Sok év megfeszített munkája áll a mai, történelmi távlatokban legkiemelkedőbbnek nevezhető szerb–magyar kapcsolatok mögött, ennek az együttműködésnek a motorja pedig a szerb államfő volt, amiért köszönet illeti meg – fogalmazott Orbán Viktor magyar kormányfő a Szerbia és Magyarország közötti Stratégiai Együttműködési Tanács csütörtöki ülését követően megtartott sajtótájékoztatón.
Kiemelte, két ambíciózus nemzet találkozott ma, melyek célja a közös fejlődés, gazdagodás elérése, sok múltbéli igazságtalanság kijavítása. Hozzáfűzte, e két nemzetnek nincs kedve beletörődnie abba, amit a huszadik század adott neki, ezért számít a kooperáció egyre szorosabbnak és mélyebbnek. Orbán megfogalmazása szerint új helyzet állt elő a világban Donald Trump amerikai elnökjelölt és korábbi államfő győzelmével, valamint az európai patrióta blokk létrejöttével és erősödésével. Magyarországon ezt új realitásnak hívják, húzta alá. Elmondása szerint megvitatták melyik nemzet, milyen válaszokat ad a jelen kihívásaira, teljes az egyetértés abban, hogy a szerb–magyar kapcsolatok további elmélyítése közös válaszuk kell, hogy legyen. A kormányfő szerint a baráti kapcsolat stratégiai is, arra emlékeztetett, hogy magyarország Szerbián keresztül jut energiaforrásainak nagyobb részéhez. Orbán Viktor úgy értékelte, a biztonság szempontjából Szerbiánál fontosabb állam nincs Magyarország számára, s ez igaz a kőolaj és gáz szállítása, de a villamos energia témakörében is – utóbbi kapcsán közös tőzsdét hoz létre az év végéig a két állam. Orbán bejelentette, megbeszélték, hogy radikális változásra van szükség a határátlépés tekintetében, hatalmas beruházás indul a Röszke–Horgos autóúti átkelőn, mely Európa legmodernebb, legkulturáltabb határátkelője lesz. A kormányfő végül rámutatott, minkét ország a béke oldalán áll, és ez a továbbiakban is így marad.
A két ország az eddigiekben 173 államközi megállapodást kötött, melyek kapcsolataikat rendezik és a közös gondokat orvosolják – mutatott rá beszédében Aleksandar Vučić szerb államfő. Az elmúlt tíz évben, rengeteget változott a szerbség magyarokhoz való viszonya, amit elmondása szerint az is bizonyít, hogy Orbán Viktor szinte ugyanolyan népszerű Szerbiában, mint hazájában. A köztársasági elnök úgyszintén beszámolt az energetika területét érintő megbeszélésekről, rámutatott arra, hogy Szerbiának jelenleg Magyarországon 160 millió köbméternyi gáztározó kapacitása van, melyet a jövőben növelni terveznek. Arról biztosította a magyar kormányfőt, hogy országunk megbízható partnere marad Magyarországnak az energiaszállítás terén, szövetségese politikai értelemben is. Mint mondta, katonai- védelmi együttműködésről, de az ukrajnai háborúról is szó volt két órás négyszemközti megbeszélésükön.
Összesen hét megállapodást írtak alá a Szerb–Magyar Stratégiai együttműködési Tanács sorrendben második ülésén, melyet a budapesti Karmelita-kolostorban tartottak meg. A megállapodások között szerepel a polgári ügyekben nyújtandó nemzetközi segélynyújtásról szóló, a 2024 és 2027 közötti kultúrális együttműködésről szóló, a szerb tudományügyi és a magyar kultúrális minisztérium közötti együttműködésről szóló, továbbá az EU-Integráció Szakértői Munkatervének megújításáról, a két ország külügyminisztériumainak politikai együttműködéséről szóló megállapodás, valamint a mostani, sorrendben második ülésről elfogadott közös politikai nyilatkozat is.
A stratégiai tanács ülésén jelen voltak a két ország kormányának tagjai, akik kézjegyeikkel látták el az említett szerződéseket, az eseményen a Vajdasági Magyar Szövetség tisztségviselői is részt vettek.
Nyitókép: Ótos András felvétele