2024. július 17., szerda

Nem akarták elengedni a vendégeket

Az Egyiptomban rekedt turisták között vajdasági magyarok is voltak

A szerb állam csütörtökön két utasszállító repülőgépet küldött az egyiptomi Hurghada nyaralóhelyen rekedt turisták hazaszállítására, azonban az egyik hotel addig nem volt hajlandó elengedni a vendégeket, amíg azok nem fizetik ki a mintegy 800 dolláros számlát. A távozni készülő vendégek csomagjait elzárták, még a gyógyszereikhez sem engedték hozzájutni őket. Szerbia egyiptomi nagykövetsége tárgyalt a hoteltulajdonosokkal, s miután lemondtak minden előnyjogukról, a szó szoros értelmében szélnek eresztették a turistákat.

Csütörtökön megoldódott azon 238 szerbiai polgár kálváriája, akik Egyiptomban rekedtek, mert az utazási irodájuk időközben csődbe ment. Mirko Cvetković kormányfő utasítására csütörtökön kettő, a JAT kötelékébe tartozó, utasszállító érkezett az egyiptomi Hurghada nyaralóhelyen rekedt turistákért. Az első repülőgép 21 órakor, a második pedig 23 órakor landol a reptéren. A hotel elhagyása azonban nem járt mindenhol zavartalanul, legalábbis a hurghadai Bella Vista szállodában – tudtuk meg az Egyiptomban dolgozó Tolmácsy Zsolttól. A szóban forgó hotelban szálltak meg a zentai Tolmácsy Zsolt szülei is, akik látogatóba érkeztek a fiukhoz Egyiptomba.

– Szerda este kaptak egy szerb nyelvű értesítést, hogy nem hagyhatják el a szállodát, amíg nem egyenlítik ki a számlájukat. Ez csütörtökön délelőtt be is igazolódott, ugyanis amikor egyes szerbiai vendégek megpróbálták elhagyni a hotelt, az alkalmazottak elzárták a koffereiket, a benne lévő útlevelekkel és gyógyszerekkel együtt – számolt be lapunknak Tolmácsy Zsolt.

Mint elmondta, Szerbia nagykövetsége azonnal a szállodában rekedt utasok segítségére sietett, és tárgyalást kezdett a hoteltulajdonosokkal. Zsolt, aki egyébként szintén egy turisztikai vállalatnál dolgozik, megjegyezte, hogy az ügyről beszélt vállalatának tulajdonosával.

– A hotelnek nem áll jogában visszatartani a fizikai személyeket, ugyanis a szerződés nem direkt velük, hanem közvetítőn keresztül köttetett a helyi és a szerbiai utazási iroda közvetítésével. A szálloda e tényeket ignorálta, nem engedte ki a szállodából távozni készülő személyeket, valamint visszamenőleg 14 napra számlákat osztott szét, amelyek fejenként mintegy 800 dollárról szólnak – mesélte Zsolt.

Szavai szerint, mivel délben a rendes kijelentkezés alkalmával a vendégek csuklójáról levágták az all inclusive karszalagjukat, többet nem vehették igénybe a szálloda szolgáltatásait, enni és inni nem kaphattak, még vizet sem. A megrémült utasok több órán keresztül a recepción kényszerültek megvárni kálváriájuk végét, ugyanis nem tudhatták elérik-e az értük kiküldött repülőt. A 23 személyt érintő ügy késő délután Szerbia konzuljának közbelépésével oldódott meg.

– A vendégeknek alá kellett írniuk egy nyilatkozatot, amelyben az állt, hogy teljes egészében meg voltak elégedve a hotel szolgáltatásaival, míg a nyilatkozat kisbetűs részében arra kötelezték magukat, hogy a hotel irányában lemondanak bárminemű követelésről, legyen az bírósági per, vagy kártérítés. A kiosztott számlák egyszerűen el lettek felejtve, nem kellett kifizetni – hangsúlyozta Zsolt.

Az ügy itt nem ért végett, ugyanis a helyi utazási iroda hátat fordított a vendégeknek, így mindenkinek saját magának kellett, hogy megszervezze a reptérre vezető útját. Ezt megtehették limuzinnal vagy taxival, az ügy idejekorán véget ért, mindenki idejében odaért a reptérre. Mint megtudtuk, az Iberotel Aquamarine hotel volt az első, amely két héttel ezelőtt feketelistára tette a belgrádi United Travel International irodát, de előtte is volt egy botrány, amikor is az Intercontinental Abu Soma hotelben ugyanilyen okból hatvan embert kizártak, oly módon, hogy semlegesítették az elektronikus kulcsokat.

Az egyiptomi Hurghada nyaralóhelyen rekedt szerbiai turisták kálváriáját az okozta, hogy turisztikai irodájuk nem utalta át a szükséges összegeket az egyiptomi társvállalatának. A szerencsétlenül járt turisták a belgrádi United Travel International irodánál fizették be útjukat, azonban a vállalat csődbe ment, és nem tudta kifizetni a repülőjegyeket. A helyzetet bonyolította, hogy a belgrádi vállalat perben áll társvállalatával, az egyiptomi Bright Sky Travel irodával, amely az egyiptomi kirándulásokért és az elszállásolásért felelős. A szerbiai kirándulók kálváriája akkor kezdődött, amikor a Bright Sky Travel vállalat üzenetet küldött mintegy 15 szállodába, hogy rúgják ki a szerb turistákat, mert nem érkezett meg számlájukra a beígért összeg. A magasabban kategorizált hotelek elutasították a követelést, az alacsonyabban kategorizált szálláshelyek pedig vagy még egy éjszakára megengedték a turistáknak, hogy a szobáikban tartózkodjanak, vagy egyszerűen kizárták őket szobáikból. A vendégek zöme ekkor a strandon vagy a medencében tartózkodott, a nap legnagyobb részét pedig a recepción voltak kénytelenek eltölteni. A belgrádi sajtó tudósítása szerint volt olyan szálló, amely éjszakára sem engedte vissza vendégeit a szobákba.

Az eKapija internetes gazdasági portál egyébként még augusztus elején beszámolt arról, hogy a szóban forgó utazási irodával gondok vannak. Ekkor megírták, hogy az Al-Mamun Travel International utazási vállalat júliusban értesítette Szerbia kairói nagykövetségét, hogy többé nem vállal felelősséget a belgrádi vállalaton keresztül érkezett vendégekért, ugyanis a United Travel International 50 ezer euróval tartozik cégének.

A United Travel International irodát az év elején alapította meg Atef Aglan és Hasan Mamun, az egyiptomi Al-Mamun Travel International vállalat tulajdonosa. Atef Aglan a nyáron bűnvádi feljelentést tett Belgrádban Hasan Mamun ellen azzal a váddal, hogy felhatalmazás nélkül felvett a cég számlájáról 300 ezer eurót. Hasan Mamun ezt úgy értékelte, hogy társtulajdonosa ki akarja túrni az üzletből, majd a belgrádi sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy társtulajdonosa homályos üzletelése miatt több ízben be akarta zárni az United Travel International irodát, azonban nem sikerült, mert ehhez Atef Aglan beleegyezése is szükséges.