2025. január 21., kedd

Emlékük maradandó

Az aradi várbörtön celláiban különleges helyzet fogadta azokat az egyházi személyeket, akik 1849. október 6-án hajnal előtt halálra ítélteket mentek elbúcsúztatni az élettől. Az előző évben kezdődött magyar forradalom és szabadságharc 13 honvédtisztjét keresték fel, akiket (felségárulásért és fegyveres lázadásért) különleges katonai törvényszék ítélt halálra az orosz haderő bevonásával győzelemre segített osztrák ellenség vezetőinek utasítására.

A Habsburg uralom megszüntetéséért folytatott magyar függetlenségi háború lezárása után Bécs bosszúhadjáratában kivégzett, különböző nemzetiségű 13 honvéd parancsnokra aradi vértanúkként emlékezik a magyarság október 6-án. Az anyaországban nemzeti gyásznap keretében teszik ezt, amelynek részeként sokfelé hangzik el Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knezić Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, gróf Leiningen-Westerburg Károly, Nagy Sándor József, lovag Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és gróf Vécsey Károly, vagyis a 12 tábornok és egy ezredes neve. Rendszerint azzal a megjegyzéssel, hogy Pesten aznap sortűz végzett gróf Batthyány Lajossal, az első független magyar kormány miniszterelnökével.

Azt sem árt tudni, hogy vidékünkön emléktáblája, domborműve, vagy mellszobra van Damjanich Jánosnak (Adán és Óbecsén), Lázár Vilmosnak (Nagybecskereken), gróf Leiningen-Westerburg Károlynak (Törökbecsén), Kiss Ernőnek (Eleméren) és Schweidel Józsefnek (Zomborban).

Damjanich már ébren volt, amikor a pap október 6-án cellájába lépett; épp befejezte a feleségének vigasztalásul írt imáját. Lahner pedig fuvolázott. Aulich Horatiust olvasgatta gyertyafénynél, amely a Melpomenéhez írt óda következő sorait is megvilágíthatta: „Áll ércnél maradóbb művem, emelkedett/emlékem, s magasabb, mint a királyi sír,/és sem kapzsi vihar, sem dühös északi/szél nem döntheti már földre, se számtalan/évek hosszú sora, sem rohanó idő/Meg nem halhatok én teljesen: elkerül/téged, síri folyó, jobb felem; és nevem/folyton fényesedik,…”

Röpke idő alatt bizonyosodott be, hogy ez a rész mindannyiukról szól.

Magyar ember Magyar Szót érdemel