Tizenkilenc különböző madár és emlős állat tetemére bukkantak Nagykikinda környékén, miután kiderült, hogy az említett területen megmérgeztek egy parlagi sast, írja a 021.rs hírportál.
A tartományi és köztársasági felügyelőség a rendőrséggel, a Tartományi Természetvédelmi Intézet ornitológusaival, a BirdLife magyarországi szervezet képviselőivel és a Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület aktivistáival kedden rendkívüli terepszemlét tartottak, és az állatvilág valódi pusztulásáról győződtek meg a területen. A hatóságok azután érkeztek a helyszínre, miután egy mérgezett parlagi sasról értesültek, ami Szerbiában szigorúan védett madár, az ország nemzeti címerét díszíti, és veszélyeztetett fajnak számít.
Milan Ružić, az egyesület elnöke elmondta, hogy csali-tetemeket is találtak a terepen. Mint kiderült a mérgezésnek nem csak egy parlagi sas esett áldozatául, hanem további hat barna rétihéja, hét vetési varjú, egy csóka, két róka, egy sakál, valamint egy menyét.
– A legjobban az aggaszt bennünket, hogy egy olyan környékről van szó, amely légi úton mindössze négy kilométerre található a Túzoklegelők Különleges Természetvédelmi Területétől, amely különösen fontos számunkra, mert itt él Szerbia egyetlen megmaradt túzokpopulációja. Attól tartunk, hogy a kedden felfedezett tetemeken kívül lesznek még. Már biztos, hogy szervezett mérgezésről van szó. Az elkövetők nyilvánvalóan nagyobb területen jártak és módszeresen mérgezték az élővilágot – mondta Ružić.
Korábbi idevágó cikkünket ITT olvashatja.