2024. november 26., kedd

Feszült nyugalom Koszovóban

(Fotó: Beta/AP)

Az észak-koszovói Jagnjenicán kedd este óta nem történtek újabb incidensek. A Kosovska Mitrovica–Leposavi ć úton, Dudin Kr š településen, a szerb lakosság kedd este lebetonozta a múlt héten emelt két és fél méteres barikádot. A KFOR egyik magas rangú tisztségviselője az erőszak ismételt elhatalmasodásától tart. Boris Tadi ć szerb államfő megismételte két nappal ezelőtti felszólítását és az útbarikádok elhagyására kérte a szerbeket. Az országelnök állásfoglalását az államhatalom többi képviselője is támogatja.

Jagnjenicán eseménytelenül telt a szerdai nap: a szerb polgárok váltásban őrködtek a kedd este homokból emelt új útbarikádok mellett, a KFOR katonái pedig harci felszerelésben álltak velük szemben és védték pozíciójukat.

Jagnjenicával ellentétben Dudin Kršen fokozódott a szerb polgárok tiltakozása: kedden este friss betont hoztak ahhoz a két és fél méteres útbarikádhoz, amelyet múlt csütörtökön építettek, miután a KFOR katonái lebontották a korábbi úttorlaszt, és lebetonozták az útra hordott homokot, kőtörmeléket és nagyobb kődarabokat.

Az útzárlatok, valamint a kedvezőtlen közbiztonság miatt Zubin Potokon átmenetileg bezárták kapuikat a helyi iskolák és óvodák, ahol több mint ezer gyermeket oktatnak. A Kosovska Mitrovica-i iskolák Zubin Potokról érkező diákjai szintén távol maradtak az oktatásról.

Franz Pirker alezredes, a KFOR német–osztrák egységének vezetője, feszültnek jellemezte a helyzetet a terepen. Pirker nem tartja kizártnak, hogy az erőszak bármelyik pillanatban ismét elhatalmasodhat.

A Szerbiai Újságírók Egyesülete (UNS) tiltakozott amiatt, hogy a KFOR katonái kedden újságírók ellen is erőszakot vetettek be. Az UNS közleményéből kiderül, hogy kedden délután a katonák 20 méteres távolságból gumilövedékkel lőttek a szerb újságírók tízfős csoportjára. Az UNS szerint egyértelmű volt, hogy újságírókról van szó, akik munkájukat végezték.

FELSZÁMOLNI A BARIKÁDOKAT

Boris Tadićszerb államfő megismételte állásfoglalását, hogy az észak-koszovói szerbeknek el kell hagyniuk az útbarikádokat. A szerb nemzeti érdekeket nem barikádokkal, hanem párbeszéddel kell megvédeni – szögezte le Tadić, mondván, hogy a koszovói kérdés megoldására rendszerbeli megoldás létezik.

– Már egyetlen emberáldozat is vészesen csökkentené Szerbia esélyeit legitim nemzeti érdekeinek védelme során. Az Észak-Koszovóban felállított útbarikádoknak júliusban esetleg még volt értelmük, amikor a prishtinai hatalom egyoldalú akciókkal próbálta meg érvényesíteni hatalmát. Az észak-koszovói szerb politikai vezetők nem bújhatnak meg a polgárok mögött, felelősséget kell vállalniuk a helyzet eszkalációjáért. A KFOR katonáinak pedig nem szabad a barikádok értelmetlen lebontásába bocsátkozniuk, mivel minden egyes lebontott barikád helyén azonnal újat építenek – magyarázta Tadić.

Ivica Dačić belügyminiszter kevésbé nyitottan fogalmazott a fennálló helyzet kapcsán: a nemzetközi erők képviselőinek semmi olyasmit nem szabad tenniük, ami veszélyezteti a szerbek életét, a szerbeknek pedig nem szabad incidenseket provokálniuk a barikádok mellett.

– Az EU-ban egyesek feltehetőleg úgy vélik, a tagjelölti státus függvényében eljött a megfelelő pillanat, hogy nyomást gyakoroljanak Szerbiára. Egyértelmű, hogy az aktuális eseményeket abból a célból terelték ilyen mederbe, hogy Szerbia nehezebb helyzetbe kerüljön – nyilatkozta Dačić.

Bojan Pajtić, a Demokrata Párt alelnöke szintén a barikádok elhagyását tartja az egyetlen ésszerű megoldásnak.

– Következő tavasszal lesz 25 éve, hogy elhangzott a legendás „Senki sem verhet titeket” megállapítás. Azóta Szerbia középső ujjának felmutatásával politizál, dacolva mindennel és mindenkivel. Ez a politizálási elv háborúkat, vérontást, tömeges elvándorlást és a közvagyon legnagyobb rablását eredményezte – fogalmazott Pajtić.

Ugyaneztaz álláspontot erősítette meg Draga Šutanovacvédelmi miniszter is. A múlt század kilencvenes évei bebizonyították, hogy az útbarikádokból nem származik haszna a szerbeknek – véli a miniszter, hozzátéve, hogy a koszovói szerb vezetőknek a pártérdekek elé kell helyezniük az emberek érdekeit.

Mlađan Dinkić, a Szerbiai Egyesült Régiók elnöke nem tartja ésszerűnek az egész világ elleni harcot. Éppen ezért úgy vélem, hogy az útbarikádok lebontása az egyetlen járható út a koszovói helyzet megoldására – hangsúlyozta Dinkić.

A koszovói helyzet kapcsán Mirko Cvetković kormányfő kijelentette, hogy az útbarikádok feloszlatása fontos az ottani szerbek megmaradását illetően.

EGYÉRTELMŰ MEGOLDÁST

A szerb államfő felszólításának az útbarikádok lebontására a koszovói helyzet megoldását segítő új politika és terv megfogalmazását illetően az első állomásnak kellene lennie – fejtette ki az ellenzéki Liberális Demokrata Párt elnöke, Čedomir Jovanović.

– Tadić keddi kijelentése több annál, mint amennyit vártunk tőle, viszont túlságosan kevés ahhoz, hogy biztosítsa a társadalom számára szükséges új politikát. Jó, hogy Tadić végre összeszedte magát és olyan módon nyilatkozott a barikádokról, ahogyan kell. Ezt kellett volna tennie kezdettől fogva. Ugyanakkor, ha ez az államfő maximuma, akkor az nem elég. Csakis úgy lehet kilábalni a jelenlegi helyzetből, ha beszélünk róla, méghozzá a köztársasági parlamentben. Új politika nélkül ez az ország legfeljebb két hónap múlva összeomlik – részletezte Jovanović.

Hasonlóan vélekednek a Szerb Haladó Pártban, és egy világos megoldás felmutatására szólították fel az államfőt. Tadić volt az, aki az útbarikádok felállítására bátorított, ezért most neki kell közölnie, hogy sikerült-e elhárítani azokat az okokat, amelyek az útzárlatok építéséhez vezettek, közölte az SZHP. Az SZHP mindenféle megoldást támogat, amely eredménnyel szolgálhat a koszovói kérdés megoldására – tették hozzá.

A Szerb Radikális Párt szerint az államfő kést döfött a koszovói szerbek hátába. Aleksandar Martinović, az SZRP frakciójának vezetőhelyettese szerint Tadić az EU tagjelölti státusa miatt mondott ilyesmit. Tadić politikája ésszerűtlen, hiszen ésszerűtlen azt hinni, hogy emiatt elnyerjük a tagjelöltséget – véli Martinović, hozzátéve, hogy a szerb államfő azoktól fordult el, akik nemcsak magukat védik a barikádok mellett, hanem a szerb államot is.

A szerb kormány szerdán irodát alapított abból a célból, hogy szakmai és operatív tevékenységükkel segítsék a Belgrád és Prishtina közötti tárgyalásokban részt vevő szerb csoport munkáját. Az iroda igazgatójává Dejan Pavićevićet, a tárgyalócsoport titkárátnevezték ki.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás