Magyarország arra törekszik, hogy Szerbia eurointegrációját előrelendítse – emelte ki Illés Boglárka, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának a kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára a Nyárhangoló Fesztivál politikai-közéleti beszélgetését megelőző sajtónyilatkozatában. Hozzáfűzte, azt nem tudja megígérni, hogy az EU tanácsának soros elnöksége alatt, az előttünk álló hat hónapban lezárulnak a csatlakozási tárgyalások, de szerinte már mérhető eredmény lehet, ha a versenyképesség tárgyalási fejezetet le lehet zárni. Jelenleg Európának nagyobb szüksége van a régióra, mint a Nyugat-Balkánnak az unióra. A térség országai már 15 éve várnak az uniós csatlakozásra. Ráadásul olyan feltételeket fogalmaznak meg, amelyek az alapító és a csatlakozó államok vonatkozásában fel sem merültek.
– Számunkra kiemelten fontos, elsősorban az itt élő magyarság miatt, hogy a határok eltűnjönek, legyünk egy schengeni övezetben, és ezen keresztül a biztonságunk is sokkal hatékonyabb lenne. Ha a külső határvédelemre közösen tudnánk az erőforrásainkat koncentrálni, logikus hogy az unió külső határait is hatékonyabban tudjuk megvédeni – emelte ki Illés Boglárka, hozzátéve: – Számtalan érvünk van mindamellett, ami Szerbiának vitathatatlan érdeme, amit az elmúlt években akár a jog, akár a gazdaság területén elért, s amit vállalt, azt igyekszik betartani.
Szomorú, hogy azt tapasztaljuk a nyugat-európai vezetők részéről, hogy aki a béke mellett kiáll, vagy békepárti álláspontot megfogalmaz, kiszól a közös kánonból. Úgy érzékelem, hogy amivel minket támadnak unión belül, Szerbiát azzal támadják unión kívül. Olyat próbálnak ráerőltetni, amire akkor sem lenne kötelező, ha európai uniós tagállam lenne – mondta Illés Boglárka. Elmondta, vannak olyan kihívások a vajdasági magyarság életében, mint amilyenek a szatmári vagy a balatonfelvidéki, vagy akár a kárpátaljai magyarok életében, amikkel szembesülni kell, és ezeket a problémákat regionálisan kell feltárni. A Gazdaságfejlesztési Program nem véletlenül indult el itt, ami részben annak köszönhető, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség tehetséges mind a probléma felismerő képességében, mind a megoldási javaslatok megfogalmazásában, és persze az érdekérvényesítésben is, amivel el tudta érni, hogy a programhoz, amelyet itt kidolgoztak, pénzforrást is tudjanak hozzárendelni.
A szülőföldön való boldogulás megteremtése nemcsak egzisztenciális kérdés, hanem életminőség kérdése is – szögezte le az államtitkár.
Kiemelte, a magyar életkörülmények javítása a legfontosabb prioritása Magyarországnak, ezt szorgalmazza az új határátkelőhelyek megnyitása és szélesítése. Ugyanakkor a demográfiai kihívásokra is reagálni szeretnének, ami egyaránt érintik az anyaországot vagy a külhoni magyarokat, de a Szerbiában élő szerbeket is. Erre pedig nem lehet válasz az illegális bevándorlás, csak a családok támogatása és a gyermekvállalás ösztönzése, valamint a körülmények
kedvezőbbé tétele.
– Nagy megtiszteltetés, hogy az Európai Parlamentben ott lehetek, amikor a frakció megalakul és megkezdi a működését. Az elmúlt időszakban, amikor Deli Andor a vajdasági magyar közösség képviselője az EP-ben, akkor az utóbbi időszakban a FIDESZ–KDNP-nek a képviselői működtek. Most sokkal több lesz a lehetőség operatívan témákat is felvetni, témákkal is foglalkozni. Nagyobb súlya van a képviselőségnek akkor, ha a frakció része lehet – Emelte ki Vicsek Annamária, a VMSZ alelnöke, EP-képviselő. Kiemelte, várhatóan a Deli Andor által vitt közlekedési szakbizottság mellett a kultúrával és az oktatással is foglalkozik majd.
Nyitókép: Orosz Ildikó moderátor, Vicsek Annamária és Illés Boglárka a pénteki, palicsi Nyárhangolón (Kiss Natália felvétele)