2024. október 7., hétfő

Visszaélésekkel vádolják a menesztett beodrai vezetőket

Az ideiglenesen kinevezett új testület szerint a helyi közösségnek tetemes adóssága van
Beodrának kiürült a kasszája (Fotó: Fehér Rózsa)

Mivel a beodrai helyi közösség 2010-es pénzügyi jelentését zavarosnak találták, valamint a sport- és civil szervezeteknek járó, helyi járulékból befolyó pénzt is állítólag másra fordították a falu vezetői, a HK tanácsának 17 tagja közül nyolc a tanács rendkívüli összehívását javasolta, de ezt a HK titkára visszautasította. Polgári kezdeményezésre – amit 600 helyi lakos írt alá – egy bizottság alakult, amelynek indítványára a törökbecsei képviselő-testület feloszlatta a HK tanácsát, és a választásokig egy ideiglenes testületet bízott meg a falu vezetésével. A november eleje óta működő testület tagjai munkájuk során több hivatali visszaélésre utaló bizonyítékot is találtak, és Dragan Belić, a testület elnöke szerint eddig mintegy 25 millió dináros hiányra derült fény.

– 2005-ös munkálatokért érkeznek be számlák, azt hittük, ezek már rég ki vannak fizetve. A nagykikindai Graditelj beperelte a helyi közösséget egy mintegy nyolcmilliós tartozás miatt, az újvidéki Biro NEPTUN INŽENJERING is perrel fenyeget bennünket, mert nem fizettünk ki nekik több mint 12 millió dinárt az elvégzett csatornázásért. Saša Vojnović titkár és Zoran Pušić elnök több munkát is önkényesen, a tanács jóváhagyása nélkül rendelt meg – mondta el Dragan Belić.

A vádak szerint Saša Vojnović akkor is visszaélt hivatali helyzetével, amikor bérének szorzóját 18,2-ra emelte, így havi jövedelme 67 000 dinárra rúgott, miközben Boris Tadić államfő koefficiense 15. Az elnök és a könyvelő összes havi juttatása évi 2,5 millió dinárt tett ki, ezért a HK alkalmazottainak bére a helyi járuléknak csaknem a harmadát emésztette fel. Belić szerint félő, hogy a falu a törökbecsei önkormányzat támogatása nélkül működésképtelenné válik.

Saša Vojnović a vádakra reagálva annyit mondott: valóban vannak a falunak tartozásai, ami a gazdasági helyzetre való tekintettel várható is volt, de csupán a csatornázási munkálatok kifizetésével maradtak el, az ideiglenes testületről pedig azt állítja: kinevezése törvénytelen.

– A községi képviselő-testületnek nincs joga leváltani a polgárok által megválasztott helyi közösségi tanácsot, ezt csak akkor tehetné meg, ha bebizonyosodna, hogy törvénytelenségek történtek. Panaszt nyújtottunk be az illetékes minisztériumba, most tőlük várjuk a választ. Ami pedig a fizetéseket illeti: ezekről sem most szerzett tudomást a törökbecsei önkormányzat. 2002 óta dolgozom a helyi közösségben, azóta legalább 250 millió dinárnyi többletforrást szereztem a falunak. Nem vagyok demagóg: az eredményes munkát meg kell fizetni. Mások tenderekbe építik be a jövedelmüket, én ezt nem teszem – tette hozzá a HK menesztett titkára.

A helyi közösség ideiglenes vezetői most a független bocsári revizorok jelentésére várnak, és várhatóan rövidesen új tanácstagokat választ majd a falu lakossága. A HK korábbi elnöke, Zoran Pušić a Vajdasági Szociáldemokrata Liga, Mirjan Jakšić alelnök a Szerb Haladó Párt, Saša Vojnović titkár pedig a Szerb Megújhodási Mozgalom tagja, ezért az ideiglenes testület tagjai szerint ebben az ügyben nem volt jelentősége a párthovatartozásnak, hanem egy kisebb érdekcsoport felelőtlen gazdálkodása vezetett oda, hogy a falu megvonta tőlük a bizalmat.