2024. szeptember 5., csütörtök

Házvásárlási pályázatot tett közzé a Prosperitati Alapítvány

Pályázni november 15-e és 2024. január 15-e között lehet, legfeljebb 15 ezer euróra

Az elmúlt nyolc év egyik legnépszerűbb pályázatát hirdette meg ismét a Prosperitati Alapítvány, nevezetesen a falusi házak vásárlását támogató pályázatot. Juhász Bálint ügyvezető szavai szerint az elmúlt években szinte nem múlt el nap, hogy a polgárok ne érdeklődtek volna az említett kiírás iránt, mindenkit az érdekelt, hogy mikor jelenik meg ismét a szóban forgó pályázat. Pénteki, Szabadkán megtartott sajtótájékoztatóján Juhász Bálint abbéli örömének adott hangot, hogy három év után a Prosperitati Alapítvány ismét pályázatot írhatott ki.

A kiírást már közzétették (https://www.prosperitati.rs/falusi-hazak-vasarlasa-2)

míg pályázni november 15-e és 2024. január 15-e között lehet, emelte ki Juhász Bálint. Megjegyezte, a „szülőföldön maradás vonatkozásában felesleges hangsúlyozni az említett kiírás jelentőségét”. Rámutatott, a korábbi években mintegy 1100 család, valamint gyermekét egyedül nevelő szülő talált saját otthonra a támogatásnak köszönhetően. Mint kiderült, a támogatási keretösszeg 500 millió forint, a számítások szerint ebből legalább 100 családot segíthetnek házvásárlásban. Amennyiben a felszabadult források azt lehetővé teszik, és szükség lesz rá, igyekeznek növelni a keretösszeget.

A korábbiakkal ellenben egy-egy pályázó ezúttal már nem legfeljebb 10 ezer eurós támogatásra pályázhat, hanem 15 ezer eurósra. A korábbiakhoz hasonlóan nem kötelező önrészt vállalni, azaz amennyiben a kiszemelt ház értéke nem haladja meg a 15 ezer eurót, a pályázó teljes egészében a támogatásból vásárolhatja meg az ingatlant.

Amennyiben a ház értéke meghaladja a 15 ezer eurót, a különbséget önrészből kell fedezni, hangsúlyozta Juhász Bálint, majd rámutatott, hogy a megvásárolandó ház értéke nem haladhatja meg az 5 millió dinárt.

– Ezúttal is falusi környezetben támogatjuk a házvásárlást. A pályázati szabályzat pontosan meghatározza azokat a kataszteri községeket, amelyekben nem lehet házat vásárolni, ezek gyakorlatilag az urbánus közegek, mint Újvidék, vagy Szabadka központja, és az üdülőövezetek. Ezeket a szabályokat azért foganatosítottuk, hogy a kiírás céljaihoz illeszkedő pályázatokat nyújtsanak be. A pályázat célja pedig az, hogy a családok, illetve az egyedülálló szülők gazdálkodásra, vagy gazdasági tevékenység végzésére alkalmas ingatlant vásárolhassanak. Természetesen ekképpen hozzájárulunk a falusi területek demográfiai mutatóinak jobbá tételéhez. Az eddigi pályázati kiírások 2-3 kisebb, vagy 1 nagyobb vajdasági falu, városocska megmentéséhez járultak hozzá. A pályázati értékelési szempontok vonatkozásában szeretném kiemelni, hogy még hangsúlyosabban figyelembe vesszük az iskolai végzettséget, továbbá előnyt jelent, ha a pályázó munkaviszonyban van, vagy saját vállalkozást működtet. A kiskorú gyermek nevelése is plusz pontokat hoz, hiszen a családokat ezzel a kiírással is támogatni szeretnénk. A Prosperitati Alapítvány mind a 9 területi irodája felkészült a pályázatok fogadására, kollégáink várják az érdeklődőket, majd november 15-étől a pályázatokat. Pályázatírói szolgáltatást a továbbiakban sem nyújtunk, ám minden egyes pályázati beadványt átnézünk, és amennyiben az hiányos, elmondjuk, hogy mit kellene kijavítani. Nagy nap ez a mai, örülünk annak, hogy ismét pályázatot írhattunk ki. Abban bízunk, hogy amikor Magyarország gazdasági és költségvetési helyzete azt megengedi, akkor a korábbiakhoz hasonlóan tudjuk folytatni munkánkat – fejtette ki Juhász Bálint.

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Válaszolva lapunk kérdésére, hogy amíg nincsen lehetőség újabb pályázatok kiírására, miként, milyen intézkedésekkel lehet az eddig támogatott gazdasági szereplők alkotta közösséget fitten, életerősen tartani, a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője kifejtette: „Nemcsak a pályázatok utókezelésében jártunk élen, hanem a vajdasági magyar vállalkozói ökoszisztéma megerősítésében is.” A mentorprogram, amely harmadik évadja az idén zárult, illetve az erre épülő üzleti konferencia olyan életerős vállalkozói közeget alakított ki, amely egyrészről a tagok kölcsönös erősítéséhez járul hozzá, másrészről a munkavállalókat erősíti, hangsúlyozta Juhász Bálint. Rámutatott, a Prosperitati Alapítvány rendszeréhez tartozó vállalkozások legalább 12.500 vajdasági magyarnak adnak biztos megélhetést hónapról hónapra. „Az említett intézkedéscsomagot jövőre is folytatni szeretnénk, a Nemzetpolitikai Államtitkársággal folyamatosan párbeszédet folytatunk, a mentorprogramot jövőre ismét szeretnénk meghirdetni, illetve kibővíteni, de a vállalkozói konferencia megszervezése is a tervek között szerepel” – fejtette ki Juhász Bálint. Megjegyezte, az említett intézkedések jól kiegészítik azt a támogatást, amit az elmúlt 8 évben Magyarország Kormánya és a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztosított Vajdaság számára. A támogatás jelentős beruházásokat generált a mezőgazdaságban, illetve a többi gazdasági ágazatban, ám az anyagi támogatás, a megvásárolt eszköz és a megépített épület mellett legalább ugyanennyire fontos a tudásátadás, valamint a kapcsolati rendszer és a jó vállalkozói együttműködés kiépítése, nyomatékosította Juhász Bálint.

A sajtótájékoztatót jelenlétével megtisztelte Csallóközi Eszter, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának főkonzulja, valamint Snejder-Sára Ildikó és Nagy Miklós, a Prosperitati Alapítvány Igazgatóbizottságának tagjai.

Nyitókép: Juhász Bálint (Molnár Edvárd felvétele)