2024. november 24., vasárnap

Új kihívások, közös stratégia

Szerbia és Magyarország intenzívebb gazdasági, energetikai együttműködésre készül – Belgrádban járt a magyar kormányfő

Új gazdasági lehetőségekről, árucsere-forgalmat érintő kérdésekről, energiabiztonságról és közös vállalatok megalapításáról egyeztetett pénteken Belgrádban Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Aleksandar Vučićszerb államfő, a bilaterális találkozót azonban egy trilaterális előzte meg, Khálid bin Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejkkel, Abu-Dzabi trónörökösével tárgyaltak a háromoldalú megbeszélés alkalmával a térség energetikai, vízügyi, élelmiszerellátási és emberi erőforrásbeli stabilitásáról. Ezt követte az a rövid sajtótájékoztató, amelyen beszámoltak az eszmecsere eredményeiről a Szerbia Palotában.

A szerb államfő nyilatkozatában elmondta, elsősorban stratégiai kérdésekkel foglalkoztak a megbeszélésen, elfogadtak egy záradékot, mely előírja egy olyan logisztikai intézkedéssorozatot meghatározó új testületnek a létrehozását, melynek köszönhetően az új geopolitikai körülmények között könnyebbé válhatna az árucsere más országokkal. Kiemelte, sem Szerbiának, sem Magyarországnak nincs tengere, tengeri kikötője, ebből kifolyólag mindkét állam nagymértékben függ más országok kikötőitől, így a romániai Konstancától és több görög tengeri kikötőtől is. Új megoldásokat kell találni mindkét állam hatékonyabb import- és exporttevékenységének érdekében, jelentette ki Vučić.

A felek olyan közös vállalatok létrehozásának lehetőségeit is megvitatták, amelyek például az állattenyésztés, elsősorban a szarvasmarha-tenyésztés és birkatenyésztés területén tevékenykednének. Konkrét lépésekre van szükség, mert mind a két országban rohamosan csökken a jószágállomány –, mutatott rá a szerb elnök. Hozzáfűzte, szükség van a mezőgazdasági infrastruktúrának a fejlesztésére is, Szerbia termőföldjeinek mindössze öt-hat százaléka öntözhető.

Az energetikai infrastruktúrában is együttes beruházásokat keres a két állam, értékelte, így a közeljövőben közös vállalatokat hoznának létre a kőolaj és a földgáz kezelése céljából is. Az egyik célkitűzés az lenne, hogy csökkenjen a függőség a meglévő forrásoktól, ez Szerbia esetében különösen fontos, hiszen jelenleg, mint ismeretes, egy kőolajvezetékhez van hozzáférése az országnak, a gázvezetékek esetében is hasonló a helyzet, ma egy, hamarosan két forrás áll a rendelkezésre. Mint azt a köztársasági elnök megjegyezte, ennél sokkal többre lesz szükség a függőség felszámolása érdekében.

Aleksandar Vučić elmondása szerint vendégeivel kitértek az általános geopolitikai helyzet megvitatására is, ismertette a régió aktuális történéseit, de beszéltek az uniós integrációról, a nemzetközi kezdeményezésekben való szerepvállalásokról, s a szerbiai és a magyar beruházási légkör javításáról is. Szerbia esetében arról, hogyan lehetne azt vonzóbbá tenni mind a magyar, mind pedig az arab vállalkozások számára. Bejelentette a sajtótájékoztatón, hogy Orbán Viktorral a sajtótájékoztatót követően még egy kétoldalú találkozót tartanak, ellátogatnak a Belgrádi Vízivárosba.

Orbán Viktor elmondta, két céllal érkezett pénteken Belgrádba, azért, hogy részt vegyen egy trilaterális találkozón a szerb és az arab féllel, továbbá egy bilaterális találkozón is a szerb államelnökkel. Az előbbinek, elmondása szerint, az volt a célja, hogy bemutassa a szerb–magyar gazdasági együttműködés eredményeit. Egyáltalán nem hátrány, hanem elsőbbséget ad a kiváló kapcsolat a befektetések vonzásában, állapította meg, ezért keresték a közös pontokat az Egyesült Arab Emírségekkel. Magyarország korábban nem vett részt ilyen összetételű találkozón, a lehetőséggel most élni kívántak, közölte. Hozzátette, hogy a péntek délutáni bilaterális megbeszélésnek a témáját a migráció kérdése, a Brüsszellel kialakított kapcsolatok, az uniós bővítés témája határozta meg. Mint mondta, Magyarország mindig is a dialógus híve volt, most sem támogat semmilyen felvetést, amely szankciókat helyez kilátásba. Azokra a brüsszeli nézetekre reagált ezzel, melyek embargóval fenyegették meg Belgrádot, ha a vizsgálatok során kiderül, hogy köze van a legutóbbi koszovói incidenshez, amikor Banjska falu közelében rendőrökre lőttek szerbek, s az egyik rendőr, illetve három szerb is meghalt a fegyveres konfliktusban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta/AP Photo/Darko Vojinović