2024. július 17., szerda

Legitim képviseletet

Hatpárti levélben kérik a nemzeti tanácsokról szóló törvény megváltoztatását

Hat vajdasági kisebbségi párt tegnap közös levélben kérte Mirko Cvetković kormányfőt, hogy a szerb kormány vizsgálja meg a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól szóló, érvényben lévő törvény változtatásának és kiegészítésének lehetőségét.

– Levelünk célja, hogy közösen reagáljunk az illetékes szerb miniszter nyilatkozatára, miszerint a nemzeti tanácsokról szóló törvény rossz, hosszabb távon nem hozhat eredményt, és nincs elég politikai akarat a megváltoztatásához – nyilatkozott lapunknak Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke.
Mint megjegyezte, a hat párt levele hozzájárulhat ahhoz, hogy összejöjjön a politikai akarat a jogszabály megváltoztatásához, valamint a levél a nemzeti közösségek közötti sikeres összefogás bizonyítéka és egyben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) belülről jövő kemény bírálata.
– A napokban felkérjük a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökét, Pásztor Istvánt, hogy csatlakozzon a kezdeményezésünkhöz, majd megkeressük az albán és a szandzsáki bosnyák pártokat is. Alapvető kifogásunk, hogy a törvény nem teszi lehetővé a tényleges autonómia érvényesülését: hogy egy választott testület legitimen feltárhassa, kifejezhesse és képviselhesse a kisebbségi közösség érdekeit. Ezen kell változtatni – jegyezte meg a VMDP elnöke.
A levélben többek között megjegyzik, hogy legitim nemzeti tanácsok megválasztásához elengedhetetlen a kisebbségi választói jegyzékeknek az általános választói névjegyzékből kivonat formájában történő kiemelése. Követelik, a Szerbiai Képviselőház és a Vajdaság AT képviselői testületeiben való részarányos képviselettel kapcsolatos alkotmányellenes helyzet megváltoztatását. Emellett, szem előtt tartva a nemzeti előjelű pártok általános anyagi helyzetét, az idevágó törvény módosításával meg kell teremteni a feltételeket ahhoz, hogy ezek a pártok részt vehessenek az általános parlamenti választásokon.
A levelet Ágoston András, a VMDP, Đorđe Čović, a Horvátok Demokratikus Közösségének, Csonka Áron, a Vajdasági Magyar Demokratikus Közösség, Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség, László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom és Jan Paul, a Szlovák Párt elnöke írta alá.