A hétvégén Óbecsén nyolcadik alkalommal rendezték meg a Ricsaj Népművészeti Fesztivált a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben. Művelődés, hasznos és kellemes időtöltés, egyúttal a magyar népművészet bemutatása és a hagyományok ápolása – a szervezők szándéka szerint ezek a rendezvény elsődleges céljai, így az ének és a tánc mellett kirakodóvásár és kézműves foglalkozások is színesítették a napot.
A Petőfi Sándor MK a Csongrádi Városkép Nonprofit Kft.-vel közösen a Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program pályázatán nyert támogatást erre a rendezvényre. Az „Isten hozott a kultúrák sokszínű világába” nevet viselő projektum célja a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítése, amelyet a két testvérváros, Csongrád és Óbecse szoros együttműködésben valósít meg. A négy közös rendezvény közül ez a mostani volt az utolsó.
– Nagyon sikeres rendezvény volt, az idén is sok szép programmal igyekeztünk idecsalogatni a látogatókat. A nap folyamán kirakodóvásár fogadta az érdeklődőket, bemutattuk a kultúrkör festő- és kézimunkacsoportjainak a munkáit, valamint a „Mesterségem címere” sarokban a gölöncsér mesterséget ismerhették meg a gyerekek. A játszóházban Lukács Imrétől tanulhattak népi játékokat a fiatalabbak, Patyerek Csaba és Utasi Péter néptáncot oktatott, de a nap folyamán különféle foglalkozásokkal is lehetett múlatni az időt. Volt népdaloktatás Szerda Zsófival, néptáncos divatsarok és népi fodrászszalon, ahol öt percre néptáncost varázsoltak belőlünk, a kézműves mesterségek bemutatóján pedig a gyöngyfűzéssel, a kosárfonással, a fafaragással, a nemezeléssel is megismerkedhettünk – mondta el Ricz Róbert, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör elnöke.
A délután folyamán magyarkanizsai, szenttamási, kishegyesi és óbecsei csoportok mutatkoztak be, majd a népzenei műsorban több vajdasági csoport, együttes és szólista is fellépett. A rendezvény esti gálaműsorán három kiválóan minősült címet szerzett együttes mutatkozott be: a csongrádi Alföld néptáncegyüttes, a kishegyesi Rizgetős és az óbecsei Szelence táncegyüttesek. A műsor után táncházban lehetett szórakozni, amihez a Fokos és a Csalóka zenekar szolgáltatta a talpalávalót.
Az IPA mellett a budapesti Bethlen Gábor Alap, a budapesti Nemzeti Kulturális Alap, Óbecse község önkormányzata és több óbecsei vállalkozó is támogatta a rendezvényt.