a vaddisznó szőrt viszont ma már nem igazán használjuk. A mókus- és a disznószőr is nehezen beszerezhető. Ezeket készen veszem Németországból. Csináltam én is annak idején, de akkor nem jutott időm az ecsetek készítésére. A November 29-e Húsfeldolgozó Vállalatban, amikor még rendesen működött a vágóhídja, marhafüleket vásároltam. Azokat mosógépekben mostam, sorba rendeztem, s csak azután készülhetett az ecset – fejtegeti.
Különböző vastagságú és minőségű ecsetek készülnek Gábor műhelyében
