Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke szombaton Belgrádban fogadta Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét, valamint Szijjártó Pétert, Magyarország külgazdasági és külügyminiszterét. A megbeszélések fókuszában az energiabiztonság állt, ami mindkét ország esetében kulcsfontosságú szerepet tölt be, és az utóbbi időben, az orosz–ukrán háború kitörése óta a korábbiaknál is nagyobb hangsúlyt kap.
Aleksandar Vučić Instagram-bejegyzésében közölte, hogy a találkozón a két ország együttműködésének megerősítéséről tárgyaltak.
– Siniša Malival együtt az aktuális geopolitikai és regionális kérdésekről, valamint a két ország együttműködésének megerősítéséről beszélgettünk a vendégeinkkel annak érdekében, hogy megoldásokat találjunk a felmerülő kihívásokra. A megbeszéléseink fókuszában az infrastrukturális projektek befejezése, valamint az energiabiztonság áll – olvasható a bejegyzésben, akárcsak az is, hogy az együttműködés alapja a két ország közötti baráti viszony.
Orbán Viktor Facebook-oldalán adott hírt a megbeszélésről.
– Szerb és magyar közös érdek, hogy együtt védjük meg a családjainkat, a háztartásainkat és a vállalatainkat az egyre magasabb energiaárakkal szemben – áll a bejegyzésben.
Szijjártó Péter szintén a Facebookon adott hírt a találkozóról.
– A szombati nap Belgrádban a békéről, az energiabiztonságról, valamint a gazdasági, közlekedési és védelmi együttműködésről szólt – fogalmazott a politikus.
A találkozóról Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma közleményben is beszámolt. Ennek fókuszában szintén az energiabiztonság áll.
– Számos olyan döntés, intézkedés, támadás történt az elmúlt hetekben, hónapokban, amelyek Közép-Európa energiabiztonságát és a közép-európai energiaárak fenntarthatóságát sodorta veszélybe – mondta Szijjártó Péter a közlemény szerint.
A politikus hozzátette, hogy a magyar kormány az elmúlt időszakban sok lépést tett az emberek, a családok, a háztartások, a vállalkozások energiaellátásának biztosítása érdekében.
– Hét szomszédunk közül hattal összekötöttük a földgázrendszerünket, és mindenfajta nyomásgyakorlás ellenére sem adtuk fel a Török Áramlat vezeték építését, amely jelenleg a magyar földgázellátás biztonságának garanciáját jelenti – emelte ki a tárcavezető, hozzátéve, hogy ezen az útvonalon keresztül tavaly 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett Magyarországra, ami abszolút rekordot jelent.
– Ezzel biztosítani tudtuk azt, hogy Magyarországon mindig rendelkezésre állt a megfelelő mennyiségű földgáz a családok, háztartások, vállalatok számára, és fenn tudtuk tartani a rezsicsökkentés vívmányait is, magyarul, Európa egyik legalacsonyabb gázárát tudjuk biztosítani – fogalmazott.
– Tehát ma Magyarország és Közép-Európa számára a földgázellátás biztonságát, és Magyarország számára az alacsony földgázárakat a Török Áramlat vezeték biztosítja. Szerbia is ebben a helyzetben van, hiszen Szerbia földgázellátása is nagyrészt ezen a vezetéken keresztül valósul meg. Így Magyarország és Szerbia közös érdeke, amit soha nem fogunk feladni, hogy a Török Áramlat vezeték megbízhatóan és biztonságosan működjön. Ennek érdekében megerősítettük az összefogásunkat annak tudatában, hogy Magyarország és Szerbia energiabiztonsága egymás nélkül most már nem létezik. Ezért is fontos, hogy stratégiai, abszolút kölcsönös tiszteleten és bizalmon alapuló együttműködés van a két ország között – tette hozzá.
Kifejtette, hogy megállapodás született a közös energiaberuházások felgyorsításáról is. Ennek kapcsán pedig közölte, hogy jól halad a villamosenergia-hálózatok közötti kapcsolat kapacitásának megduplázását célzó fejlesztés, amely a tervek szerint 2027–2028-ban zárul le.
Tájékoztatása szerint emellett elkészült a megvalósíthatósági tanulmánya annak a kőolajvezetéknek, amely a magyar és a szerb hálózatokat fogja összekötni, és erre a beruházásra csaknem három évre van szükség.
Nyitókép: MTI