2024. július 17., szerda

Kormányválság fél órára

Elhalasztották a rehabilitációs törvényről szóló ülést – A vallási és diaszpóráért felelős miniszter miatt bojkottálták a szavazást
(Fotó: Beta)

A bejelentés ellenére csütörtökön nem tartották meg a rehabilitációs törvényről szóló parlamenti ülést, ugyanis a Szerb Megújhodási Mozgalom képviselői bojkottálták az előtte napirenden lévő szavazást – tudtuk meg Varga Lászlótól, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőjétől. Az SZMM azt követelte, hogy a szerb kormány válaszoljon a Szerb Radikális Párt interpellációjára. Belgrád kormányválságot kiáltott, a szavazást pedig keddre halasztották.

A Szerbiai Képviselőház az elfogadott napirend szerinti csütörtöki szavazás után új ülésen tárgyalt volna a módosított rehabilitációs törvényről. A szavazás azonban meghiúsult, ugyanis a Szerb Megújhodási Mozgalom képviselői tüntetésképp kivonultak az ülésteremből, így nem volt meg a szavazáshoz szükséges képviselőházi többség és a folyó ülés megszakadt – számolt be lapunknak Varga László, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője. Miután az SZMM-et jobb belátásra bírták és visszamentek a terembe, mégsem lett meg a szavazáshoz szükséges többség, ugyanis ekkor Mlađan Dinkić, a Szerbiai Egyesült Régiók elnöke hiánzyott a teremből.

– Az ülés hétfőn folytatódik, azonban aznap ünnep lesz, így nem tudni, hogy sorra kerül-e a rehabilitációs törvényről szóló új ülés is – mondta Varga.

Az ülést először hétfőre halasztották, de mivel aznap Arkangyalok napja van, Slavica Đukić-Dejanović képviselőházi elnök keddre írta ki a szavazást.

A Szerb Megújhodási Mozgalom azért szakította félbe a szavazást, mert azt követelte a szerb kormánytól, hogy válaszoljon a Szerb Radikális Párt azon, kormányhoz intézett kérdésére, amelyben kérdésessé teszik Srđan Srećković vallási és diaszpóráért felelős miniszter munkáját.

– A Szerb Megújhodási Mozgalom sohasem kötötte pártfeltételekhez a kormány támogatását, most is csupán azt szerettük volna elérni, hogy véget érjen a Srećkovićról szóló propaganda – jelentette ki Žika Gojković, az SZMM képviselője.

Az SZMM négy képviselője azt követően tért vissza a parlamenti ülésre, hogy ígéretet kaptak, miszerint két héten belül a szerb kormány válaszolni fog a Szerb Radikális Párt azon, kormányhoz intézett kérdésére, amelyben Srđan Srećković vallásügyekért és diaszpóráért felelős minisztert – aki egyébként az SZMM alelnöke – kritizálták.

– Az SZMM nem fog kormányt dönteni, hanem mindent megtesz annak érdekében, hogy Szerbia december 9-én megkapja az uniós tagjelölti státust – nyilatkozta a párt alelnöke, aki az újságírók kérdésére, hogy kitől kapott ígéretet, csak annyit felelt: „Azoktól, akik egyedüliként ezt megígérhetik”.

Mint megjegyezte, arra is ígéretet kaptak, hogy figyelmeztetésben részesítenek egyes minisztereket, akik sértegetik az SZMM-et és azokat az áldozatokat, amelyeket e párt hozott. Szavai szerint elfogadhatatlan, hogy sajtóvadászat folyik az SZMM ellen, valamint hogy abban részt vesznek a kormány egyes miniszterei is. A párt alelnöke először nem kívánt arról szólni, kik azok a miniszterek akik részt vesznek a párt lejáratásában, de hosszas unszolás után mégis elárulta: Ivica Dačić belügyminiszter és Milutin Mrkonjić infrastrukturális miniszter.

RUŽIĆ: VÁLASZTÁSOK HA NINCS VÁLASZ

Miután az SZMM elhagyta a Szerbiai Képviselőház nagytermét, Branko Ružić, a Szerbiai Szocialista Párt és az Egységes Szerbia képviselőcsoport frakcióvezetője reményét fejezte, ki hogy az Európai Szerbiáért frakción belül megoldódnak a problémák, már amennyiben vannak.

– Ez a kérdés a Demokrata Pártot illeti. Ha vannak gondok, akkor azokat meg kell oldani, ha pedig nem lehetséges, akkor ki kell írni a választásokat – vélekedett a frakcióvezető, majd hozzátette, hogy az SZMM tette zsarolásra hasonlít.

Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke szerint azért kísérlik meg lejáratni az SZMM-et, mert e párt képviselői el merték mondani a nyilvánosságnak az igazságot.

– Az igazság felszínre kerülése a jelek szerint felborította a hatalmi koalíció egységességét – mondta Jovanović.

Az LDP elnöke tagadta azokat a feltételezéseket miszerint pártja befolyásolta volna az SZMM-et, és kifejtette, hogy a két párt jelenlegi közelsége oda vezethető vissza, hogy Vuk Drašković pártja nem támogatja a DP által felkínált „cirkuszt”.

SZAVAZÁS KEDDEN

Slavica Đukić-Dejanović képviselőházi elnök hétfő délután egy órára halasztotta a szavazást, annak ellenére, hogy aznap Aranđelov Dan (Arkangyalok napja) van, mondván, a szavazás után a képviselők még részt vehetnek a szlaván, de később kénytelen volt mégis november 22-re, vagyis keddre tenni az ülés folytatását.

A szavazás megszakítása előtt a Szerbiai Képviselőház elfogadta a tengerészeti törvényt, amellyel rendezik, hogy milyen feltételekkel és biztonsági előírások betartásával hajózhatnak szerb zászló alatt a hajók, valamint a légi forgalom kötelmi és tulajdonjogviszonyáról szóló törvényt, amely többek között kiegyenlíti a nemzetközi és a szerbiai légi forgalom felelősségi rendszerét, valamint magasabb szintre emeli az utasok biztonságát. Elfogadásra került a biológiai és toxikus fegyverek fejlesztését és gyártását tiltó, valamint a szóban forgó fegyverek megsemmisítését szorgalmazó törvény is.