2024. szeptember 5., csütörtök

Fogadóirodából a klinikára

Minden negyedik 15 éves kipróbált már valamilyen szerencsejátékot

A belgrádi szenvedélybetegségek kezelésével foglalkozó klinikán 1028 szerencsejáték-függőségben szenvedő páciens egészségügyi kartona található. A kórházhoz havonta 15-20 új beteg fordul – mondta el Milica Repac doktornő a Szerbiai RTV-nek, aki szerint aggasztó, hogy az adatok azt mutatják, minden negyedik első osztályos középiskolás már részt vett valamilyen szerencsejátékban.

A médiaháznak nyilatkozó egyik páciens elmondta, hogy 25 év után döntött úgy, szakmai segítséget kér a szerencsejáték-függősége miatt. A tartozásai miatt szánta rá magát erre, mert már el kellett adnia egy földjét is. Kis összegekkel, szelvényenként 100 dinárért kezdett el fogadni a barátaival. Akkor 14 éves volt. Végül már volt, hogy 30-40 ezer eurós adósságokat is felhalmozott a szenvedélybetegsége miatt. 

A szakértők úgy fogalmaznak, hajszálvékony a határvonal a szerencsejáték és a boldogtalanság között, ezért a családtagoknak már az első tünetekre reagálniuk kell: amikor észreveszik, hogy a család valamelyik tagjának van szerencsejáték alkalmazása a telefonján, betegesen fogad, viselkedése megváltozik, elveszíti korábbi érdeklődését, nem tud a munkájára vagy az iskolára koncentrálni, adósságokat halmoz fel, vagy hirtelen sok pénze lesz valahonnan.

Az orvosok azt mondják, általában a következmények világos kirajzolódása után, 10, 15, vagy akár 20 évvel a szerencsejáték megkezdése után fordulnak szakemberhez a páciensek. Nagy problémát jelent, hogy nem létezik 100 százalékos bizonyosság a kezelések sikerességéről. 

Jelena Manojlović, egy a szerencsejátékról való leszokást segítő központ illetékese problémának tartja, hogy a fogadóirodák Szerbiában mindenhol hozzáférhetőek és törvényesek. Jogszabályi rendelkezések is léteznek, amelyek kimondják, hogy 18 év alatti személy nem léphet be a fogadóirodába, de szeretné, ha ezeket a rendelkezéseket pontosabban betartanák, mert tapasztalatból tudja, hogy már 13 vagy 14 éves korban is fogadnak a gyerekek. 

Dr. Milica Repac pedig hangsúlyozta a társadalmi felelősséget is, és megjegyezte, hogy az utóbbi időben a közszereplők is gyakran bekapcsolódnak a szerencsejáték agresszív promóciójába. A szakértők szerint hasznos lenne az iskolákban beszélni a gyerekeknek arról, mennyire veszélyes a szerencsejáték – közli a Szerbiai RTV.

Nyitókép: Pixabay