Egyre gyakoribb jelenség, hogy a diákok közötti nézeteltérés súlyos kimenetelű fizikai és pszichikai bántalmazásba torkollik már az általános iskolában is. Ezután mit tehet a sértett gyermek és a szülő? Hogyan előzheti meg az efféle incidenseket az iskola, és miként büntetheti meg a verekedőket? Mi vezet a diákok között az iskolai erőszak fokozódásához? A problémát nem szabad a szőnyeg alá söpörni, ezt bizonyítja az adai általános iskola központi épületében megtörtént eset is: a folyosón tanítás közben vertek meg egy hetedikes tanulót úgy, hogy orvosi látleletet is kellett készíteni a sérüléseiről.
A megvert gyermek édesapja ügyvédje tanácsára neve elhallgatását kérte, miután az esetet az iskolán kívül jelentette a rendőrségen, a szociális gondozói központban, valamint jogi lépések megtételére szánta el magát. A szülő a bántalmazásról elmondta, hogy a fiát másodmagával az óra megkezdése után a tanár küldte el felmosórongyért, mivel valaki kilökött valamilyen folyadékot a tanteremben. A másik osztály viszont kint volt a folyosón, mert vagy lyukas órájuk volt, vagy még nem érkezett meg az óratartó tanár, bár ennek pontos okát nem tudta megmondani. Állítása szerint gyermekét elgáncsolták, majd körbevették és megrugdosták a folyosón tartózkodó diákok. Amikor a fia felkelt, nem szaladt el, mint a társa, hanem megindult az egyik támadó felé, aki belökte a sarokba és elkezdte ütni a fejét.
– A fiú, aki nekitámadt a gyerekemre, hatodikos, a fiam pedig hetedikes. Az eset után egy órával behívtak az iskolába, hogy kisebb incidens történt, de ne jelentsem a bántalmazást a rendőrségen, majd ők elintézik az intézményen belül – mesélte a szülő. – Én azonnal jelentettem a bántalmazást a rendőrségen, majd elmentünk az orvoshoz, aki látleletet készített a sérülésekről, és megállapította, hogy többen bántalmazták a fiamat. A zentai kórházba is elküldte a gyereket, hogy megnézzék, nem repedt-e meg az az arc-, illetve az orrcsontja. Szerencsére azonban ez nem történt meg. A gyermeket pszichológushoz is vittük, mert félt iskolába menni. A szeptember 30-ai bántalmazásra két-három napra ismét iskolába indult, de aznap megint megverték a folyosón. Amikor ezután felhívtam az igazgatót és megkérdeztem, hogyan történhetett ez meg, letette a telefont. A rendőrség vizsgálatot folytat, de mivel a támadó 14 éven aluli, nem tudnak mit tenni vele, ezért elküldtek a szociális gondozói központba, ahol szintén jelentést tettem. Azt ígérték, hogy bemennek az iskolába és kivizsgálják az ügyet. A fiamnak azt mondtam, hogy maradjon az osztálytársaival, mert ha kiválik a csoportból és más nem látja, akkor bántani fogja ez a csoport. A sógorom fiát féléve ugyanígy megverték, azt elintézték az iskolán belül, és nem lett semmilyen következménye, még megrovót sem kapott senki. A jövőben arra számítok, hogy tanárok odafigyelnek a gyerekekre, s azzal foglalkoznak majd, ami a munkájuk. Nekünk viszont nem attól kell rettegnünk nap mint nap, hogy milyen állapotban jön haza a gyerek az iskolából. Ügyvédhez fordultam segítségért, az iskolában pedig folyik a hivatalos vizsgálat, amelyre behívattak bennünket. A behívón az áll, hogy a fiam a bántalmazó, holott egyetlen ember sem megy neki tizen-egynéhány fős csoportnak. Mivel rendőrséghez fordultam, az iskolában úgy akarják beállítani, hogy a fiam a bűnös, vagyis az, akit megvertek – hallottuk az édesapától.
FEGYELEMI ELJÁRÁS
Sziráki Mihály iskolaigazgató elmondta az eset kapcsán, hogy két gyerek összeverekedett:
– Azt, hogy mi történt pontosan, október 20-án fogjuk megtudni, mert ilyen esetekben az iskola fegyelmi eljárást indít. Erről értesítjük a szülőket, tanúkat hívunk be, vagyis azokat a diákok, akik jelent voltak. Ők szüleik jelenlétében elmondják, hogy ki és mit látott, utána tudjuk csak megállapítani, hogy mi is történt – magyarázta az iskolaigazgató.( A fegyelmi eljárás még nem ért véget -- a szerz. megj.) – A verekedés után a pszichológus elbeszélgetett a gyerekekkel, és behívattuk a szülőket is. Sajnálatos, hogy ez megtörtént. Az iskolában súlyos és könnyű vétséget különböztetünk meg. A verekedés a súlyosak közé tartozik, ebben az esetben már kiszabható a tantestületi, igazgatói és osztálytanácsi megrovó, valamint lerontjuk a magaviseleti osztályzatot. Hatodik osztálytól ugyanis a magaviseleti jegy beleszámít az átlageredménybe – közölte Sziráki Mihály, aki hozzátette: az erőszakmentes iskola megteremtésére törekszenek, mégis előfordulnak ilyen esetek. Mint mondta, a tanévkezdés óta két incidens történt, előtte viszont fél éven át nem volt példa rá. Az igazgató megjegyezte: az ilyen támadásokról azonnal szólni kell a diának az osztályfőnöknek, valamint a pszichológusnak és az igazgatónak. Az érintett szülők fordulhatnak segítségért a rendőrséghez vagy a szociális gondozói központhoz, ahol feljelentést is tehetnek, de már mint magánszemélyek.
Apró Bakai Magdolna, a szociális gondozói központ igazgatója elmondta, hogy az iskolai erőszak esetében csak közvetítői szerepet vállalnak, nem avatkoznak be az intézmények belügyeibe, amelyeknek kötelességük azokat lehetőségeik szerint megoldani. Ha szükség van esetkonferenciára, akkor abban részt vesznek:
– A szülő az iskolában is jelentést tett az eseményről, ha nálunk is megteszi ezt, akkor mi leginkább közvetítői szerepet vállalunk. Amennyiben a gyerekek elmúltak 14 évesek, és a büntető törvénykönyv szabályai már rájuk is vonatkoznak, akkor az ügyészségtől felszólítást kapunk az eset feldolgozására. Ilyenkor márközvetlen szereplői vagyunk az ügynek, elsősorban a büntetés kirovását illetően – közölte Apró Bakai Magdolna.
KÁROS JÁTÉKOK
Dragin Anasztázia iskolapszichológus megjegyezte: az adai intézményben mostanság egyre gyakoribb jelenség a diákok közötti erőszak, ami fizikai és pszichikai bántalmazásban nyilvánul meg. A hatodik és hetedik osztályban végzett felmérések azt mutatják, hogy a verbális agresszió csökken, a fizikai viszont nő. Az utóbbi két évben már külön szabályzata, prevenciós terve van az iskolának arra, hogyan védekezzenek a súlyosabb kimenetelű pszichikai és fizikai bántalmazások ellen, bár ennek alkalmazása sok nehézségbe ütközik. A fizikai bántalmazások közé sorolta a lökdösést, a rugdosást, illetve az ököllel való verekedést. Mint mondta, a pszichikai bántalmazások is nagyon elszaporodtak, köztük pedig a csúfolódás, a kirekesztés és kinevetés. A diákok közötti erőszaknak az iskolapszichológus szerint számtalan oka lehet, de az egyik legfontosabbnak az agresszív számítógépes játékokat nevezte:
– A gyerekek szabadidejükben ülnek a számítógép előtt, és játsszák a különféle játékokat. Nagyon ajánlom minden szülőnek, hogy nézze meg, hogy miket játszanak a gyerekei. Korlátozni kellene ezeket az agresszióval teli borzalmas játékokat, amelyekben folyik a vér, a gyerekek virtuálisan ölnek, üldöznek és bántalmaznak más személyeket. Persze vannak hasznos készségfejlesztő számítógépes játékok is, de a gyerekek többnyire az erőszakosakat szeretik, és ezeket egymás között ki is tárgyalják. Ha nézeteltérés alakul ki két tanuló között, akkor azonosulnak a hősökkel és a játékban megismert minta alapján próbálják megoldani a konfliktust. Az ötödik és hatodik osztályos tanulók lejátsszák a játékban szereplő szituációkat, amelyből könnyen baj lehet. Emellett számítógép előtt ülve nem mozognak, bár Adán a gyerekek 60 százaléka, köztük a lányok nagy száma sportol szabadidejében, ami a tartományi adatokkal összehasonlítva jó aránynak számít – közölte Dragin Anasztázia.