2024. július 17., szerda

Vírussal fertőzött vakcina-beszerzés

A vírusoknak van egy kellemetlen jellemzőjük: igen nehéz küzdeni ellenük, illetve az alkalmazkodás mesterei. Így vagy úgy, eredeti vagy átalakult formában, de mindig visszatérnek, és megbetegítenek. A vírus elnevezés a latin virus, azaz méreg szóból ered. Megfelelőbb elnevezést nem is találhattak volna az olykor gyilkos mikroorganizmusoknak. Hogy mi történik akkor, amikor ezek a parányi gyilkosok találkoznak egy másik kórral, az államvezetés legmagasabb szintjén megvalósuló korrupcióval, illetve visszaéléssel, annak az utóbbi hónapokban lehettünk szemtanúi.

Valamikor a nyári szabadságok befejeztével bombaként robbant a hír, hogy a H1N1 elleni védőoltás beszerzésével kapcsolatos visszaélések miatt a rendőrség letartóztatta Svetlana Vukajlovićot, a Köztársasági Egészségbiztosítási Intézet volt igazgatóját, Vladimir Gravart, a Jugohemija farmacija vállalat vezérigazgatóját és Ljubomir Pavičevićet, a Detap gyógyszerkereskedelmi vállalat vezérigazgatóját.

A B92 RTV Insajder (Bennfentes) műsora a megszokott alapossággal, több részben dolgozta fel a védőoltás beszerzésével kapcsolatos visszaélések témáját. Ehhez kapcsolódóan szólalt fel a napokban az egészségügyi tárca aktuális vezetője, Zoran Stanković. A miniszter nem érti, hogy a szakma miért nem foglalt még állást a műsorban elhangzó vádak kapcsán. A szakmának legalább a polgárok azon kérdésére választ kellene adnia, hogy valóban civilizációs vívmány-e a védőoltás, valamint érdemes lenne összegezni, hogy milyen eredményekkel szolgált a lakosság két évvel ezelőtti beoltása – véli Stanković. A miniszter végül maga tett ígéretet arra, hogy a közvéleményt tájékoztatni fogják a H1N1 vírus elleni védőoltások beadásának jogosultságáról, valamint arról is, hogy milyen lépéseket tettek meg pontosan a világjárvány ideje alatt az Egészségügyi Világszervezet és a szerbiai illetékesek.

A B92 RTV újságírói több hónapos nyomozást követően azt a következtetést vonták le, amit már két évvel ezelőtt is sejtettünk mindannyian: a H1N1 elleni oltóanyag beszerzésével kapcsolatban számos részletet megpróbáltak eltitkolni az illetékesek. Az egészségügyi minisztérium, amelynek élén akkor Tomica Milosavljević állt, állítólag már 2009 júliusában, jóval a közbeszerzési pályázat kiírása előtt, a svájci Novartis gyógyszergyártó vállalatnál 3 millió adag védőoltást foglalt le. Emlékeztetésképpen, arról a gyógyszergyártóról van szó, amelyik 2009 novemberében végül megnyerte a közbeszerzési pályázatot, vagyis állítólag a legkedvezőbb feltételeket kínálta fel a vakcina megvásárlására. A Novartis képviselője a régióban a zágrábi Immunológiai Intézet volt, ennek szerbiai képviselője pedig a valjevói Detap. Az egészségügyi minisztérium a Detap gyógyszer-kereskedelmi vállalaton keresztül foglalta le a védőoltást. Később azonban, teljesen érthetetlen okokból kifolyólag, a „beszerzési láncban” megjelent a Jugohemija farmacija is. Ez a vállalat a B92 RTV szerint már 2009 szeptemberében aláírta a szerződést a 3 millió adag oltóanyag megvásárlásáról a zágrábiakkal, a szerb állam azonban csak két hónappal később, november 9-én bízta meg a beszerzéssel ugyanezt a vállalatot.

A több szinten is visszaélés-gyanús dologról persze senki sem akar tudni: sem a mostani egészségügyi miniszter, sem Branislav Todorović, az illetékes tenderbizottság elnöke, sem Tomica Milosavljević. Utóbbira egyébként az ügy felgöngyölítése során kezdettől fogva az elegáns feledés volt a jellemző. Tomica Milosavljević már Vukajlović és a két vezérigazgató letartóztatásakor is gyorsan közölte, hogy neki bizony semmi köze sem volt a védőoltás beszerzéséhez. Ezt az állítást két hónappal ezelőtt Verica Barać, a szerb kormány Korrupcióellenes Bizottságának az elnöke is hamisnak nevezte. Barać szerint a védőoltás beszerzése nem bonyolódhatott le az akkori egészségügyi miniszter tudtán kívül, ezért őt sokkal nagyobb felelősség terheli, mint Vukajlovićot.

Akármi is az igazság – amit egyébként kétlem, hogy valaha is megtudunk –, annyi biztos, hogy a vírusokat talán sokkal nagyobb eséllyel „éljük túl”, mint a korrupt szerb államvezetést. A vírusok legalább nem hazudnak, és nem is néznek hülyének bennünket.