2024. október 7., hétfő

A vállalkozó szellem új lehetőségeket teremt

Magalakult az óbecsei termálfürdő és szálloda beruházását és üzemeltetését irányító vegyes vállalat, a VitalSpa Kft. – Interjú Knézi Péter óbecsei polgármesterrel
Több mint három év intenzív munka után a hónap elején, Óbecsén aláírták a VitalSpa Kft. megalakításáról szóló szerződést – ezzel újabb jelentős mérföldkőhöz érkezett a Tisza-partra tervezett élmény- és gyógyfürdő-beruházás. Az együttműködés keretében az önkormányzat a telket, az infrastruktúrát és a termálvíz hasznosítási jogát, a magyarországi Aquaprofit Zrt. pedig a megvalósításhoz szükséges szakértelmet és tapasztalatot, a projekt teljes menedzsmentjét, a finanszírozás megszervezését és a létesítmények üzemeltetését biztosítja.

Késő tavasszal, de legkésőbb a nyár elején a munkálatok is megkezdődnek, és a befektető szándékai szerint két év alatt tető alá kerül a létesítmény. Az ambiciózus tervek egy négycsillagos, 200 szobás szállodáról és egy 10 000 négyzetméteres fürdőkomplexumról szólnak, ami a valamikori lóversenypálya területén, a töltés és az alsó park között épül majd fel, a zsiliptől a szállodáig terjedő 26 hektáron. A beruházás részleteiről Knézi Péter polgármestert kérdeztük.

A beruházás értéke 30 millió euró. Ki hogyan járul hozzá ehhez, és ennek függvényében hogyan alakul majd a részesedése a cégben?


− A tartományi kormány hárommillió eurót ad a beruházásra, a magyar állam ötmillió euróval száll be a projektbe, az Aquaprofit saját forrásból hétmilliót fordít erre a célra, 15 millió pedig banki kölcsön lesz. Az önkormányzat által rendelkezésre bocsátott földterület becsült értéke 2,1 millió, ezért a vissza nem térítendő tartományi források is az önkormányzat tulajdonrészét fogják növelni. Előzetes számításaink szerint nagyjából 20 százalék lesz a mi részesedésünk, de a pontos részarány a beruházás végén válik véglegessé.

A magyar állam Ön szerint milyen megfontolásból áldoz erre a projektre?

− Tudomásunk szerint Magyarországnak ez a legnagyobb szerbiai beruházása, s ebben valószínűleg szerepet játszott a márciusbandr. Becsey Zsolt, Magyarország Nemzetgazdasági Minisztériumának államtitkára és dr. Bojan Pajtić tartományi kormányfő által aláírt együttműködési szándéknyilatkozat is. Meggyőződésem szerint az is befolyásolhatja ezt a döntést, hogy magyarlakta vidékről van szó, ezért a magyar kormány támogatni kívánja ennek a régiónak a gazdasági fejlődését.

A vegyes vállalati forma esetében számolniuk kellett azzal, hogy az első egy-két évben a cég nem fog haszonnal működni, és a társtulajdonosoknak a tulajdoni arány mértékében kell állniuk az esetleges veszteségeket. Sikerült-e a tárgyalások során ezt az önkormányzat által nem vállalható kockázatot kiküszöbölni?

− A felek pontos jogait és kötelezettségeit, valamint a beruházás ütemtervét külön szerződés tartalmazza, amely elválaszthatatlan része lesz a cégalapítási szerződésnek. Abban ezt a kérdést is sikerült megfelelő módon rendeznünk.

A gazdasági válság miatt nem merült föl a beruházás elhalasztása?

− A tárgyalások megkezdésekor még nem éreztette hatását a gazdasági válság, de ilyen pénzügyi konstrukcióval nem is befolyásolhatja a beruházást. Ha alapos az üzleti terv, akkor a bankkölcsön sem lehet gond, hiszen a tervezett hitel a nagyberuházások világában nem túl nagy összeg. A beruházás minden szereplője annyit vállalt, amennyi véleményem szerint nem különösebben megterhelő a költségvetésükre nézve. A kölcsön igénylője a VitalSpa lesz, de a visszafizetés kötelezettség minden valószínűség szerint az Aquaprofitot fogja terhelni.

Mivel az Aquaprofité lesz a tulajdonrész csaknem 80 százaléka, a stratégiai irányítás is őt fogja megilletni?

− Megállapodásunk szerint az öt igazgatóbizottsági tagból hármat a magyar partner, kettőt pedig mi jelölünk. Fontos, hogy a menedzsment az ő kezükben legyen, mert a pénzen kívül ők adják a know-how-t is. Mi inkább arra kívánunk összpontosítani, hogy ebből a beruházásból a környék termelői és szolgáltatói is minél többet profitálhassanak. Arról persze gondoskodtunk, hogy bizonyos döntések (például a cégvagyon leterhelése vagy eladása) csak konszenzussal születhessenek meg.

Hol fog a cég adózni?

− Óbecsén, mivel a Vadász utca 5. szám alatt, a Komunalac helyén lesz bejegyezve. A közvállalat a mostani székhelyéről a Földvári útra költözik át.

Hogyan készülnek arra, hogy pár éven belül mintegy 200 olyan szakember kell majd, amilyennel egyelőre nem rendelkezik a község?

− Az Aquaprofit fölajánlotta, hogy szakképzéseket tart majd Óbecsén, sőt a középiskolák igazgatóival is találkozni fogunk, hogy hiányszakok megnyitásával biztosítsák a szükséges munkaerőt. Szerencsére a közgazdasági középiskolában már van szakács és pincér szak, de különböző profilú egészségügyi képzés nincs a községben – a cég ehhez is tudna megfelelő tanárokat adni. Számítunk tehát az óbecsei diákokra!

A potenciális beszállítók sem ismerik az elvárt minőségi követelményeket és azokat a termékeket, amelyeket a korszerű konyha megkíván. Hogyan fogják megismertetni ezekkel a termelőket?

− Nagyon sok családnak lesz lehetősége részt venni az élelmiszertermelésben, de bizonyos követelményeknek nekik is eleget kell tenniük. Ebben is számítunk az Aquaprofit tapasztalatára, a termelőket pedig fórumokon fogjuk megismertetni az elvárásokkal. Az önkormányzat feladata lesz az is, hogy a vendéglátóiparban dolgozókat is felkészítse, mert a vendégszobák terén még vannak hiányosságok, de természetesen lehetőségek is. Remélem, feléled az emberekben a vállalkozó szellem, mi pedig igyekszünk majd valamilyen kedvezménnyel segíteni őket.

A leendő turistákra való tekintettel milyen új beruházásokat terveznek a városban?

− Számos sportolási lehetőség van a városban, de föl kell erősítenünk a múzeumot, a színházat, a vendéglátóipart – kellenének például éjjeli bárok. A városközpont rendezése komoly beruházást igényel, erre már vannak is terveink. Ha elnyernénk az EU tagjelölti státusát, ilyen célokra biztosan lehetne forrásokhoz jutni.

Elkészültek-e az üdülőtelep és a strand területrendezési tervei?

− A városrendezési tervek közül a központé a télen készül el, az üdülőtelep és a strand terve pedig jövőre. A gyógyfürdő szerves részének kell lennie mind a strandnak, mind a telepnek, de a nem túl szerencsés összképpel sajnos nem tudunk mit kezdeni. A teleptől északra lesz majd a strand. Kérvénnyel fordultam a Vajdaság Vizei közvállalathoz, s a folyó sodrásának az átirányítását kértem, mert a víz a köves partot folyamatosan tölti, a kanyarban, a csatorna befolyásánál pedig alámossa. A kanyar előtti részben hajókikötőt szeretnénk létesíteni, de ennek megvalósítása összetett és drága feladat lesz.