2024. július 18., csütörtök

Nagyobbat olcsóbban

Így az év végén nyugodtan kimondhatjuk, 2011 a medencék éve volt.

Vegyük példaként a szabadkai sétaerdei fedett medencekomplexum esetét. Már évek óta – ha lehetek egy kicsit cinikus, – csupán 16 éve várják a szabadkaiak, hogy végre lubickolhassanak abban a medencében. Ma már, azt kell mondjam, nem számít különlegességnek uszodába járni. Normáliséknál akár egész éven át lehetőség van erre, ugyanis több szempontból is fontos szerepe van az úszásnak, egyrészt kiváló sporttevékenység, másrészről pedig az orvosok gyermeknek, felnőttnek gerincproblémák kezelésére, korrigálására éppen ezt a tevékenységet ajánlják.

Hogy nehogy szó érje a ház elejét, azt is el kell mondani, hogy Szabadkán eddig is lehetett fürdőzni, hiszen működik továbbra is a városi medence. Na de azt is hozzá lehet tenni, hogy nem úszhatunk ott, amikor a kedvünk tartja, ugyanis egy medencén kell megosztozniuk a vízilabdázóknak, a búvároknak, az úszni tanulóknak és az aktív, illetve csak a „rekreáció kedvéért” úszóknak. Mindenképpen szükség lenne még egy medencére, hiszen ha Magyarországon, például Mórahalmon megélnek a fürdőturizmusból, akkor mi miért ne tudnánk fenntartani két uszodát?
Meg is született a terv, neki is látott a városi politika az építkezésnek (még 1996-ban) a Sétaerdőben. Az épület előkészítő munkálatai, a tervek, majd az építkezés évekig tartó első fázisa hatalmas összegeket (2,5 millió eurót) nyeltek el, de a komplexum csak nem akart felépülni. Így az idén szeptemberben el is álltak a politikusok ettől a tervtől. A medence utáni vágy azonban megmaradt: egy új terv készült és egy új helyszínre álmodták meg azt. Kisebb (33×25 méteres, illetve egy ennél kisebb medencét tartalmazó), olcsóbb uszodát terveztek ezúttal, amelynek munkálataira 535 millió dinárt szántak, mert csupán ennyire van most a városnak lehetősége. Többen megörültek, végre mégis lesz fedett medencéje a városnak! Mások szkeptikusan figyelik a munkálatokat, a korábbi tapasztalatokra alapozva, úgy gondolják, ezt sem fejezik be, csakúgy, mint több más épületet sem. De hát zajlik az építkezés, várjuk a végét és reménykedünk, hogy a beígért időn belül lesz is medencénk.
Ilyen építkezés ugyanakkor nem csak Szabadkán zajlik. Kragujevacon is már majdnem húsz éve várják, hogy felépüljön egy fedett medence. Náluk 2008-ban készültek el a tervek, ám a kivitelezéssel ők is vártak. Mégis a hétvégén, egy évig tartó munkálatokat követően megnyitották azt. Be kell vallanom, irigy vagyok a kragujevaciakra! Mint azt a szerbiai médiumok közzétették, az ország legkorszerűbb olimpiai medencéjét nyitották meg ott, amire 500 millió dinárt fordítottak. Ebből az építkezés 365 millió dinárba került, a fennmaradó 150 millió dináros összeg pedig az áfát tartalmazza és az objektum felszerelését. Kragujevacon egy háromszintes komplexumot építettek fel, aminek a földszintjén egy 50×25 méteres medence található, amit nemzetközi versenyekre is használhatnak majd, 400 férőhelyes lelátóval, illetve működik itt majd egy étterem és egy fitnesz szalon is.
Felteszem a kérdést: hogy lehet ez? Kevesebb pénzért nagyobb medence épül egy olyan településen, ahol a gazdaság nagyon alacsony szinten van? Na persze mi sem büszkélkedhetünk a gazdasági helyzetünkkel, mégis… Szabadka az ország északi, fejlettebb részén található, Európa kapujában (legalábbis ez vált a város leggyakoribb jelzőjévé). Vagy talán éppen ez a baj, megcsapott minket a nyugati szél: magasabb életszínvonal, drágább szolgáltatások, több pénz az építkezésre…