2024. október 6., vasárnap

Kulcsfontosságú hat hónap

Magyar József: Magyarország számára prioritás Szerbia EU-csatlakozási tárgyalásainak sikere

Magyarország az Európai Unió Tanácsának elnökségét a kihívások időszakában vette át. A békéért akarunk tenni. Hiszünk abban, hogy a béke nem jön magától, azért tenni kell. Küldöttnek lenni a soros elnökség idején, a legfontosabb feladat. Magyarország szeretne hozzájárulni a Nyugat-Balkán országainak biztonságához és a gazdasági kihívásaihoz is. Gazdasági együttműködés révén 2,5 milliárd eurós beruházásra került sor, míg évek óta több száz magyar katona tesz a régió stabilitásáért és biztonságáért – mutatott rá többek között Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, az EU tanácsának soros elnöksége átvétele kapcsán megtartott fogadáson Belgrádban, amikor arra is rámutatott, hogy a magyar EU-elnökség idején tenni fognak a nyugat-balkáni országok csatlakozási folyamatának előremozdításáért, különös tekintettel Szerbia uniós csatlakozási tárgyalásainak sikerességére.

 

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

– Szerbia a számunkra kiemelt baráti, jó szomszédi és stratégiai partnerország. Szerbia a régió szempontjából kulcsfontosságú ország, a stabilitás oszlopa. Nélküle a régió gazdasága nem tudna működni, ahogy az energiaellátás és az áru- és személyi forgalom is akadályokba ütközne – emelte ki a nagykövet, majd külön örömét fejezte ki, hogy Belgrád újra megerősítette az EU-csatlakozási szándékát az új köztársasági képviselőház és a kormány felállásával, amelyben államtitkári szinten és parlamenti képviselői szinten a Vajdasági Magyar Szövetség is részt vállalt.

Kiemelte, nemcsak gesztus, hanem jelentősége van annak is, hogy az Európai Parlamentben a magyar képviselők között egy képviselheti Magyarország mellett Szerbiát is és a régiót is.

– Vigyáznunk kell arra, hogy a Nyugat-Balkán jövőjét Szerbiával együtt rajzoljuk meg, semmiképpen sem nélküle, ezért a magyar elnökség alatt minél több találkozóra van szükség, és az Európai Unió és a Nyugat-Balkán csúcstalálkozójáról, amire ősszel kerül sor, ne csak egy fénykép kerüljön az archívumban, hanem az elért eredményekkel mutasson rá annak jelentőségére.  Magyarország számára prioritást képez Szerbia csatlakozási tárgyalásainak sikere – mutatott rá Magyar József. Mint mondta, ki kell használni a jelenlegi lehetőségeket és meg kell nyitni egy új, 3. klasztert, illetve előremozdítani a stagnáló fejezetekben is a tárgyalásokat. Szavai szerint értékelni kell Szerbia reformtörekvéseit, különös tekintettel a gazdaság terén elért eredményeire, illetve a régióra vonatkozó növekedési tervre.

– Érdekeltek vagyunk abban, hogy Szerbia bekerüljön az Európai Unió fizetési rendszerébe, hogy elérhetőbb határátlépők épüljenek fel, külön zöld korridorokkal – emelte ki a nagykövet.

A fogadáson Emanuele Giaufret, az Európai Unió szerbiai delegációjának vezetője rámutatott, Magyarország elnökségével az unió bővítési politikája új lendületet kap. Mint mondta, az EU Tanácsának ezt megelőző elnökségnek eleget kellett tenni bizonyos követelményeknek, hogy a bővítési politikát folytatni tudják Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Moldova és Ukrajna esetében is. Mint mondta, így a bővítéshez új feltételek valósultak meg, mindenkinek tisztában kell lennie az előtte álló lehetőségekkel, amit az EU a Nyugat-Balkánnak nyújt. Szavai szerint az alapvető cél a nagy Európai Unió megteremtése.

A nagykövet fogadásán jelen volt Aleksandar Vučić államfő is, aki alkalmi beszédében elmondta, hogy az előttünk álló hat hónap lényeges lesz Szerbia számára. Kihangsúlyozta: a Nyugat-Balkán kiviteléhez (nem csak az EU felé, hanem az egész világ esetében) Szerbia 55 százalékban járul hozzá, a régió bruttó hazai termék (GDP) 50 százalékát teszi ki. A külföldi direkt beruházások 63 százaléka itt valósul meg, vagyis Szerbiát figyelembe kell venni, amikor a Nyugat-Balkánról esik szó. Rámutatott, hogy Szerbia Németország után a második legtöbb szomszéddal rendelkező ország. Amíg Németország 9 országgal határos, Szerbiának 8 szomszédja van. Ezt azért tartotta fontosnak kiemelni, mert mint mondta, a régió közepén, ha valami az egyik országban nincs rendben, akkor a stabilitás fenntartása kihívásokba ütközik. Szerbia stabilitása és békéje kulcsfontosságú tehát, szögezte le. Köszönetet mondott Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének és Magyarország kormányának, hogy egy egyáltalán nem népszerű politika, a béke mellett száll síkra és nem áll el a kitűzött céljaitól.

Köszönetet mondott Magyarországnak a támogatásért is, majd kiemelte, Szerbia azon lesz, hogy eleget tegyen a vele szemben állított kritériumoknak.

Nyitókép: Ótos András felvétele