2024. november 13., szerda

Amerikai hátszélre számítva

Marko Đurić: Szerbia az elmúlt évtizedben a fejlesztésekre és a regionális viszonyok javítására fektette a hangsúlyt

Szerbia számára fontos, hogy Aleksandar Vučić, Szerbia államfője egyike azon államvezetőknek, akik az elsők között beszélgethetett Donald Trumppal, az Amerikai Egyesült Államok újonnan megválasztott elnökével, emelte ki Marko Đurić külügyminiszter. Szavai szerint ez Szerbiának az utóbbi években elért eredményeinek köszönhető.

Đurić a Pink televízió műsorában kiemelte, Vučić és Trump beszélgetése nem véletlenszerű, hanem annak az eredménye, hogy országunk ma fantasztikus és különleges politikát folytat, hogy az elmúlt tíz évben a gazdasági és infrastrukturális fejlesztésekre fektette a hangsúlyt, illetve a regionális viszonyok rendezésére.

Đurić hangsúlyozta, Trump győzelme az egész régióban reményt keltett, de véleménye szerint azokban az országokban is, amelyek hozzásegíthetnek a regionális viszonyok javításához, a válság és a feszültségek csökkentéséhez.

A külügyminiszter elmondta, hogy a szerb és a kinevezésre váró amerikai elnök telefonos beszélgetésének egyik témája Trump szerbiai látogatása volt. Đurić elmondta, hogy az utolsó amerikai elnök, aki Belgrádban járt Jimmy Carter volt, 44 évvel ezelőtt.

– Biztos vagyok abban, hogy Trump elnököt jobb fogadtatásban részesítenénk Belgrádban, mint a régióban bárhol – hangsúlyozta a miniszter, majd hozzátette, Szerbia szeretné elmélyíteni a gazdasági együttműködését az Amerikai Egyesült Államokkal, illetve kész együttműködni a régióban felmerülő nyitott kérdésekben is.

Đurić emlékeztetett arra, hogy két évvel ezelőtt megalakult az Amerikai-Szerb Üzleti Tanács, amelynek delegációja a múlt héten Belgrádban járt, és találkozott Vučić elnökkel is. A delegáció részét képezték olyan amerikai vállalatok képviselői is, amelyek a mesterséges intelligenciával, a kiberbiztonsággal és egyéb területekkel foglalkoznak.

– Friss amerikai tőkét szeretnénk használni a szerb gazdaság, illetve kapcsolataink további erősítésére. Az elmúlt években Szerbiában az új technológiák növekedésének és fejlődésének köszönhetően a szolgáltatások terén Amerika lett Szerbia első számú partnere – mondta Đurić.

Rámutatott, mindez kihatással van a két ország viszonyára, és Koszovóért meg az egész régióban élő szerb lakosságért folytatott küzdelem kimenetele függ Szerbia gazdasági erejétől.

– Ezért szeretnénk a kapcsolatokat erősíteni nemcsak Amerikával, hanem a világ többi országával is. Nem a népszerűséget hajszoljuk, az ország és a nemzet érdekei mentén cselekszünk – jelentette ki Đurić. Hozzáfűzte, arra számít, hogy hamarosan a brüsszeli és a washingtoni megállapodás is, amelyekről Albin Kurti, Koszovó kormányfője tudomást sem akar venni, nagyobb hangsúlyt kap.

Kitért az Újvidéken történt tragédiára és az elmúlt napok tüntetéseire is. Elmondta, az igazságügyi szerveknek fel kell tárniuk mi történt, és felelősségre kell vonni azokat, akik mulasztottak. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Szerbiában több érvekkel alátámasztott politikai párbeszéd kellene, mert nem jó, hogy mindenért az államvezetést, jobban mondva az államfőt támadják. A sokszor tiszteletlen megnyilvánulások rossz hangulatot szülnek a társadalomban, ahol egymásnak feszülnek a vélemények, és gyakran a családokat is megosztják a politikai nézetek. Szavai szerint ezt a társadalmi hangulatot a politikusok egy kisebb csoportja okozza csak azért, hogy a helyzetet kihasználva, politikai érvek és ötletek nélkül, helyet harcoljon ki magának a köztudatban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás