2024. szeptember 5., csütörtök

Többségben az egygyermekes családok

Újvidéken és Belgrádban a legalacsonyabb a születési arányszám

A 2022-es népszámlálási eredmények szerint Szerbiába összesen 1.904.314 család él, a gyermekes családok aránya 69 százalék, azaz összesen 1.311.712. A Köztársasági Statisztikai Intézet (RZS) tette közzé ezeket az adatokat a tavalyi népszámlálás kielemzését követően.

A családokkal kapcsolatban kapott eredményeket lebontotta az intézet részletesebb besorolásokra is, a családok típusa alapján. A leggyakoribb típust a gyermekes házaspárok képezik, amelyek aránya 43,35 százalék, majd a gyermektelen házaspárok következnek a családok között, amelyek aránya 28,1 százalékra tehető. Az egyedülálló anyák aránya a statisztikai adatok szerint 16,8 százalékot tesz ki a népességen belül a családtípusok között, az egyedülálló apákra alapozó családok aránya pedig 4,7 százalék. A nem házastársi viszonyban élő gyermekes párok aránya 4 százalék, míg a nem házasságban élő, gyermek nélküli párok aránya 3 százalék, a népességen belül – mutatta ki a statisztika.

A gyermekes házaspárok esetében a leggyakoribbnak az egygyermekes családok számítanak (54,3 százalék), következnek a kétgyermekes családok (36,1 százalék), majd a háromgyermekes családok (7,8 százalék), míg a négy vagy ennél több gyermekes családok aránya alacsonyabb mint két százalék, mutattak rá a statisztikai adatok.

Családtípusok szerint figyelve a begyűjtött adatokat, az egygyermekes családok aránya az egyedülálló anyák és egyedülálló apák esetében a legnagyobb, 73,1 százalékos, illetve 71,2 százalékos, vagyis az egyedülálló szülők az esetek túlnyomó részében egy gyermeket nevelnek, egyedül.

A gyermeket nevelő házastársi viszonyban élők esetében a statisztikai adatok azt mutatták ki, hogy nincsenek jelentős különbségek az egy- és a kétgyermekes családok tekintetében, 45,5 százalékuk egygyermekes, 42,8 százalékuk kétgyermekes családnak számít. Az adatok szerint a nem házasságban élő gyermekes pároknál az egygyermekes családok aránya 50 százalék, míg a kétgyermekes családok aránya enyhén több mint egyharmad, azaz 34,2 százalék.

A három vagy ennél több gyermeket nevelő családok aránya a legkisebb az egyedülálló anya és az egyedülálló apa kategóriában, körülbelül 4,5 százalék, míg a legmagasabb a nem házasságban élő párok esetében, 15,8 százalékot tesz ki.

Az említett adatok a tavalyi népszámlálás eredményei alapján készült Családok című kiadványban láttak napvilágot, az tartalmazza a 2022-es népszámlálás háztartásokra és lakásokra vonatkozó, valamint alapvető családi jellemzőket megjelenítő végleges eredményeket. A családtípusok szerinti besoroláson kívül olyan részletesebb adatokra is kitér a kimutatás, melyben községekre, városokra lebontva is megtalálhatók a gyermekek számára és egyéb családi jellemzőkre vonatkozó információk.

A 2022-es népszámlálás eredményei alapján kiderült az is, hogy Szerbia lakosságának csaknem harmada (31 százalék) – a 15 évesnél idősebb korosztály – gyermektelen. Az emberek 18 százalékának van egy gyermeke, 40 százalékuknak két, 8,64 százalékuknak pedig három gyermeke, 2,4 százalékuknak négy vagy több, élve született – biológiai – gyermeke. Jelentős különbségek figyelhetők meg a nők és férfiak gyermekvállalásában, mutatott rá jelentésében a statisztikai intézet. Mint közölték, a férfiak esetében két kategóriának azonos, 36 százalékos az aránya, a gyermek nélküli és a kétgyermekes személyeké. Egy gyereke a férfiak 16,2, három gyereke 8,2 százalékának van. A nők esetében a legnépesebb csoportot a kétgyermekes anyák alkotják 42,8 százalékkal, 25,7 százalékuk nem szült, 19,7 százalékuk egy gyermeket vállalt, 9,1 százalékuk hármat. Nagyjából azonos, 2,5 százalékos a két nem körében a három gyermeknél többet vállalt személyek száma.

A legtöbb élve születést Medveđa, Tutin, Sjenica, Preševo, Prijepolje, Bojnik és Novi Pazar községekben jegyezték fel, átlagban 1,6 gyermek jut egy főre, a belgrádi községekben és Újvidéken a legalacsonyabb az újszülöttek száma, kevesebb mint 1,2 gyermek az átlag.

Nyitókép: A házastársi viszonyban élők 45,5 százaléka egygyermekes család (Dávid Csilla illusztrációja)