2024. július 18., csütörtök

A kábítószer Koszovón halad át

A határrendőrök az idén sokkal kevesebb drogot foglaltak le, mint tavaly
Koszovó nemcsak Szerbia, hanem az egész Nyugat-Európa rákfenéje, hiszen minden kábítószer innen jut tovább A kábítószer-csempészet megfékezésében a legnagyobb fekete lyukat a határrendőrség számára Koszovó jelenti – tudtuk meg Milenko Vukadinovićtól, a Szerbiai Határrendészet kriminológiai osztályának vezetőjétől. Mint arra a kriminológiai szakember beszélgetésünk során rámutatott, ezeknek a gondoknak a megoldásában az egész Európai Uniónak szerepet kellene vállalni.

– Tavaly hatalmas mennyiségű kábítószert sikerült elkoboznunk, az idén viszont kisebb mennyiséget foglaltunk le, ami arra mutat, hogy a megelőzést szolgáló akcióinkkal sikerül minimálisra csökkentenünk a kábítószer-csempészetet. Vagyis minden utat, amit csak tudunk, ellenőrizünk. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem kerül kábítószer az országba, csupán jelentős mértékben lecsökkent a mennyiség.

Az, hogy kevesebb kábítószer megy át az országon, valóban a megelőzésnek köszönhető, vagy inkább annak, hogy a csempészek más útvonalat választanak maguknak?
– Nagyon intenzív akciókban vettünk részt a régió országaival együtt a csempészet megfékezése érdekében. Nagy valószínűséggel a kábítószercsempészek másik útvonalat választottak maguknak. A kábítószer ugyanis az úgynevezett Balkáni úton jut el Nyugatra. Ez az út Törökországból indul és Szerbián, mindenek előtt Koszovón halad tovább. A heroin Afganisztánból jut el nyugatra, Törökországon, Szerbián, Bulgárián keresztül az Unió országaiba. Vagyis két útvonal van, az egyik Szerbián keresztül, a másik Bulgárián, Románián keresztül vezet Ausztriába. Koszovó nemcsak Szerbia, hanem az egész Nyugat-Európa rákfenéje, hiszen minden kábítószer innen jut tovább. Ezt azt hiszem lassan most már egész Európának meg kellene látnia, és ha a kábítószer-csempészetet meg szeretné akadályozni, akkor itt kellene lépéseket tennie és segítséget kellene nyújtania Szerbia határrendészeinek.

Milyen az együttműködésük a külföldi kollégákkal?
– A magyarországi kollégákkal rendkívüli kapcsolatot ápolunk. Szinte havonta osztjuk meg egymással a begyűjtött új adatokat, amelyek a csempészet megfékezésében jelentős segítséget nyújtanak. De mint mondtam már, jelentős mértékben lecsökkent a kábítószer-csempészet azon a csatornán, ami rajtunk keresztül halad. Nemcsak Magyarországgal, hanem a régió más országaival is együttműködünk. Annak ellenére, hogy a korábbi években az Európai Unió segítette a munkánkat, az idén nem kaptunk semmilyen segítséget.

Az Ön véleménye szerint hogyan lehetne meggátolni, hogy a kábítószer Koszovóba, illetve onnan tovább jusson?
– Sajnos ennek a gondnak a megoldásában a határrendőrség nem tud szerepet vállalni. Ez az Európai Közösség feladatköre, illetve az Európai Uniónak és Szerbiának közösen kell megoldást találnia rá. A Belügyminisztériumnak nincsenek képviselői Koszovó területén, vagyis a csempészetet egy másik rendőrségnek kellene megfékeznie.