Négyszemközti megbeszélésen, majd lítiumbányászatról szóló tanácskozáson vett részt tegnapi egynapos munkalátogatása alkalmával a német Szászországban, Freibergben, a szász bányászati igazgatóság épületében Aleksandar Vučić szerb államfő és Olaf Scholz német kancellár. A szerb vendég megérkezését követően Vučić és Scholz üzenetet írt be Freiberg város Aranykönyvébe, a szöveg szerint a látogatás középpontjában egy konstruktív eszmecsere állt a szövetségi kancellárral a fenntartható németországi és szerbiai lítiumkitermelés témájában.
A tanácskozáson a lítiumprojektumok fejlesztéséről, valamint a bányászat fenntarthatóvá tétele érdekében előttük álló kihívásokról volt szó, ezen az ottani bányászati igazgatóság vezetője, prof. dr. Bernard Kramer is részt vett. Mint elhangzott, mindkét országban megvan a lehetőség arra, hogy együtt dolgozzanak a nyersanyagok fenntartható és felelős felhasználásán, így a freibergi bányászat és nyersanyagbeszerzés is újabb fontos impulzust kap a jövőre nézve. A szerb államfő Instagram-oldalán jelentette be még a megbeszélés előtt a témákat, megjegyezve, hogy Freiberg a középkor óta Európa bányászati központjának számít, továbbra is kulcsszerepet játszik a bányászati és kohászati ipar fejlődésében. Vučić közölte, hogy e tárgyalások hozzájárulnak a technológiai fejlődéshez, az energetikai átálláshoz, valamint a Szerbia és Németország közötti együttműködés további erősítéséhez.
Bemutatták a helyszínen a Zinnwald Lithium GmbH bányászati projektum részleteit is, mely előirányozza a tervezett intézkedések foganatosítását egy fenntarthatóbb fejlődési pálya megvalósítása érdekében. A beszélgetést követően a szerb köztársasági elnök és a német kancellár ellátogatott a freibergi bányászati múzeumba is, ahol egy bemutató előadáson vett részt a helyi és régióbeli ásványokról, azok kiaknázhatóságáról.
A találkozót összegezve Aleksandar Vučić kifejtette, a kancellárral a német fejlett technológiák szerbiai bányászatban való alkalmazásának lehetőségeiről tárgyalt a legtöbbet.
– A német kancellárral megvitattuk a fejlett technológiák és a német szakértelem bányászatiban történő felhasználásának a lehetőségeit, úgy gondolom, hogy a bányászati innovációk és ökológiai megoldások alkalmazásában vezető szerepet játszó európai állammal való együttműködés révén javítani tudunk majd a hazai bányászati kapacitásokon, ez az együttműködés pedig megteremti a hosszú távú fenntarthatóság alapjait is ebben a szektorban – írta Vučić Instagram-bejegyzésében.
Hozzátette: arra számít, hogy ez az együttműködés nemcsak a bányászat fejlődéséhez járul hozzá, hanem a közös célok eléréséhez az energetikai átállás és a környezetvédelem terén is. „A ma lehelyezett alapok döntőek lesznek országaink jövőbeni fejlődése szempontjából ebben az ágazatban” – állapította meg a köztársasági elnök.
A találkozó után megtartott közös sajtótájékoztatón Scholz kifejtette, szükség van a lítium kitermelésére, ahogyan a környezet megóvására is, Szerbia Németország partnere e kérdés kapcsán, a német kormány pozitívan értékeli a Jadar völgyében található jelentős lelőhely kiaknázásának projektumát, ahogyan a hazai, német elképzelések megvalósítását is ezen a téren – értékelte a kancellár. Mint mondta, Németország az uniós mércék teljesítése területén is támogatja Szerbiát, például a szólásszabadság, jogállamiság megvalósítása terén.
A szerb államfő közölte, számos új ismerettel gazdagodott Szászországban a bányászat jelentős története kapcsán, arról volt szó, hogyan segíthetne a német szakértelem a szerbiai bányászat fejlesztésében, a környezetvédelmi kritériumok teljesítésében. A tapasztalatcsere volt tegnap a kulcs, közölte, s hozzátette, a lítiumbányászat kapcsán Szerbiában még számos nyilvános vitát tartanak, a német tudásra azonban mindenképpen szükség lesz idehaza: Zinnwald is olyan bánya, amelyet mezőgazdasági területek vesznek körül, Szerbia kész alkalmazni minden olyan német eljárást, mely garantálja ezeknek a megóvását itthon, akárcsak Németországban – húzta alá.
Nyitókép: Egy darab lítiumban gazdag kőzet (Fotó: Beta)