Óbecsén tavaly decemberben írta alá az óbecsei önkormányzat, az újvidéki ökumenikus humanitárius szervezet (EHO), valamint a tartományi kormány romainklúzióért felelős irodája azt a megállapodást, amellyel a vajdasági romák lakáskörülményein és szociális beilleszkedésén szeretettek volna javítani.
Az október óta tartó program zárórendezvényére tegnap került sor az óbecsei városháza nagytermében. Knézi Péter polgármester, Angela Slavnić romakoordinátor, és Sándor Pál, a nemzeti és vallási közösségekkel megbízott tanácsos az önkormányzat nevében mondott köszönetet a program szervezőinek, néhány roma pedig sorstársai nevében fejezte ki háláját a segítségért. Heinrich Muškinja Anikó tartományi ombudsman ismertette a hivatal munkáját, valamint a vajdasági önkormányzatokban végzett, cigánytelepekre vonatkozó adatgyűjtés lesújtó eredményéről is beszámolt. Svetlana Ristić, a környezetvédelmi és területrendezési minisztérium munkatársa a jövő évre haladást ígért a szociális lakások építésében, de a lakhatási körülmények további javítását is tervezi a minisztérium.
Nadia Bohli, a szerbiai együttműködésért és fejlesztésekért felelős svájci iroda igazgatóhelyettese azt hangsúlyozta: az EHO programja költséghatékony és innovatív megoldás, és Svájc 2,5 millió svájci frankkal támogatta a megvalósítását. Roger Jorgensen, a Norvég Királyság első titkára is úgy látja, hogy Szerbia nemzetközi támogatásra szorul ennek a problémának a megoldásában, ezt a modellt pedig fenntarthatónak és sikeresnek ítélte.
A négy óbecsei és egy bácsföldvári cigánytelepen elvégzett munkálatok során 90 emésztőkutat építettek ki, mintegy száz fürdőszobát tettek funkcionálissá, 11 ház teljes felújításon esett át és új fürdőszobát kapott, és használt építőanyagból felépült a projekt első kis háza is.
Robert Bu, az EHO programkoordinátorának elmondása szerint a szervezet 38 millió dinárt költött erre a projektre, amihez az önkormányzat további egymillió dinárt adott. A programban aktívan kivették részüket az érintett cigány családok is, amelyek közül egyesek saját pénzükkel, mások munkájukkal járultak hozzá az építkezésekhez. Az EHO munkatársai a gyerekeknek és a fiataloknak képzéseket, a felnőtteknek egészségügyi és környezetvédelmi felvilágosítást is tartottak. Újságírói kérdésre válaszolva azt is elmondta: a péterrévei romák pénzügyi okok miatt maradtak ki, de remélhetőleg később őket is bevonják a programba.