2024. október 7., hétfő

Nemcsak emlék, hanem üzenet is

Óbecsén felavatták a zsinagógára és a zsidó iskolára emlékeztető emléktáblákat
Knézi Péter polgármester és Joseph Levi, izraeli nagykövet leleplezi az egyik emléktáblát (fotó: Fehér Rózsa) A nemrégiben újjászületett Miloš Crnjanski utcai óvoda falán tegnap délután rangos vendégek jelenlétében emléktáblákat avattak, amelyek az egykori zsidó iskolára és a lerombolt zsinagógára fogják emlékeztetni az óbecsei polgárokat.

Knézi Péter polgármester az emléktábla felavatásakor elmondta: Óbecsének, a tolerancia városának kötelessége, hogy gondot viseljen lakóiról – élőkről, holtakról egyaránt.

– Az emléktáblákkal új alapokra helyezzük viszonyunkat azokkal az egykori polgártársainkkal, akik valamikor jelentős mértékben hozzájárultak a város kulturális és gazdasági fejlődéséhez. Óbecse tanult a történelemből: minden győzelem relatív, és minden áldozat egyaránt fájdalmas. Sajnálom, hogy 1962-ben lerombolták a zsinagógát, ezért megkövetem a zsidó népet és Izrael állam jelenlévő képviselőit. Egyik nagy adósságunkat rójuk ma le a mai táblaavatással – mondta el többek között ünnepi beszédében a polgármester.

Joseph Levi, Izrael belgrádi nagykövete beszédében arról szólt: olyan zsidóként, aki Izrael államban született, mindig megrázó élmény, ha olyan helyen jár, ahol egykoron olyan családok éltek, akiknek csak azért kellett meghalniuk, mert zsidók voltak.

– Ezt az utcát egykor zsidó utcának hívták, az óvoda mostani épülete egykor zsidó iskola volt, és mellette ezen a helyen egykor zsinagóga állt. Olyan emberek éltek itt, akiknek származásuk miatt nem születhettek meg a gyermekeik, unokáik. Nagyra értékeljük azt, amit Önök itt most tesznek: hogy emléktáblával emlékezhetünk azokra az emberekre, akik itt éltek. Nem a múltban élünk, hanem a jelenben, és a jövő felé fordulunk. Azt remélem, hogy más téren is lesz lehetőségünk az együttműködésre. Bár először járok Óbecsén, biztos vagyok benne, hogy nem utoljára – jelentette ki a nagykövet.

Dr. Erdélyi Miklós a hódmezővásárhelyi zsidó hitközség képviseletében mondott köszönetet a polgármesternek és Óbecse városának, hogy emléket állított a zsinagógának és az egykori zsidó iskolának, Isak Asiel szerbiai főrabbi pedig azt hangsúlyozta: a felavatásra kerülő táblák nemcsak emléket állítanak, hanem azt az üzenet is hordozzák, hogy a történelem ne ismétlődjön meg soha többé.

Az ünnepségen részt vesz többek között dr. Ruben Fuks, a szerbiai zsidó hitközségek szövetségének elnöke, Deli Andor tartományi oktatási, jogalkotási és nemzeti közösségi titkár, Radoslav Petković tartományi művelődési titkárhelyettes, Budislav Medurić alpolgármester, Dušan Jovanović, a községi képviselő-testület elnöke, valamint több zsidó hitközség képviselője is.

Az emléktáblák felavatása után a Városi Színház Kör Galériájában megnyitották az Amikor az igazságról kiderül, hogy hazugság című, korabeli fényképekből álló kiállítást, valamint a Budapesten élő, vajdasági származású Sinkovics Ede festőművész tematikus alkotásaiból összeállított tárlatot, ezt követően pedig a színház nagytermében fellépett az újvidéki zsidó közösség Hashira nevű vegyes kamarakórusa, az óbecsei Petői Sándor Magyar Kultúrkör Szelence csoportja és a Đido táncegyüttes.