Forralt bor illata járta át a felsőhegyi fiókkönyvtár helyiségét. A Könyvtár Kör asszonyai és a hozzájuk csatlakozó édesanyák szorgosan gyúrták a mézeskalács tésztáját, hogy minél puhább legyen, és szebben megsüljön majd. Mintegy 60 gyermeket vártak szerdán és csütörtökön a mézeskalács-díszítő foglalkozásukra.
Szerdán, pontban 13 órakor, halk kopogás hallatszott a barna bejárati ajtón. Megérkeztek a zentai Petőfi Sándor Általános Iskola Csokonai Vitéz Mihály kihelyezett tagozatának elsősei és tanítójuk, Böröcz Gábor Zsuzsanna. Gyorsan helyet foglaltak a gyermekek, és már nagyon várták, hogy elkezdhessék a munkát. Mindeközben az asszonyok serényen szaggatták a süteményeket: volt mókus-, kesztyű- és mézeskalács figura formájú, de a hagyományos motívumok is megtalálhatóak voltak, mint a csillag vagy a harang.
A lurkókat először Kaszás Ibolya, a Könyvtár Kör vezetője köszöntötte, majd bemutatta Borsos Zsuzsannát, aki a díszítésben segédkezett, tőle tanulhatták meg először a hagyományos, magvas díszítést, később pedig a cukormázas változatot.
– Több mint 10 éve szervezzük meg ezt a kreatív programot, és adjuk át nekik azt a tudást, amit mi egykoron Csonti Melindától, a Népművészet Ifjú Mestere-díj birtokosától tanultunk. Csaknem 20 évvel ezelőtt sajátítottuk el az alapokat, azóta a Szakkör programnak köszönhetően szélesítettük a tudásunkat és néhányan közülünk már mesterien művelik a mézeskalács-díszítést – mesélte Kaszás Ibolya. Hozzátette, hogy az alsós gyermekeknek osztályonként igyekeznek megtanítani két tanóra ideje alatt mindazt, amit a hagyományos díszítésről tudniuk kell.
– Nagyon jó hangulatban telnek ezek a foglalkozások, a gyermekek élvezik az itt eltöltött időt. A felsősök sajnálják, hogy már nem jöhetnek, de szívesen emlékeznek vissza ezekre az alkalmakra – mondta.
Az eseményt a magyarországi Csoóri Sándor Program támogatta.
Nyitókép: A gyermekek a cukormázas és a magvas díszítést is elsajátíthatták (Gergely Árpád felvétele)