2024. december 19., csütörtök

Megoldáskeresőben távfűtésügyben

Zentán az egykori kendergyár területére tervezik a jövőbeni távfűtő üzemet – Biomasszával vagy geotermális hővel fűtenének

Még két évig fűt a zentai cukorgyár (fotó: Gergely József)

Miután a zentai TE-TO Cukorgyár októberben írásban is értesítette a zentai önkormányzatot arról, hogy csak 2013. április 15-éig szolgáltat távfűtést a városnak, a honatyáknak sürgősen lépniük kell a távfűtő üzem létesítése ügyében. Širková Anikó polgármester és Csízik Károly alpolgármester szerint közvállalatban és vegyesvállalatban gondolkodnak, megbeszéléseket folytatnak szerbiai, magyarországi és ausztriai befektetőkkel. A cukorgyár a mostani fűtési idényre áremelést kér, amit a hétfői képviselő-testületi ülésen valószínűleg jóváhagynak.

Zentán körülbelül 2500 háztartás, valamint a központban található intézmények, köztük iskolák és óvodák használják a cukorgyárból érkező távfűtést. Ez a fűtési forma a cukorgyár 2002-es magánosítása előtt olcsó volt, azóta viszont évről évre emelkedett az ára, ez pedig kiváltotta a felhasználók elégedetlenségét. A városi önkormányzat is időről időre „hadban állt” a TE-TO Cukorgyárral, a képviselők ugyanis sok esetben nem akarták elfogadni, vagy nem találták jogosnak az üzem által benyújtott áremelési kérelmet. Most nyáron is történt egy ilyen eset, amikor a képviselő-testület nem hagyta jóvá a gyár azon árkalkulációs kérelmét, mely az elmúlt idényre vonatkozott. A dolog odáig fajult, hogy a cukorgyár októberben írásban értesítette az önkormányzatot arról, hogy 2013 áprilisáig hajlandó távfűtést szolgáltatni a városnak.

Širková Anikó polgármester elmondta, a cukorgyár már régóta hangoztatja, hogy nem kifizetődő számára a távfűtés szolgáltatása, vagyis az önkormányzat egy ideje tisztában van azzal, hogy távfűtő művek létrehozásával kell foglalkoznia:

– A cukorgyár kazánjait eredetileg nem távfűtésre készítették, nekik ez csak melléktevékenység, ráadásul olyan melléktevékenység, amely elenyésző haszonnal, de annál több nyűggel jár. Ezt eddig is tudtuk, és már gondolkodtunk a megoldásokban, de most, hogy a gyár írásban is bejelentette, hogy mindössze további két szezonban hajlandó fűteni, sürgősen tennünk kell valamit. Az önkormányzat egyébként egy-egy fűtési idényre köt szerződést a cukorgyárral, hosszú távú szerződésünk nincs, vagyis a gyár teljesen jogszerűen járt el, amikor úgy döntött, hogy 2013 őszétől nem fog fűteni. Két év egyébként nagyon kevés idő egy távfűtő üzem kiépítéséhez, de mindent megteszünk a létrehozásáért. Közvállalatban vagy vegyesvállalatban gondolkodunk, ezért reméljük, hogy hamarosan Szerbiában is megszületik a vegyesvállalatokról szóló törvény. Ausztriából, Magyarországról és Szerbiából is vannak érdeklődők. Kölcsönt nem akarunk felvenni távfűtő művek építésére, inkább pályázatokban gondolkodunk. A tárgyalások az érdeklődő cégekkel még kezdeti szakaszukban vannak, meglátjuk, mit kínálnak, és nekünk abból mi felel meg.

BIOMASSZA VAGY GEOTERMIKUS ENERGIA

Csízik Károly alpolgármester a témával kapcsolatban elmondta, legelőször azt kell eldönteniük, milyen nyersanyaggal akarnak fűteni:

(Horváth Ágnes felvételei)

– A legegyszerűbb megoldás a földgáz lenne, de a gáz ára emelkedni fog, és nem lesz alkalmas fűtésre. Sokkal jobb döntés lenne a biomasszával való vagy a geotermikus fűtés. A biomassza esetében is van olcsóbb és drágább verzió. A drágább, amikor a biomasszát áramfejlesztésre használják, és az ott keletkezett hulladékhővel fűtenek. Az olcsóbb pedig amikor a mezőgazdasági melléktermékeket használják fűtésre. Ha hosszú távon gondolkodunk, akkor itt a mi vidékünkön a legcélszerűbb lenne a geotermális energiával történő fűtés, de sajnos ez igényli a legnagyobb befektetést. Magyarországon már vannak városok, melyeket geotermális energiával fűtenek, ha ez a rendszer egyszer kiépült, akkor nagyon gazdaságos, csak a befektetés óriási. A jövőbeni távfűtő üzemet a volt kendergyár területére tervezzük, fontos ugyanis, hogy minél közelebb legyen a fővezetékhez. Mivel a fővezeték a homoki lakótelepen van, ez a legésszerűbb megoldás.

VALÓSZÍNŰLEG EMELKEDIK A TÁVFŰTÉS ÁRA

Širková Anikó azt is elmondta, hogy a TE-TO Cukorgyárból a hét elején megérkezett az újabb árkorrekcióra vonatkozó kérelem, amit a november 14-én, hétfőn sorra kerülő képviselő-testületi ülésen sürgősségi eljárással napirendre tűznek. A gyár a négyzetméter után fizetőknek 4,9 százalékos, a mérőműszerrel rendelkezőknek pedig 5,09 százalékos áremelést javasol. A városvezetők a gáz drágulását figyelembe véve elfogadhatónak tartják a távfűtés áremelését, ezért valószínűleg jóváhagyják a kérelmet.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás