A szavazók 43 százaléka még bizonytalan (Fotó: Beta)
A felmérésekkel foglalkozó Faktor plus ügynökség legújabb közvélemény-kutatásából kiderült, hogy a polgárok 43 százaléka pillanatnyilag nem tudja kire fog szavazni a következő választásokon. A felmérés során 1200 személyt kérdeztek meg. Vladimir Pejić, az ügynökség igazgatója elismerte, hogy a választások kiírása előtti időszakban nem furcsa, ha az emberek egy része nem tudja melyik pártnak is adná szavazatát, ugyanakkor a 43 százalékos arányt mégis szokatlannak tartja. Pejić szerint ezt az embereknek a politikai pártok iránti bizalmatlanságával lehet magyarázni.
A következő parlamenti választások kapcsán az elmúlt napokban a fehér cédulák kezdeményezése is nagy visszhangot keltett a közvéleményben. Szerbiai értelmiségiek egy csoportja felszólította a polgárokat, hogy menjenek el szavazni, a választási céduláikat azonban tegyék érvénytelenné.
Duško Radosavljević politológus a kezdeményezés egyik támogatója.
– Egy utópisztikus kezdeményezésről van szó, de érdemes megpróbálni, hiszen minden jó dolog egy kisebbségi kör kezdeményezéseként kezdődik. Szerbiában eddig csupán a mély politikai erkölcstelenség megtörténésének lehettünk szemtanúi. A politikai erők egy bizonyos programmal megszerzik maguknak a hatalmat, majd néhány hónap leforgása alatt egyszerűen megváltoztatják ezt a programot – érvelt Radosavljević.
Dejan Vuk Stanković politikai elemző másképpen vélekedik a dologról: „A politikai élet akkor is megy tovább, ha az emberek 70 százaléka érvénytelenné teszi választási céduláját, csak akkor annak a 70 százaléknak az az államvezetés diktálja az életét, amelyet a másik 30 százalék juttatott hatalomra.” Teofil Pančić, a Vreme hetilap újságírója a B92 RTV Hoću da znam (Tudni akarom) műsorában meglehetősen heves hangnemben nyilatkozott a fehér cédulák értelmetlenségéről. Pančić úgy véli: akármilyen is a kínálat, azzal nem érünk el semmit, ha érvénytelenül adjuk át választási cédulánkat.
A Magyar Szó Đorđe Vuković, a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) programigazgatója fejtette ki véleményét arról, hogy lenne-e értelme a fehér választási céduláknak, valamint arról, hogy mennyire meglepő a lakosság 43 százalékának határozatlansága a pártokkal kapcsolatban.
Az aktuális becslések értelmében a soron következő választásokon alacsony lesz a részvételi arány. Melyik politikai tábornak, pártoknak fog ez megfelelni?
Mi értelme lenne a fehér cédulák kezdeményezés nagyobb körben történő kivitelezésének?
– Az akció ragyogó, nagyszerű, rendkívül jó, de semmi értelme nincsen. Semmi sem változna, ha a polgárok érvénytelen választási cédulákat adnának át.
Miért gondolja úgy, hogy egy nagyszerű kezdeményezésről van szó?
– Vicceltem, azaz cinikus voltam. Ha valaminek nincsen értelme, akkor az nem nagyszerű, illetve butaság és ennek értelmében nem is kell véghezvinni.
Miért értelmetlen?
– Tételezzük fel, hogy akár 3 millió polgár is érvénytelen választócédulát ad át. Ez még nem változtatja meg azt az eredményt, amely az érvényes szavazócédulát átadó emberek döntésének függvényében kialakul. Ez mindenhol így van a világon. Annyira azért nem vagyunk különlegesek, hogy Szerbiában azoknak a döntése érvényesüljön, akik fehér választási cédulát adtak át.
Mit tudnak a jelenlegi politikai pártok felajánlani a polgároknak?
– Mindent ajánlanak. A szerbiai politikai színtér meglehetősen tág spektrumú: egyesek a többségi nemzetnek, mások a nemzeti közösségeknek ajánlanak programot, egyesek az Európai Uniót kínálják, mások az unión kívül maradást, megint mások Koszovót kínálják, de ott vannak azok is, akik lemondanának Koszovóról. Mindent felkínálnak, rajtunk múlik, hogy melyik opciót választjuk szavazatunkkal.
Mennyire reálisak ezek az ajánlatok, ígéretek?
– Ezt nem lehet előre megmondani. Bizonyos ígéretek persze már most kevésbé valósnak tűnnek, de nem tudhatom, hogy mi az, ami később megvalósul, és mi az, ami nem.
Mennyire különös, hogy a polgárok 43 százaléka pillanatnyilag még nem tudja, hogy melyik pártra fog szavazni?
– Ebben semmi különös nincsen. Meg vagyok róla győződve, hogy ez az arány egyébként valamivel nagyobb. Ezek az emberek tudják, hogy kire szavaznának, csak még nem akarnak ezzel kapcsolatban állást foglalni. Szerintem jelenleg csupán a választójoggal rendelkező polgárok egyharmada tudja pontosan, hogy kire szavazna, a másik egyharmad pedig még nem akar erről beszélni.
Tehát Ön szerint nem igaz az állítás, hogy a felmérés az emberek csalódottságát, bizalomvesztését tükrözi?
– Nem, egyértelműen nem igaz az állítás. Akármikor is végeznek két parlamenti választás között felmérést, az emberek nagy része semmit sem mond azzal kapcsolatban, hogy kire fog szavazni a következő alkalommal.