2024. november 13., szerda

Ígéretek helyett konkrét terveket

A szerb államelnök Bakuban a fejletlen országok támogatására kérte a nagyhatalmakat

Aleksandar Vučić köztársasági elnök Szerbia képviseletében felszólalt tegnap az ENSZ 29. éghajlatváltozási konferenciáján (COP29) Bakuban. A november 22-éig tartó konferencián az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének (UNFCCC) részes felei vesznek részt. Az idei klímacsúcsnak a COP29 elnökségét betöltő Azerbajdzsán ad otthont.

Beszédében Vučić a békét sürgette, illetve arra kérte a nagyhatalmakat, hogy mielőbb találjanak megoldást az ukrajnai és a közel-keleti válságra, mert a világ csak azt követően összpontosíthat az éghajlatváltozásra. Szavai szerint napjainkban a béke nem népszerű szó, mindenkinek az a célja, hogy legyőzze a másikat. A Szerbiai Rádió és Televízió tudósítása szerint hozzátette, ha a világ országai most nem fektetnek a békébe, akkor egyre több eszközt kell fegyverkezésre fordítaniuk, noha ideális esetben ennek a ráfordításnak a jelentős részét a klímaváltozás elleni küzdelemre költhetnék.

A bakui konferencia részvevőinek egy része (Fotó: Beta/AP)

A bakui konferencia részvevőinek egy része (Fotó: Beta/AP)

– Aszállyal, árvizekkel, erdőtüzekkel, levegő- és vízszennyezéssel szembesülünk, viszont amíg nem lesz béke, addig nem tudunk érdemben foglalkozni ezekkel a kérdésekkel. Tudvalevő, hogy a nagyok és a gazdagok okoznak problémákat, viszont ennek a kicsik látják kárát. Ezért úgy vélem, hogy a fejletlen és a fejlődő országokat további eszközökkel kell segíteni. Fontos pénzeszközöket elkülöníteni az új technológiákra. Lényeges közbenjárni annak érdekében, hogy a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank az eddigiekhez képest jobban segítse az országokat a klímaváltozás következményei elleni küzdelemben. A közadóssággal ugyancsak elengedhetetlen foglalkozni, hisz ennek a GDP-hez viszonyított aránya globális szinten megközelítette a 100 százalékot, nem történhet meg, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem következtében a szegényebb országok adósrabság áldozatává váljanak. Kötelességünk igazságos és fenntartható társadalmat örökül hagyni. Jó lenne, ha ez a csúcstalálkozó nem ígéretekkel, hanem a jövőnket alakító tervekkel végződne. Ugyanakkor szeretném ismét nyomatékosítani, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem alapfeltétele a béke – fogalmazott Bakuban az államelnök.

Felszólalását követően a belgrádi média helyszíni tudósítóinak nyilatkozva kifejtette, az aktuális geopolitikai körülmények okán lehetetlen érdemben foglalkozni az éghajlatváltozással. A világ egyre közelebb kerül a szakadék széléhez, mindenki fenyegeti a másikat, és amikor ilyen a közhangulat, akkor nagyon könnyű túlzásokba esni, jegyezte meg. Hozzátette, Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson reményre ad okot, viszont ennek ellenére is nehéz lesz érdemben cselekedni.

Vučić szavai szerint egyelőre senki a világban nem képes választ adni a kérdésre, hogy miként kellene kezelni a majdani áramhiányt. Rámutatott, az USA 3-4 éven belül többé nem exportál cseppfolyósított kőolajgázt, mivel a mesterséges intelligencia és az elektromos gépkocsik használatának elterjedése okán hihetetlenül megnövekszik az ország áramszükséglete. Ekkor jön majd el a pillanat, amikor azok is Moszkvának könyörögnek, akik most szinte tiltják az orosz földgázt, mondta. Kiemelte, a megnövekedett áramszükségletek következtében egyre több országban épülnek gázerőművek. „A költségek miatt Szerbiában eddig fel sem merült a gázerőművek építésének a lehetősége, olcsóbb volt a szén, de jelenleg mi is a gázerőművekben látjuk a megoldást” – fejtette ki.

A szerb államelnök a klímacsúcs margóján több államvezetővel is egyeztetett. Ilham Alijevvel, Azerbajdzsán köztársasági elnökével a két ország közötti bilaterális kapcsolatokról, és mindenekelőtt a közös infrastrukturális beruházásokról beszélgetett. Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményére szintén kitértek a beszélgetés során, arra a megállapításra jutva, hogy elengedhetetlen teljesíteni az abban megfogalmazott ambiciózus terveket. Közösségi oldalán a szerb köztársasági elnök rámutatott, abban állapodtak meg, hogy Szerbia és Azerbajdzsán segíti egymást a környezetvédelem területén.

Az SZRTV szerint Vučić tegnap Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnökkel szintén egyeztetett. A szerb államelnök elmondta, a Szerb–Fehérorosz Vegyesbizottság úgy döntött, hogy tovább erősíti a két ország politikai és gazdasági együttműködését. A Mohamed bin Zájid Ál Nahajan, az Egyesült Arab Emírségek elnöke és Vučić közötti találkozón a felek leszögezték, 2025 döntő év lesz az emberiség számára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Beta