2024. szeptember 8., vasárnap

A felelőtlen sofőrök a rendőrök célkeresztjében

Az elektromos rollerre is külön szabályok vonatkoznak

Szerbiában az ittas vezetés a balesetek leggyakoribb oka. Első helyen a gyorshajtás áll. Azok, akik ittas állapotban ülnek a kormánykerék mögé, vagyis az alkoholszintjük 1,2 milligramm/liter felett van, és azok akik nem tartják be a sebességkorlátozást, akár az autójuktól is elbúcsúzhatnak. A felelőtlen sofőröket az új, pénteken életbe lépett közlekedésbiztonsági törvény már nemcsak pénzbírsággal, engedélymegvonással és büntetőpontokkal szankcionálja, hanem a járművüket is lefoglalhatja.

A közlekedésbiztonsági törvény módosítása már a nyár folyamán parlamenti eljárásba került, de csak nemrégiben szavazták meg. Az új rendelkezés szerint, 2 éven belüli szabálysértési vétség miatt (pl. alkohol hatása alatt vezetett, visszautasította az alko-, vagy drogtesztet, lakott területen kívül 80, lakott területen 70, az iskolai zónában 60, lassított közlekedési zónában 50 kilométer óránkénti sebességnél gyorsabban haladt a megengedettnél, 10 percen belül két piros lámpán haladt át, teli vonalnál előzött, jogosítvány nélkül, vagy megvont engedély ellenére vezetett...) a rendőrség ideiglenesen lefoglalhatja a járművet, és esetleges jogerős bírósági döntéssel az az állam tulajdonába kerülhet.

Az új törvényrendelkezések a hivatásos sofőrök körében mutatkozó hiány miatt, és az európai tapasztalatokat figyelembe véve, csökkentik a korhatárt azok számára, akik C és D kategóriára, azaz teherautó és busz vezetésére szeretnének jogosítványt szerezni. Mostantól teherautósofőr a 18. életévét betöltő személy is lehet, buszsofőri jogosítvány pedig 21 éves korban szerezhető.

A közlekedésbiztonsági törvény most először ismeri fel az elektromos könnyűgépjárműveket is. Ennek megfelelően korlátozzák azok haladási sebességét, és a korhatárt is. Csak 14 évnél idősebbek vezethetnek elektromos kerékpárt, vagy elektromos rollert. A rollerekre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a kerékpárosokra, vagyis az arra fenntartott kerékpárutakon haladhatnak, úton csak akkor, ha nincs a kerékpárosok számára kijelölt sáv, vagy járda.

Újdonságnak számít, hogy a közlekedési rendőrök a mellkasukra rögzített kis kamerákkal dolgoznak majd. Először Belgrád környékén alkalmazzák ezeket, de a tervek szerint idővel minden közlekedési rendőr alapfelszerelésévé válik majd. A kis kamerákkal dokumentálni szeretnék a rendőrök munkáját, és megakadályozni a rendőri visszaéléseket, a korrupciót. Azok a rendőrök, akik ezeket az eszközöket viselik majd az egyenruhájukon, kötelesek lesznek arról tájékoztatni a polgárokat, hogy az eljárás során hang- és képfelvétel készül.

Nyitókép: Most a valamikori sorsjegyiroda előtti sugárútszakasz páros oldalán torlódnak a járművek, az autósor folyamatos, legalább fél kilométer hosszú (Fotó: Szeli Balázs felvétele)