2024. július 18., csütörtök

Helyben boldogulni

A Háló Vajdasági Fejlesztési Alap több mint húsz civil szervezetet, egyesületet támogat

A Háló Vajdasági Fejlesztési Alap tegnap mintegy húsz vajdasági szervezet között osztott szét megközelítőleg 2 millió dinár támogatást. Bunford Tivadartól, az alap elnökétől megtudtuk, a Bethlen Gábor Alaptól kapták a pénzt. Az egyesületeknek, civil szervezeteknek pályázniuk kellett, hogy utófinanszírozásként megkaphassák az összeget. Kiemelte, a legközelebbi pályázatra márciusban kerül majd sor.

– Néhány héttel ezelőtt olyan civil szervezetekkel írtunk alá együttműködési megállapodást, amelyek a mezőgazdaság, illetve az élelmiszer-termelés területén tevékenykednek, valamint vállalkozásfejlesztéssel és területfejlesztéssel foglakozó civil szervezetekkel. Most anyagiakkal is tudjuk támogatni ezeket a szervezeteket és reméljük, ezt később is folytatni tudjuk. Hiszen nagyon fontosnak tartjuk, hogy a vajdasági magyar ember mellé álljunk, és segítsük a helyben maradását, ahol így meg tudja teremteni a boldogulást, a megélhetést, legyen szó a tömbről, vagy a szórványról. Tudom, hogy ez a 2 millió dinár csepp a tengerben, de egyes helyeken meg tud mozdítani dolgokat és ez csak a kezdet – emelte ki Bunford Tivadar, a Háló Vajdasági Fejlesztési Alap elnöke. Hozzáfűzte, a támogatás azonban csupán egy tényező abból, amit a Háló célként tűzött ki maga elé. Elsősorban a kapcsolatépítés, illetve a tapasztalatok és a tudás átadása, a találkozók megszervezése az alapvető feladatuk.
A támogatásról szóló szerződést többek között a hajdújárási Ludaspuszta Térségi Társulás is aláírta, amelynek elnökétől, Ábrahám Csillától megtudtuk, hogy a háló ezúttal 40 ezer dinárral támogatja a szervezet tanácsadói munkáját.
– Földműves gazdaságok tanácsadásával foglalkozunk, vagyis a földműves gazdaságok nyilvántartásait vezetjük 5-6 faluban. Pályázatokról és hitellehetőségekről tájékoztatjuk a termelőket, valamint beruházási források megkeresésével foglalkozunk. A téli időszakban pedig képzéseket is szervezünk a részükre, hiszen különböző egészségbiztonsági előírások és szabványok jelentek meg, melyekről a termelők nagyon keveset tudnak. Elmagyarázzuk a termelőknek, hogy mit kell nekik elvégezni, hogy a megfelelő minőségben termelhessenek, de ezeket a rendelkezéseket lefordítottuk magyarra is, így a termelők hazavihetik és áttanulmányozhatják – tudtuk meg Ábrahám Csillától.
Orosz Kálmán, a bácsfeketehegyi Gazdakör elnöke kiemelte, habár non-profit szervezetről van szó, a működésükhöz pénzre van szükség, így minden dinár jól jön a szervezetnek.
– Önképző szervezetként tartanak minket nyilván a községben, de igyekszünk érdekképviseletet is kifejteni a mezőgazdaság minden ágában. Amióta önképzőként jelen vagyunk, elmondhatom, hogy 20 százalékkal eredményesebben tudunk gazdálkodni, hiszen tanulunk egymástól, és nem mellékesen általában az összejövetelekre szakembereket hívunk vendégül – emelte ki Orosz Kálmán.
A Háló Vajdasági Fejlesztési Alap első projektmenedzser-képzése a napokban ért véget. A tanúsítványok kiosztására is ez alkalommal került sor.