Pénteken késő délután került sor az Inter Pingpong in schools elnevezésű, új határon átnyúló szerb–magyar IPA projekt nyitórendezvényére a horgosi Művelődési Házban. A projekt valójában az Inter Pingpong című program folytatása, amely egy komplex, a határ két oldalán élő pingpongosokat megmozgató programsorozat. A programot az ATSK Szeged, az STK Zenta és az STK Horgos közösen valósítja meg. Mindhárom klub a sportág népszerűsítését, és az utánpótlás bázis növelését tűzte ki célként a következő 2-3 évre, ezért alapvetően az iskolás korosztályt célozzák meg programjaikkal, beleértve a fogyatékkal élő diákokat is. A projekt 2024.08.01 és 2025.11.30. között valósul meg elsősorban Szegeden, Zentán és Horgoson. Különböző iskolai bemutatókkal és hozzájuk kapcsolódó programokkal készülnek az érdeklődő diákoknak és a szülőknek.
Dávid József, a horgosi asztalitenisz klub elnöke rámutatott arra, hogy nagyon fontos az együttműködés a határon túli klubokkal.
– Nagyon sokat tanultunk másoktól és így, hogy együttműködtünk olyan programokat és eseményeket szerveztünk, amelyekre eddig nem volt példa. Ennek köszönhetően sokkal több gyermeket vontunk be a klub életébe és jóval többen edzenek nálunk, mint előtte. Legfőképpen az utánpótlás neveléssel szeretnénk foglalkozni. A projekten belül 10 iskolával kötünk megállapodást és ezekben az intézményekben 40 iskolai bemutatót tartunk majd. Ezzel azt szeretnénk elérni, hogy minél többen megismerjék az asztaliteniszt és, hogy minél több gyermek kezdjen el sportolni. Jelenleg nagyjából 50 személy játszik a horgosi klubban és ebből 30–35 a diák – mondta az elnök.
Rekecki Titusz a horgosi klub ügyintézője elmondta, hogy bíznak a projekt sikerében, amely reményeik szerint nagy lendületet ad majd és ezáltal különböző fejlesztéseket vihetnek végbe a klub és a játékosok életébe is.
Márki Ernő a szegedi projektmenedzser kiemelte, hogy az előző Digipingpongnak egyfajta folytatása az Inter Pingpong in scghools. Rámutatott arra, hogy a mostani annyiban különbözik az előzőtől, hogy a fókuszt teljes mértékben a diákokra összpontosítják. Hozzátette, hogy a fogyatékkal élő tanulókat is igyekeznek bevonni és olyan programokat nyújtani számukra, amelyek támogatják az életüket.
– Az előző Digipingpongra nyugodtan támaszkodhatunk, mivel ott egy oktatási anyagot dolgoztunk ki és tanárokat képeztünk ki arra, hogy a diákoknak asztaliteniszt oktassanak. Amióta elindult a klubok közötti együttmőködés, azóta érezhetően sokkal szorosabb a kapcsolat közöttünk. Rendszeresen ott vagyunk egymás rendezvényein, közös edzőtáborokat, versenyeket tartunk. Egyre több szerb játékos van a magyar csapatokban is és ez a 10–12 éves folyamat lassan meghozza a gyümölcsét. Egy olyan együttműködés alakult ki, amely sokkal bárátibb, mint amilyen az előző időszakban volt. A projekten kívül is szeretnénk majd együtt dolgozni és igyekszünk jó kapcsolatot ápolni, nem csak az említett klubokkal, hanem másokkal is. A közös érdekünk, hogy egymást támogassuk – fogalmazott a projektmenedzser.
Az eseményen részt vett még Újvári Zsombor, Magyarkanizsa község képviselő-testületének elnöke, valamint Sors Róbert,a horgosi helyi közösség tanácselnöke is.
A projektum az Interreg VI-A IPA Magyarország–Szerbia Program támogatásával valósul meg.
Nyitókép: Márki Ernő, szegedi projektmenedzser ismertette a legfontosabb tudnivalókat (Gergely Árpád felvétele)