Danica Popović, a belgrádi Gazdaságtudományi Kar professzora kommentálta az Európai Unió Szerbiára vonatkozó határozatának esetleges következményeit, írja a 021.rs hírportál.
Értékelése szerint az anyagi eszközök befagyasztása abban az esetben, ha Szerbia nem tartja magát a választásokkal kapcsolatos uniós javaslatokhoz, rövid távon jelentéktelen, hosszú távon viszont nagy jelentőséggel bírnának.
Popović a Danasnak nyilatkozva elmondta, hogy az alapok befagyasztásának eleinte nem lenne hatása a gazdaságra, hanem sokkal inkább a politikai rendszerre.
„A kettő viszont szorosan össze van kapcsolva egymással, mivel a külföldi befektetők más piacokat keresnének. Másszóval, megkezdődne Szerbia elzárkózása a külvilágtól” – mondta a szakember.
Popović szavai szerint várhatóan nagyobb lenne a kamatláb, mivel Szerbia nem áll közel az EU-hoz, ezért nagyobb kockázattal járna a befektetés, mint azon tagjelölt országok esetében, amelyek közelebb állnak a csatlakozáshoz.
A szakember szerint az alapok befagyasztása nem hatna ki a Szerbia és az uniós tagállamok közötti kereskedelmi kapcsolatokra, mert ez a kereskedelem elsősorban az érdekeken alapszik.
Milan Antonijević jogász úgy értékelte, hogy a határozattól való elvárások nem azt jelentik, hogy Szerbia nem lenne önálló, hanem, hogy léteznek olyan félelmek, amelyekre az államnak reagálni kellene.
Hozzátette, az a tény, hogy a határozatot óriási többséggel elfogadták az uniós képviselők csak tovább növeli annak jelentőségét.
Nyitókép: pixabay.com