2024. szeptember 7., szombat

Jövőre érkezik az 5G

Szabadka és Újvidék is az első, lefedettséget nyerő városok között van

Megkezdődött az 5G hálózatról szóló kormányszabályzat közvitája, és ezt követően írják ki a frekvenciák kiosztására vonatkozó versenypályázatot is. A 5G hálózat „aukciója” már három évvel ezelőtt aktuális volt, akkor azonban nem volt megfelelő a „pillanat” az éppen kialakult járványhelyzet miatt.

Mihailo Jovanović tájékoztatási és távközlési miniszter a közszolgálati televíziónak a témával kapcsolatban kijelentette, hogy néhány lépésre még szükség van az 5G hálózat bevezetése előtt. Az elsőt az idén tették meg, amikor a parlament elfogadta az elektronikus kommunikációról szóló törvényt, amely szabályozza a következő generációs hálózatokat és azon kötelezettséget is, hogy mindenkinek szavatolják a gyors és biztonságos internet-hozzáférést. A második lépés az említett rendelet, amelynek nyilvános vitája most kezdődik. Jovanović reményét fejezte ki, hogy a jövő év végéig bevezetik a hálózatot, kiderült azonban az is, hogy az ország különböző pontjain fokozatosan válik elérhetővé.

Mindhárom szerbiai mobilhálózat, az MTS, a Yettel és az A1 is készen áll az 5G-re. Teszteket már végeztek. Az 5G-szolgáltatás először a nagyobb városokban, Újvidéken, Szabadkán, Belgrádban, Nišben és Kragujevacon válik elérhetővé. A tervek szerint 2024-ben hozzáférést kapnak az eddigi leggyorsabb mobilinternet-hálózathoz. A tárcavezető szerint az állam kiemelten kezeli az útinfrastruktúra, vasúthálózat, repülőterek, idegenforgalmi központok lefedését is, de feltételként támasztják majd a szolgáltatók elé azt is, hogy a legkevésbé fejlett településeken is elérhetővé tegyék a szolgáltatást.

Becslések szerint mintegy hatezer leadót kell telepíteniük a szolgáltatóknak, hogy országos lefedettségről lehessen beszélni. Ezeket a fejlesztéseket maguknak kell finanszírozniuk, de a számításaikat könnyen megtalálhatják majd új szolgáltatások felkínálásának köszönhetően. Az 5G nemcsak a gyorsabb és hálózati késés nélküli internet miatt fontos, hanem az iparban, általában véve a gazdaságban betöltött szerepe, tudományos és technológiai jelentősége miatt is. Az 5G-t használják a robotikában, kikötők informatikai rendszereinek fenntartásában, gyáripari megoldásokban, különböző gépek irányításában. Valójában nem csupán a civil szféra számára a leglényegesebb, hanem az ipar és a tudomány számára, a mobiltelefonok tulajdonosai ugyanis már elégedettek lehetnek a 4G sebességeivel is.

Nyitókép: Az országos lefedettség eléréséhez a szolgáltatóknak mintegy 6000 5G-s antennát kell majd telepíteniük (Illusztráció: Pixabay)

Nyitókép: Az országos lefedettség eléréséhez a szolgáltatóknak mintegy 6000 5G-s antennát kell majd telepíteniük (Illusztráció: Pixabay)