2024. november 26., kedd

Háborús jelenetek Észak-Koszovóban

A hétfői összecsapások eredménye: két KFOR-katona és több tucat szerb polgár sérült meg


(Fotó: Beta/AP)

Néhány nyugodtnak nevezhető nap után hétfőn Észak-Koszovóban ismét szélsőségesebb formát öltött a helyi szerb lakosság és a KFOR katonái közötti erőszak. A nemzetközi békefenntartó erők katonái megpróbáltak felszámolni egy útbarikádot, mire a szerbek kővel kezdték dobálni őket, valamint kis kaliberű pisztolyokból lőttek a katonákra. A KFOR könnygázzal, vízágyúval, sokkbombával és gumilövedékkel válaszolt. Az összecsapás miatt szerb oldalon nagyjából ötven személy szorult orvosi ellátásra, a KFOR katonái közül pedig ketten sérültek meg.

A KFOR német és osztrák egységei valamikor reggel kilenc óra tájban kezdték meg páncélozott járműveikkel lebontani a Kosovska Mitrovica–Zubin Potok közötti úton, a Jagnjenica település területén felállított útbarikádot. Miután a katonák félretolták az utat elzáró autóbuszt, fával megrakott tehergépkocsikat és egy emelőgépet, szögesdrótot húztak ki az út teljes szélességében.

Nem sokat kellett várni a szerbek válaszára: az akció kezdetét követően Zubin Potokon megszólalt a figyelmeztető sziréna, mire a szerb polgárok azonnal a helyszínre siettek. A KFOR katonái hangosbeszélőn keresztül értekeztek az emberekkel és felszólították őket, hogy térjenek vissza otthonaikba. A szerbek nem engedelmeskedtek, és kővel kezdték el dobálni a katonákat, majd ezt követően könnyű lőfegyverekből lőttek rájuk. A KFOR a támadásra könnygázzal, vízágyúval, sokkbombával és gumilövedékkel válaszolt.

Délután egy óra után a szerbek két tűzoltóautóval próbálták meg lezárni az utat, ám a KFOR katonái vízágyúkkal megakadályozták őket ebbéli igyekezetükben.

Szerb oldalon a tüntetők között ott volt mind a négy észak-koszovói szerb község polgármestere, valamint Radenko Nedeljković, a Kosovska Mitrovica-i körzet vezetője és Oliver Ivanović, a szerb Koszovó-ügyi minisztérium államtitkára.

A KFOR katonái közül ketten sérültek meg könnyebben, feltehetőleg könnyű lőfegyverek lövedéke találta el őket – közölte Uwe Nowitzki, a nemzetközi békefenntartó erők egyik sajtófelelőse.

– Katonáink gumilövedékkel, vízágyúval, könnygázzal és sokkbombával védekeztek. Előtte felszólítottuk a szerbeket, hogy tartózkodjanak mindenféle erőszaktól. Az útbarikád lebontása összhangban áll a KFOR mandátumával. Többek között az a dolgunk, hogy biztosítsuk a szabad mozgást és a biztonságot Észak-Koszovóban. Nem igaz, hogy az útzárlatok feloszlatásához meg kell egyeznünk a szerbek képviselőivel. Mi vagyunk a KFOR, semmiféle engedélyre nincsen szükségünk ahhoz, hogy lebontsuk az útbarikádokat – fogalmazott Nowitzki.

Dan Harvey, a KFOR másik sajtófelelőse pontosított, hogy az egyik katonának a lába, a másiknak pedig a válla sérült meg. A Nowitzki által könnyű lőfegyvernek nevezett fegyverek kis kaliberű pisztolyok – derült ki Harvey nyilatkozatából, aki azt is ismertette, hogy a KFOR katonái engedélyt kaptak éles lövedék használatára, amennyiben a szerbek megtámadják őket.

Ehhez kapcsolódóan a másik sajtófelelős, Nowitzki, megjegyezte, hogy a KFOR katonái semmilyen esetben nem fognak éles lövedékkel tüzet nyitni az észak-koszovói szerbekre.

Szerb oldalon több volt a sérült: a hírügynökségek értesülései szerint nagyjából ötven körül alakult azoknak a száma, akik orvosi ellátásra szorultak. Legtöbbjüket a könnygáz miatt kellett ellátni még az összecsapás helyszínén, öt személyt viszont gumilövedék sebesített meg. Kosovska Mitrovica polgármesterét, Krstimir Pantićot,szintén el kellett látni a helyszínen.

A Kosovska Mitrovica-i kórházba a kora délutáni órákig 15 szerbet szállítottak súlyosabb sérüléssel. Egy sérültet az intenzív osztályon kellett elhelyezni. A Zubin Potok-i egészségházban 20 sérült szerbet láttak el.

A KFOR katonáival Slaviša Ristić, Zubin Potok polgármestere próbált meg tárgyalni, valamint felkérte őket, hogy hagyják el az utat. Ristić szükségtelennek nevezte a katonák akcióját, mert mint mondta, a KFOR az útzárlatok ellenére zavartalanul közlekedhet Észak-Koszovóban.

– A többi polgármesterrel kértük a KFOR katonáit, hogy vonuljanak vissza, mivel mi nem vagyunk képesek visszatartani a népet. Nem felelünk az esetleges incidensekért – magyarázta Ristić.

Boris Tadić szerb államfő a további összetűzések kerülésére kérte a KFOR katonáit és az észak-koszovói szerbeket. A szerb állam polgárainak és a nemzetközi békefenntartó erők képviselőinek életét minden áron meg kell védeni – hangsúlyozta Tadić, mondván, hogy az újabb incidens veszélyezteti Szerbia érdekeit. A KFOR és az EULEX feladata, hogy tevékenységükkel hozzájáruljanak a béke megőrzéséhez Észak-Koszovóban, a szerbiai politikai vezetők dolga pedig az, hogy útját állják a különböző szélsőséges csoportok káros ténykedésének –fejtette ki az államfő.

Maja Kocijančić, Catherine Ashton, az Európai Unió külpolitikai és biztonsági képviselőjének sajtófőnöke elítélte az újabb erőszakhullámot. A brüsszeli illetékesek még gyűjtik az aktuális incidensre vonatkozó információkat, az EU állásfoglalása azonban egyértelmű: az erőszak semmi esetben sem lehet megoldás – nyilatkozta Kocijančić, aki mindkét felet az erőszaktól való tartózkodásra kérte.

Az összecsapások mellőzésére kérte a feleket Goran Bogdanović, Koszovó-ügyi miniszter is. A tárcavezető szerint az útbarikád erőszakkal történő felszámolása ismét egy téves lépés volt a nemzetközi békefenntartó erők részéről.

– Semmi sem igazolja a gumilövedék és a sokkbomba bevetését. A KFOR katonái ezúttal túllépték mandátumuk kereteit. Ez az akció ismét bebizonyította, hogy a KFOR célja megfélemlíteni a szerbeket. Az is egyértelművé vált, hogy a KFOR-katonák kinek az oldalán állnak. Az ehhez hasonló akciók nagyon veszélyesek, tekintettel arra, hogy Belgrád és Prishtina között folyik a párbeszéd. Ilyen eszközökkel lehetetlen békés mederbe terelni a helyzetet, sőt, így csak fokozódik a feszültség, a szerbek pedig egyre bizalmatlanabbak lesznek a nemzetközi erőkkel szemben – véli Bogdanović.

Késő délután a szerbek felgyújtották az egyik farönkökkel megrakott tehergépkocsit. A KFOR-katonák ezt követően sokkbombát dobtak a szerbek közé, majd lövések is eldördültek, az azonban nem derült ki, hogy ki lőtt kire. Az újabb összecsapás során egy szerb férfi sérült meg komolyabban, őt azonnal Kosovska Mitrovicára szállították kórházba. Nem tudni, hogy pontosan milyen sérüléseket szenvedett.



Folytatódnak a tárgyalások

Borislav Stefanović, a szerb tárgyalócsoport vezetője hétfő este kijelentette, hogy az összetűzések ellenére holnap a tervek szerint folytatódnak a tárgyalások Belgrád és Prishtina között.

– Folytatjuk a tárgyalásokat. Azoknak, akik az összetűzéseket akarják, a legfőbb kívánságuk, hogy a tárgyalások ne folytatódjanak – nyilatkozta Stefanović а parlament Koszovó-ügyi bizottságának ülése után.

Ivica Dačić belügyminiszter cáfolta, hogy múlt heti nyilatkozataival újabb háborút tervezett volna kiváltani Koszovóban. Ha sajtónyilatkozataimmal ártottam a nemzeti érdeknek, akkor azonnal felajánlom lemondásomat – tette hozzá Dačić.

– Mit kellett volna mondanom? Köszönetet kellett volna mondanom Hashim Thaçinak és fel kellett volna szólítanom, hogy gyilkolja meg az összes koszovói szerbet? Sohasem buzdítottam háborúra, harcra, csupán felszólítottam Thaçit, hogy ne provokálja ki a háborút. Ha valaki mégis úgy véli, hogy hibáztam, felajánlom a lemondásomat – fogalmazott Dačić, majd az aktuális történésekkel kapcsolatban Thaçit, valamint a szerb polgárokat is, az erőszak kerülésére kérte. A belügyminiszter nem érti, hogy a KFOR hogyan bonthatta le erőszakkal az útbarikádot.



Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán veszi napirendre az aktuális koszovói helyzetről összeállított jelentést. Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára attól tart, hogy az észak-koszovói történések veszélyeztethetik a Balkán stabilitását. Az ülésen részt vesz Vuk Jeremić szerb külügyminiszter, valamint prishtinai kollégája, Enver Hoxha.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás