A Szerbiai Képviselőház hétfőn megkezdett üléséről, illetve annak egyes napirendi pontjairól, továbbá a bejelentések értelmében jövőre visszaállítandó sorkatonai szolgálatról, valamint a Vajdasági Magyar Szövetség és a Szerb Haladó Párt közötti koalíciós szerződés aláírásáról nyilatkozott a Szabadkai Magyar Rádió reggeli műsorában dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke.
A költségvetés módosításával kapcsolatban Pásztor Bálint közölte, a büdzsé növekedésének eredményeképpen például korábban nem betervezett infrastrukturális fejlesztésekre lesz pénz, ezekből több a vajdasági magyarság szempontjából is jelentős. Nagyjából 20 olyan nagy infrastrukturális projektum valósul meg Vajdaság területén, amely vasút-vagy közútfejlesztést, továbbá határátkelő-fejlesztést vagy kórházfejlesztést jelent, ez mindenféleképpen jó hír, emelte ki Pásztor Bálint. Megerősítette, hogy a szülői támogatás összege ugyancsak növekszik. Ezzel kapcsolatban elégedetten nyugtázta, hogy az említett módosítás magyarországi mintára történik. Hozzátette, a VMSZ támogatja a hasonló intézkedéseket. Pásztor Bálint szavai szerint az első gyermek születése után 500 ezer dinárra számíthatnak a családok, a második gyermek születése után 600 ezer dinárra, a harmadik gyermek születése után több mint 2 millió dinárra, míg a negyedik gyermek születése után több mint 3 millió dinárra.
Majdnem másfél évtizeddel a sorkatonai szolgálat felfüggesztését követően a következő év második felétől – talán szeptembertől – várhatóan ismét elkezdik besorozni a katonaköteles fiatalembereket. Egyelőre Pásztor Bálint sem tudja, hogy mindez mikortól válik ismét aktuálissá, szavai szerint a jogszabály valamikor 2025 tavaszán érkezhet meg a parlamentbe.
– A jelenlegi értesülések szerint 75 napig tartana a sorkatonai szolgálat. Emlékeztetnék, hogy a köztársasági parlament 2010 decemberében függesztette fel a kötelező katonai szolgálatot, akkor a parlamenti vita során elmondtam, hogy mennyire örülünk e lépés megtételének. A VMSZ kicsit sem örül annak, hogy a sorkatonai szolgálat témája ismét napirendre került, sőt, a VMSZ ellenzi a sorkatonai szolgálat visszaállítását. Ugyanakkor tény, hogy egy kisebbségi regionális párt nem tudja megakadályozni egy ilyen jellegű döntés meghozatalát. Mindazonáltal hatalmi jelenlétünk révén megpróbáljuk a magyar és az egyéb szempontból egyaránt örvendetes engedmények elfogadását elérni. Az elkövetkező időszakban fontos megvizsgálni, hogy a kettős állampolgárok esetében mi a mozgástér, hiszen a jelenleg hatályos szerbiai törvény értelmében a kettős állampolgár, aki a másik országban leszolgálta a kötelező katonai szolgálatot, Szerbiában nem köteles bevonulni. A dolog szépséghibája az, hogy Magyarországon nincsen sorkatonaság. A másik kérdés az, hogy lesz-e civil szolgálat és ha igen, akkor milyen lesz. Egyelőre kérdéses, hogy a fegyveres szolgálatot a lelkiismereti szabadságra hivatkozva elutasítók hol teljesíthetnének szolgálatot, vajon a kaszárnyákban fegyver nélkül, vagy a kaszárnyákon kívül, civil szolgálat keretében. Természetesen azt ugyancsak lényeges kiemelni, hogy az elmúlt 14 évben hatalmasat változott a világ, több európai ország ismét bevezette a sorkatonai szolgálatot, például a balti vagy a skandináv országok, most Horvátország is erre készül. Azt ugyancsak szeretném aláhúzni, hogy a híresztelések ellenére elképzelhetetlen, hogy Szerbia területén háborúra kerüljön sor – taglalta Pásztor Bálint.
A VMSZ és az SZHP vezetői szeptember 13-án írták alá a 9 oldalas, a prioritásokat 9 területen lajstromba vevő koalíciós szerződést – ennek két, többoldalas melléklet is részét képezi, ezek egyike a regionális fejlesztésekre, infrastruktúra-fejlesztésre és nagyberuházásokra vonatkozik. Mint elmondta, a legnagyobb vita az infrastruktúra-fejlesztés, továbbá a kisebbségi jogok, az illegális migráció és az uniós ügyek vonatkozásában alakult ki a partnerek között. A szerződés minden kérdésre kiterjed, az eddigi koalíció szerződések kitételeinek megvalósítási aránya 70-80 százalék, nyomatékosította.
Nyitókép: Pannon RTV