Ana Brnabić, a köztársasági képviselőház elnöke ma 11 órára hívta össze a parlamentet, egy napirendi ponttal: az önkormányzatokról szóló törvény módosításával. Mint azt a hétvégi sajtótájékoztatóján a házelnök bejelentette, a törvénymódosítást 184 képviselő nyújtotta be közösen, vagyis a hatalmi pártok mellett támogatta azt a Szerbiai Népi Mozgalom, a Szerbia Új Arca, a Zöld Baloldali Front, az Ökológiai Felkelés, illetve a Szabad Polgárok Mozgalmának önálló képviselője, valamint Shaip Kamberi pártja. A törvénymódosítás az ellenzéki pártok azon követelésének tesz eleget, miszerint a belgrádi önkormányzati választásokkal egy időben, június 2-án tartsák meg a többi önkormányzatban is a helyhatósági választásokat.
A hatalmi és az ellenzéki parlamenti pártok április eleje óta több körben konzultáltak a választási feltételek javításának lehetőségeiről, illetve az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) által, a december 17-én megtartott választások után a választási feltételek javítása érdekében megfogalmazott ajánlások kapcsán. Az ellenzék mindjárt az első ülésen három követelést nyújtott át, ezekben olyan bizottság megalakítását követelték, amely a választási névjegyzék átvilágítását végzi majd, ugyanakkor egyenlő média-hozzáállást kértek, illetve a szavazók belső migrációjának elkerülése érdekében követelték, hogy az ország területén az idén várható minden önkormányzatban, Belgrádot is beleértve, ugyanazon a napon tartsák meg a helyhatósági választásokat. Miután Ana Brnabić április 3-án a jogszabályok által megszabott határidőkre hivatkozva június 2-ára kiírta a belgrádi megismételt önkormányzati választásokat, ettől a dátumtól nem akartak eltérni. A házelnök hétvégi sajtótájékoztatóján is kiemelte, miután a belgrádi önkormányzati választások elhalasztásával alkotmányt sértettek volna, az egyedüli megoldás, amellyel eleget tudnak tenni az ellenzék követelésének, hogy az önkormányzati választásokról szóló törvény módosítása után a többi önkormányzatban is erre a napra tűzik ki a voksolást. A törvény módosítását a parlamenti képviselők több mint háromnegyede támogatta. Habár Brnabić szombatra tervezte a képviselőház ülését, hogy vasárnap kiírhassa a választásokat, arra mégis ma kerül sor.
Brnabić hétvégi sajtótájékoztatóján kitért arra is, hogy a választói névjegyék revíziójával foglalkozó bizottság megalakítása már folyamatban van, egyelőre azokat a törvény nyújtotta lehetőségeket keresik, amelyekkel a legjobb modellt tudják alkalmazni. A választások lekövetésével foglalkozó civil szervezetek ugyanis több javaslatot is benyújtottak ezen bizottságok megalakítása kapcsán. Habár hamarosan a többi önkormányzatban is elkezdődnek a választás előtti politikai tevékenységek, az a munkacsoport, amelyet az ODIHR-ajánlások alkalmazásával bíznak meg, folytatja a munkáját.
– Hogy az ajánlások közül mennyit lehet alkalmazni június 2-ig, nem tudom, de minden tőlem telhetőt megteszek, hogy minél több ajánlásnak eleget tudjunk tenni – hangsúlyozta Ana Brnabić, majd bejelentette, a tárgyalásokat a jövőben is folytatják az ellenzékkel.
Kitért az ellenzék harmadik követelésére is, mégpedig a médiában való szereplésre. Mint mondta, a hatalom nem szólhat bele a médiaházak szerkesztéspolitikájába, ugyanakkor rámutatott arra, hogy a következő időszakban tárgyalásokat kezdenek a médiaházak képviselőivel a téma kapcsán.
Ana Brnabić megköszönte mindenkinek, aki támogatta a hétfőre összehívott parlamenti ülést, illetve az önkormányzati választásokról szóló törvény módosítását, ugyanis ezzel, mint mondta, felelősségteljes hozzáállást tanúsítottak a választópolgárok iránt, bizonyították, hogy a tárgyalófelek készek a kompromisszumra, majd abbeli reményét fejezte ki, hogy ez a hozzáállás meg fog mutatkozni a parlament további munkájában is, és csökken a politikai feszültség, amire most, amikor Szerbia komoly kihívásokkal szembesül, nagy szükség van. Azok az ellenzéki pártok kapcsán pedig, amelyek bojkottálni tervezik a választásokat, hangsúlyozta, hogy őt személy szerint ez a hozzáállás nem érdekli.
A választásokról szóló törvényben határidőket módosítanak ma a képviselők, mégpedig azt, hogy a mandátum lejárta előtt az eddigi 120 nap helyett 150 nappal korábban ki lehessen írni az új helyhatósági választásokat, illetve azt, hogy a választások kiírásának dátuma és a voksolás napja között minimum 30, de maximum 60 nap múlhat el.
Nyitókép: Beta