2024. szeptember 6., péntek

Mérföldkő a szerb–kínai kapcsolatokban

Aleksandar Vučić: Minden polgár haszonélvezője lesz az aláírt megállapodásoknak

Szabadkereskedelmi egyezményt, s számos államközi szerződést kötött tegnap Pekingben az Egy övezet, egy út (Új Selyemút) kezdeményezés keretében zajló konferencia alkalmával a szerb és a kínai államvezetőség. Goran Vesić építésügyi tárcavezető a Zombor és Nagykikinda közötti gyorsforgalmi út, valamint a Belgrád–Nagybecskerek–Újvidék autóút kiépítéséről írt alá keretszerződést a CSI beruházási nagyvállalattal, de a CRRC vasútvállalattal is megállapodás született öt új gyorsvonat beszerzéséről 54 millió euró értékben. A kínai CRBC infrastrukturális építőipari vállalattal Tomislav Momirović kereskedelmi miniszter kötött szerződést a Mihajlo Pupin szerb–kínai ipari park külső infrastruktúrájának fejlesztéséről. Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszter aláírta a megállapodást a szerb alma exportjának kvótájával kapcsolatos összehangolásról, amelyről hat évig tárgyaltak a mostani szerződést megelőzően. A Szerbiai Telekom vezetősége is jelen volt, Vladimir Lučić, a vállalat igazgatója aláírt egy kereskedelmi szerződést a Huawei vállalattal a vezetékes hálózat modernizálásáról. Maja Gojković szerbiai és Hu Heping kínai művelődésügyi miniszter a kulturális javak eltulajdonításának elkerülésére, titkos ásatások megakadályozására és művelődési értékkel bíró tárgyak illegális behozatalának és kivitelének ellehetetlenítésére vonatkozó megállapodást kötött Pekingben tegnap. Bratislav Gašić belügyminiszter a kínai rendkívüli helyzetek minisztériumának vezetőjével szándéknyilatkozatot kötött a katasztrófaelhárítás és rendkívüli helyzetek kezelése terén megvalósítandó együttműködésre vonatkozóan. Ezenkívül a munkahelyi biztonsággal foglalkozó intézkedéseket taglaló közös nyilatkozatot is aláírták. A szerződések aláírásán jelen volt Hszi Csin-ping kínai államfő is.

Aleksandar Vučić és Hszi Csin-ping (Buducnostsrbijeav/Instagram)

Aleksandar Vučić és Hszi Csin-ping (Buducnostsrbijeav/Instagram)

Aleksandar Vučić köztársasági elnök a kínai látogatást összegző tegnapi sajtónyilatkozatában a Csin-pinggel folytatott tárgyalásokról is beszélt, s azt mondta, egyetértettek abban, hogy kapcsolatukban hatalmas mérföldkövet jelent az aláírt szabadkereskedelmi egyezmény, mely várhatóan jövő májusban, esetleg júniusban lép hatályba, mindkét fél elkövet majd mindent a folyamat gyorsítása érdekében. A beszélgetés meglehetősen baráti volt, értékelte, s a koszovói kérdésre is kitértek. Mint mondta, Szerbia nem ült fel annak a kísérletnek, amellyel Pristina megpróbálta elismertetni saját függetlenségét. Az egyezményről szólva azt mondta, a kínai piac új munkalehetőségeket jelent, ami új adóbevételi forrást is hoz az állam számára, így minden polgár a haszonélvezője lesz a dokumentumnak. Beszámolt arról, hogy váltott néhány szót Pekingben Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is, bilaterális megbeszélés azonban nem volt, csak annyit vett észre, Putyin „majd kicsattan az önbizalomtól”. A kenyai küldöttséggel is tárgyalt, meggyőződésének adott hangot, hogy Nairobi nem ismeri el Koszovó függetlenségét a továbbiakban sem.

A köztársasági elnök tegnap egyébként tárgyalt Van Huninggel, Kína legmagasabb rangú politikai tanácsadójával is, aki a beszélgetés során megállapította, hogy Kína és Szerbia között szilárd barátság létezik és kölcsönös politikai bizalom jellemzi a kapcsolatokat. Úgy fogalmazott, hogy az Új Selyemút projektumai kapcsán is teljes az egyetértés és kiváló az együttműködés a két ország között. Hozzáfűzte, mintegy 1,4 milliárd kínai ember tartja Szerbiát baráti államnak, ezért Peking támogatja országunkat területi épségének megőrzésében, biztonsági kérdésekben, a nemzeti érdekek érvényre juttatásában, a nemzeti büszkeség megőrzésében. A szerb államfő elmondta, a kiváló kapcsolatoknak köszönhetően kivétel nélkül mindig otthon érzi magát, akárhányszor keresi is fel az ázsiai országot, s a továbbiakban is támogatásáról biztosított minden olyan globális kezdeményezést, amelyet Hszi Csin-ping indított útjára.

A nap folyamán Ivica Dačić külügyminiszter is történelmi jelentőségűnek ítélte a szabadkereskedelmi egyezmény megkötését, mint mondta, az elmúlt évtized munkája ért be.

Nyitókép: Maja Gojković és Hu Heping (Fotó: Beta)